Accenture partnerem strategicznym Operatora Chmury Krajowej

Cyfryzacja polskiej gospodarki nabiera tempa. Partnerem strategicznym Operatora Chmury Krajowej jest firma Accenture, globalny lider wśród integratorów rozwiązań chmurowych i jednocześnie największy integrator rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję opierających się na narzędziach udostępnianych przez Google.

Pracując z klientami z wielu sektorów, widzimy, jak bardzo potrzebne jest im wykorzystanie technologii chmurowych. Bez dostępu do chmury obliczeniowej w dłuższej perspektywie firmy nie będą mogły poświęcić wystarczających środków i atencji projektom skupiającym się na innowacyjności oraz rozwijaniu swoich podstawowych procesów biznesowych. Pojawienie się Operatora Chmury Krajowej i nawiązane przez nich partnerstwo z dostawcą chmury publicznej, w wyniku którego centra przetwarzania danych pojawią się w Polsce, daje polskim firmom, również tym podlegającym regulacjom, możliwość rozpoczęcia transformacji technologicznej na dużą skalę. Doświadczenie i wiedza Accenture może zapewnić skuteczne, efektywne i bezpieczne przeprowadzenie takiego procesu. Chcemy, aby wraz z pojawieniem się w Polsce niedostępnych do tej pory lokalnie rozwiązań chmurowych, pojawiły się również doświadczenia zdobyte na tysiącach projektów, które przeprowadziliśmy – również przy wsparciu polskich zespołów – za granicą – mówi Karol Mazurek, Managing Director w Accenture.

Jak szacuje Mariusz Chudy, Dyrektor Zarządzający Accenture odpowiedzialny za rozwiązania chmurowe i transformację infrastruktury IT, około ¾ przedsiębiorstw w Polsce posiada własne serwerownie, których infrastruktura wymaga odświeżenia. W rezultacie firmy te będą miały coraz większe wyzwania związane z długiem technologicznym, co będzie znacznie wpływało na możliwość świadczenia nowoczesnych usług w oparciu o zaawansowane rozwiązania bazujące na analityce danych, uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji Odpowiedzią na to są rozwiązania chmurowe.

– Zaangażowanie Accenture we współpracę z Operatorem Chmury Krajowej traktujemy przede wszystkim jako szansę na zwiększenie adopcji chmury w Polsce, która na dzień dzisiejszy jest na poziomie 11% – jednym z najniższych w Europie. Powstanie Operatora Chmury Krajowej to nie tylko niepowtarzalne na polskim rynku przedsięwzięcie technologiczne, ale także wehikuł, który może pomóc polskim przedsiębiorstwom przezwyciężyć ograniczenia prawne i regulacyjne. Lokalizacja danych w Polsce powinna przekonać wielu szefów IT do transformacji cyfrowej opartej o to rozwiązanie. Szacuje się, że ponad 50% polskich przedsiębiorstw planuje wzrost wydatków na chmurę publiczną, a co czwarte przedsiębiorstwo chciałoby zrobić to w najbliższym roku. Spodziewamy się, że wydatki wzrosną średnio o 20% – zaznacza Mariusz Chudy.

Zaangażowanie Accenture we współpracę z Operatorem Chmury Krajowej ma mocne uzasadnienie biznesowe. Firma posiada największe na świecie doświadczenie w realizacji tego typu projektów – sfinalizowała z sukcesem ponad 20 000 projektów transformacji chmurowych, w tym na przykład projekt dla włoskiego koncernu energetycznego ENEL, będący w momencie wdrożenia największym na świecie, pod względem ilości danych, projektem w ramach transformacji chmurowej.

W Polsce rynek usług chmurowych intensywnie się rozwija. Jak wynika z raportu IDC rynek tych usług w kraju – z uwzględnieniem zarówno chmury publicznej, jak i prywatnej – w 2021 roku osiągnie wartość 2 mld PLN. Szacuje się, że dzięki inwestycjom globalnych graczy, takich jak Google oraz szybszej adaptacji chmury publicznej wartość ta powinna podwoić się i wzrosnąć do 4 mld PLN w kolejnych latach.

Uruchomienie działalności Operatora Chmura Krajowa jest krokiem milowym w procesie transformacji cyfrowej w Polsce. Dostępność usług chmury publicznej, wsparta lokalnym operatorem, zapewniającym zgodność z lokalnymi regulacjami i standardami rynkowymi otwiera nowe możliwości dla polskich przedsiębiorstw. Dostępność chmury, w tym dla przedsiębiorstw z sektorów regulowanych, będzie korzystna dla biznesu – przyśpieszy procesy IT i wdrażanie nowych produktów, zmniejszy koszty działalności, uprości systemy zarządzania przedsiębiorstwem i w konsekwencji zapewni możliwość rozwoju polskich innowacji. Jednocześnie obecność nowoczesnych technologii może pomóc w utrzymaniu i rozwoju kompetencji cyfrowych.

Accenture w Polsce zatrudnia ponad 1000 wyspecjalizowanych ekspertów zajmujących się transformacjami chmurowymi oraz nowoczesnymi technologiami. Firma jest pionierem wdrożeń technologii chmurowych w obszarze bankowości. Realizuje wieloetapowy projekt dla PKO BP, którego pierwszą fazą było umożliwienie dynamicznego kreowania i skalowania środowisk testowych oraz rozwojowych.

Accenture zajmuje pierwsze miejsca w tak prestiżowych zestawieniach usług chmurowych jak: ranking Gartnera, Everest Group czy IDC MarketScape. Jest też liderem wśród dostawców chmury publicznej takich jak Microsoft Azure, AWS i Google. Aby zagwarantować najwyższą jakość i przyspieszyć transformację cyfrową firm, w 2018 r. Accenture i Google Cloud uruchomiły Accenture Google Cloud Business Group, która pomaga firmom wykorzystywać technologię Google Cloud.

Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *