Connect with us

Accenture partnerem strategicznym Operatora Chmury Krajowej

TECHNOLOGIE

Accenture partnerem strategicznym Operatora Chmury Krajowej

Cyfryzacja polskiej gospodarki nabiera tempa. Partnerem strategicznym Operatora Chmury Krajowej jest firma Accenture, globalny lider wśród integratorów rozwiązań chmurowych i jednocześnie największy integrator rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję opierających się na narzędziach udostępnianych przez Google.

Pracując z klientami z wielu sektorów, widzimy, jak bardzo potrzebne jest im wykorzystanie technologii chmurowych. Bez dostępu do chmury obliczeniowej w dłuższej perspektywie firmy nie będą mogły poświęcić wystarczających środków i atencji projektom skupiającym się na innowacyjności oraz rozwijaniu swoich podstawowych procesów biznesowych. Pojawienie się Operatora Chmury Krajowej i nawiązane przez nich partnerstwo z dostawcą chmury publicznej, w wyniku którego centra przetwarzania danych pojawią się w Polsce, daje polskim firmom, również tym podlegającym regulacjom, możliwość rozpoczęcia transformacji technologicznej na dużą skalę. Doświadczenie i wiedza Accenture może zapewnić skuteczne, efektywne i bezpieczne przeprowadzenie takiego procesu. Chcemy, aby wraz z pojawieniem się w Polsce niedostępnych do tej pory lokalnie rozwiązań chmurowych, pojawiły się również doświadczenia zdobyte na tysiącach projektów, które przeprowadziliśmy – również przy wsparciu polskich zespołów – za granicą – mówi Karol Mazurek, Managing Director w Accenture.

Jak szacuje Mariusz Chudy, Dyrektor Zarządzający Accenture odpowiedzialny za rozwiązania chmurowe i transformację infrastruktury IT, około ¾ przedsiębiorstw w Polsce posiada własne serwerownie, których infrastruktura wymaga odświeżenia. W rezultacie firmy te będą miały coraz większe wyzwania związane z długiem technologicznym, co będzie znacznie wpływało na możliwość świadczenia nowoczesnych usług w oparciu o zaawansowane rozwiązania bazujące na analityce danych, uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji Odpowiedzią na to są rozwiązania chmurowe.

– Zaangażowanie Accenture we współpracę z Operatorem Chmury Krajowej traktujemy przede wszystkim jako szansę na zwiększenie adopcji chmury w Polsce, która na dzień dzisiejszy jest na poziomie 11% – jednym z najniższych w Europie. Powstanie Operatora Chmury Krajowej to nie tylko niepowtarzalne na polskim rynku przedsięwzięcie technologiczne, ale także wehikuł, który może pomóc polskim przedsiębiorstwom przezwyciężyć ograniczenia prawne i regulacyjne. Lokalizacja danych w Polsce powinna przekonać wielu szefów IT do transformacji cyfrowej opartej o to rozwiązanie. Szacuje się, że ponad 50% polskich przedsiębiorstw planuje wzrost wydatków na chmurę publiczną, a co czwarte przedsiębiorstwo chciałoby zrobić to w najbliższym roku. Spodziewamy się, że wydatki wzrosną średnio o 20% – zaznacza Mariusz Chudy.

Zaangażowanie Accenture we współpracę z Operatorem Chmury Krajowej ma mocne uzasadnienie biznesowe. Firma posiada największe na świecie doświadczenie w realizacji tego typu projektów – sfinalizowała z sukcesem ponad 20 000 projektów transformacji chmurowych, w tym na przykład projekt dla włoskiego koncernu energetycznego ENEL, będący w momencie wdrożenia największym na świecie, pod względem ilości danych, projektem w ramach transformacji chmurowej.

W Polsce rynek usług chmurowych intensywnie się rozwija. Jak wynika z raportu IDC rynek tych usług w kraju – z uwzględnieniem zarówno chmury publicznej, jak i prywatnej – w 2021 roku osiągnie wartość 2 mld PLN. Szacuje się, że dzięki inwestycjom globalnych graczy, takich jak Google oraz szybszej adaptacji chmury publicznej wartość ta powinna podwoić się i wzrosnąć do 4 mld PLN w kolejnych latach.

Uruchomienie działalności Operatora Chmura Krajowa jest krokiem milowym w procesie transformacji cyfrowej w Polsce. Dostępność usług chmury publicznej, wsparta lokalnym operatorem, zapewniającym zgodność z lokalnymi regulacjami i standardami rynkowymi otwiera nowe możliwości dla polskich przedsiębiorstw. Dostępność chmury, w tym dla przedsiębiorstw z sektorów regulowanych, będzie korzystna dla biznesu – przyśpieszy procesy IT i wdrażanie nowych produktów, zmniejszy koszty działalności, uprości systemy zarządzania przedsiębiorstwem i w konsekwencji zapewni możliwość rozwoju polskich innowacji. Jednocześnie obecność nowoczesnych technologii może pomóc w utrzymaniu i rozwoju kompetencji cyfrowych.

Accenture w Polsce zatrudnia ponad 1000 wyspecjalizowanych ekspertów zajmujących się transformacjami chmurowymi oraz nowoczesnymi technologiami. Firma jest pionierem wdrożeń technologii chmurowych w obszarze bankowości. Realizuje wieloetapowy projekt dla PKO BP, którego pierwszą fazą było umożliwienie dynamicznego kreowania i skalowania środowisk testowych oraz rozwojowych.

Accenture zajmuje pierwsze miejsca w tak prestiżowych zestawieniach usług chmurowych jak: ranking Gartnera, Everest Group czy IDC MarketScape. Jest też liderem wśród dostawców chmury publicznej takich jak Microsoft Azure, AWS i Google. Aby zagwarantować najwyższą jakość i przyspieszyć transformację cyfrową firm, w 2018 r. Accenture i Google Cloud uruchomiły Accenture Google Cloud Business Group, która pomaga firmom wykorzystywać technologię Google Cloud.

Redakcja

CCNEWS.pl to jedyny specjalistyczny newsowo-publicystyczny wortal internetowy w Polsce w całości poświęcony zagadnieniom związanym z obsługą klienta, customer services, omnichannel, customer experience i technologiom wykorzystywanym przez centra obsługi klienta. Informuje, edukuje i komentuje aktualne trendy i wydarzenia na Polskim rynku CC. Od 14 lat dostarcza wartościową wiedzę o polskim rynku CC i BPO. Zdaniem niezależnych instytutów badawczych: Instytut Monitorowania Mediów oraz Press Service Monitoring Mediów jesteśmy najchętniej czytanym i najbardziej angażującym swoich czytelników portalem branżowym (branży customer care) w Polsce.

Skomentuj

POPULARNE