Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

SCV

Pojedyncze spojrzenie na klienta to indywidualne, całościowe rozumienie jednego klienta, które jest określane na podstawie danych dostępnych dla danej organizacji. SCV bierze pod uwagę wszystkie dostępne dane, obejmujące lojalność klienta, konkretne punkty kontaktu z klientem oraz zaangażowanie w serwisach społecznościowych (jako niewyczerpujące przykłady).

Często różne kanały są obsługiwane przez różne działy w firmie, dlatego SCV łączy wszystkie dostępne dane, aby stworzyć jasny, jednolity obraz klienta.

PGE Obrót wprowadziła inteligentne długopisy i gogle VR

Spółka Grupy PGE, sprzedająca energię elektryczną do ponad 5 mln klientów, uruchomiła pilotażowe projekty, w których testuje innowacyjne rozwiązania mające zwiększać komfort obsługi klientów. Gogle wykorzystujące technikę wirtualnej rzeczywistości pomagają promować produkty dostępne w PGE eSklep, a elektroniczne długopisy, umożliwiające gromadzenie i digitalizację danych, usprawniają przebieg procesu sprzedażowego. 

Oba narzędzia są kolejną odsłoną działań w ramach Programu Rozwoju Biznesu i Innowacji,w którym Spółka stawia na rozwój kanałów zdalnych, obszaru e-commerce, automatyzację procesów sprzedażowych, rozliczeniowych i obsługowych, a także współpracę ze start-upami, wzbogacając w ten sposób swoją działalność operacyjną.

– Zarówno Gogle VR, jak i usługa IC Pen, są częścią naszej odpowiedzi na stale rosnące oczekiwania tzw. klienta przyszłości. To właśnie jego potrzeby wyznaczają kierunkiw digitalizacji, która jest jednym z megatrendów w rozwoju całego rynku sprzedaży energii. Obecnie rozwijamy i testujemy kilkanaście projektów z obszaru Rozwoju Biznesu i Innowacji. Jednocześnie w swojej działalności nie zapominamy o zrównoważonym rozwoju i klientach, którzy preferują rozwiązania bardziej tradycyjne i bezpośredni kontakt w procesie sprzedażyi obsługi – mówi Robert Choma, prezes zarządu PGE Obrót.

Usługa IC Pen wykorzystując długopisy cyfrowe, umożliwia jednoczesne powstawanie dokumentów papierowych i ich elektronicznych odpowiedników. Dokumenty wypełnione długopisem cyfrowym są natychmiast dostępne w systemie informatycznym firmy, dzięki czemu w znacznym stopniu minimalizowane jest użycie papieru. System użyty w tej technologii umożliwia nie tylko gromadzenie danych, ale także ich analizę. Rozwiązanie jest testowane w mobilnych strefach informacyjnych PGE Obrót. Będzie również wykorzystywane w wybranych Biurach Obsługi Klienta.

– Pilotażowy projekt, polegający na wykorzystaniu cyfrowych długopisów w naszych Biurach Obsługi Klienta, ma na celu przede wszystkim usprawnienie procesów sprzedażowychi obsługowych. Zastosowanie tego inteligentnego rozwiązania niesie za sobą również dodatkową, istotną z punktu widzenia naszej firmy korzyść, jaką jest ochrona środowiska naturalnego poprzez ograniczenie zużycia papieru – mówi Robert Choma.

Ponadto, od początku września klienci odwiedzający Biura Obsługi Klienta w Białymstoku, Lublinie (ul. Zana) oraz w Łodzi (BOK Uniwersal) przy użyciu Gogli VR mogą sprawdzić, jak prezentują się produkty oferowane w PGE eSklep. Gogle dostępne są również w głównym holu siedziby PGE Obrót w Rzeszowie oraz w objazdowych strefach informacyjnych.  Gogle VR to nowoczesne rozwiązanie, dotąd niestosowane w branży energetycznej, polegające na zaadaptowaniu wirtualnej rzeczywistości do procesu sprzedaży produktów.

Dodatkowo, przygotowana została specjalna aplikacja na telefon dostępna w Google Play, funkcjonująca w dwóch wariantach AR i VR. Żeby z niej skorzystać, smartfon musi spełniać odpowiednie, nieskomplikowane wymagania techniczne: system Android 7.0 (API level 24) lub wyższy, należy także mieć włączone usługi Google VR + AR Core.

W trybie AR, po zainstalowaniu aplikacji możemy wybrać z listy interesujący nas przedmiot, który wyświetli się dokładnie w miejscu, na który skierujemy obraz z kamery telefonu, czyli np. w kuchni. Dzięki temu bez wychodzenia z domu, możemy zobaczyć jak dane urządzenie będzie wyglądać w konkretnej przestrzeni, możemy szczegółowo obejrzeć produkt, zajrzeć do środka, dowolnie obracać, skalować, przesuwać itd. Jednocześnie w aplikacji dostępne są wszystkie podstawowe informacje o produkcie takie jak wymiary, parametry techniczne czy cena. Z trybu AR można korzystać bez użycia gogli. Z kolei po przełączeniu na tryb VRi założeniu gogli użytkownik znajduje się w wirtualnej przestrzeni, w której może szczegółowo obejrzeć interesujące go urządzenie.

Projekt Gogli VR w PGE Obrót realizowany był we współpracy ze start-upem EpicVR z Krakowa – laureatem konkursu ARP Innovation Pitch organizowanego przez ARP oraz PGE Nowa Energia.

Total
6
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Cyfrowa wymiana dokumentów z firmami w Banku Millennium

Bank Millennium udostępnił firmom w ramach bankowości przedsiębiorstw możliwość cyfrowej, dwustronnej wymiany dokumentów w serwisie internetowym Millenet dla przedsiębiorstw. Moduł wymiany dokumentów to kolejny etap digitalizacji procesów biznesowych. Już ponad połowa umów kredytowych z firmami podpisywana jest cyfrowo z wykorzystaniem podpisu elektronicznego i liczba ta stale rośnie.