Connect with us

GovTech. Programowanie cyfrowej przyszłości administracji

ADMINISTRACJA PUBLICZNA

GovTech. Programowanie cyfrowej przyszłości administracji

W Ministerstwie Cyfryzacji zaprezentowany został plan na wzmocnienie zaangażowania twórców innowacyjnych rozwiązań technologicznych mających na celu usprawnianie administracji publicznej. Platforma konkursowa, gdzie już dziś innowatorzy mogą zgłaszać się do konkursów na łączną sumę 5 mln PLN, oraz Cyfrowa Piaskownica Administracji to tylko część proponowanych narzędzi wspierających rozwój rynku govtech w Polsce, tj. rynku nowoczesnych rozwiązań technologicznych dla sektora publicznego.

W wydarzeniu wzięli udział: Marek Zagórski Minister Cyfryzacji, Hubert Nowak Prezes Urzędu Zamówień Publicznych oraz Justyna Orłowska Dyrektor Programu GovTech Polska.

Minister Zagórski mówił o narzędziach transformacji cyfrowej w administracji publicznej – Platformie Konkursowej GovTech Polska, Cyfrowej Piaskownicy Administracji, aplikacjach dla administracji i systemie zamawiania usług chmurowych. Wszystkie te narzędzia stanowią element ekosystemu GovTech w Polsce, które mają wspierać współpracę sektora publicznego z przedsiębiorcami, start-upami i innowatorami. Przypomniał o przyjęciu przez Premiera uchwały Rady Ministrów dot. Wspólnej Infrastruktury Informatycznej Państwa.

Administracja będzie mogła w prostszy sposób korzystać z usług chmurowych. W ramach Wspólnej Infrastruktury Informatycznej Państwa pierwsze uruchomienie wersji testowej platformy Usług Chmurowych (ZUCH) nastąpi 10 października br. – powiedział na konferencji Minister Cyfryzacji, Marek Zagórski.

Prezes Urzędu Zamówień Publicznych odniósł się do sposobów zamawiania innowacji przez administrację. To zawsze było wyzwanie – wspomniał.  Opracowana przez GovTech wspólnie z UZP formuła zamawiania przez konkurs, stanowi alternatywę dla klasycznego postępowania przetargowego. Prezes UZP zapewniał o pełnym poparciu dla działań upraszczających procedury zakupowe w administracji publicznej.

Zamawianie innowacji zawsze jest wyzwaniem, również wyzwaniem dla administracji. Łatwo zamówić gotowe produkty, bo łatwo umieścić je w pewnych ramach i porównywać. Zamawianie innowacji to swego rodzaju sztuka i tworzenie za każdym razem nowej rzeczywistości, dlatego taką dużą uwagę przyłożyliśmy do procedury konkursowej w nowej ustawie prawa zamówień publicznych, gdzie największą rolę powinna odgrywać oryginalność i pomysłowość – przyznał Hubert Nowak.

Prezes Urzędu Zamówień Publicznych wspomniał również o uruchomieniu Platformy Konkursowej GovTech Polska. Wypracowane wspólnie wzory dokumentów konkursowych zostaną udostępnione na stronie urzędu w zakładce “dobre praktyki”. Takich wzorów i narzędzi praktycznych powinno być i będzie więcej Takich wzorów powinno być i będzie więcej – dodał.

O tym, jak budujemy właśnie rynek govtech czyli rynek innowacyjnych rozwiązań dla sektora publicznego mówiła Justyna Orłowska, Dyrektor Programu GovTech Polska. Zapewniła, że program, obok pomysłów startupów oraz małych i średnich przedsiębiorstw jest również otwarty na rozwiązania dużych firm. Wartością jest zbudowanie stabilnego mostu między administracją publiczną, a innowatorami. Jego wzmocnieniem mają być przedstawione w planie narzędzia w formie on-line.

Zależy nam na ciągłym dialogu z Wami, bo tworzenie rynku opieramy właśnie o Wasze uwagi. „Nic dla Was bez Was” – dlatego ruszamy w trasę po Polsce pod nazwą RoadShow GovTech, żeby mieć możliwość rozmowy z Wami i weryfikacji zarówno potrzeb jak i pomysłów na ich rozwiązanie. – mówiła z myślą o innowatorach Justyna Orłowska.

Wspomniana trasa objazdowa pod nazwą “RoadShow GovTech” to cykl spotkań promujących program w całej Polsce przy okazji konferencji i meet-upów Sektora IT. RoadShow, który potrwa cały październik, ma na celu informowanie i zachęcanie innowatorów do wzięcia udziału w konkursach oraz konsultacje przedstawionego na konferencji planu. Justyna Orłowska na koniec przypomniała o zbliżającym się wielkimi krokami końcu przyjmowania zgłoszeń do konkursów, które nastąpi 28 października br.

Na platformie konkursowej GovTech Polska opublikowanych jest 10 wyzwań, m.in. od Senatu RP, Urzędu Patentowego, PKP Informatyka, Orlenu, Taurona, KGHM czy Totalizatora Sportowego. W przygotowaniu są kolejne wyzwania. Pełne opisy ogłoszonych i przygotowywanych wyzwań dostępne są na stronie konkursy.govtech.gov.pl.

Więcej o planie na programowanie cyfrowej przyszłości administracji pod adresem https://www.govtech.gov.pl/narzedzia

GovTech Polska to program realizowany od 2018 roku pod patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Jego celem jest usprawnienie dialogu między sektorem publicznym, a innowatorami: przedsiębiorcami, start-upami, środowiskiem naukowym i obywatelami. Program łączy wszystkich, którzy za pomocą innowacyjnych technologicznie rozwiązań wspierają rozwiązywanie wyzwań, z jakimi mierzy się administracja, usprawniając tym samym efektywność działania sfery publicznej i podnosząc jakość życia obywateli.

Redakcja

CCNEWS.pl to jedyny specjalistyczny newsowo-publicystyczny wortal internetowy w Polsce w całości poświęcony zagadnieniom związanym z obsługą klienta, customer services, omnichannel, customer experience i technologiom wykorzystywanym przez centra obsługi klienta. Informuje, edukuje i komentuje aktualne trendy i wydarzenia na Polskim rynku CC. Od 14 lat dostarcza wartościową wiedzę o polskim rynku CC i BPO. Zdaniem niezależnych instytutów badawczych: Instytut Monitorowania Mediów oraz Press Service Monitoring Mediów jesteśmy najchętniej czytanym i najbardziej angażującym swoich czytelników portalem branżowym (branży customer care) w Polsce.

Skomentuj

POPULARNE