Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

routing połączeń

Wyznaczanie trasy i wysłanie nią połączeń telefonicznych. Koordynacją trasy połączeń zarządza urządzenie węzłowe, w którym kształtowany jest ruch sieciowy, nazywane jest routerem – jego rolę może pełnić np. komputer stacjonarny czy oddzielne dedykowane urządzenie.

Dwa lata więzienia za xero dowodu osobistego

Nowe przepisy wchodzą 12 lipca. Za skan lub xero dowodu osobistego, prawa jazdy, legitymacji osoby niepełnosprawnej czy paszportu grozić będzie nawet dwa lata więzienia. Nie ma jeszcze pewności, czy zakaz będzie dotyczył banków, firm ubezpieczeniowych i operatorów telekomunikacyjnych.

Nowe przepisy wchodzą 12 lipca. Za skan lub xero dowodu osobistego, prawa jazdy, legitymacji osoby niepełnosprawnej czy paszportu grozić będzie nawet dwa lata więzienia. Nie ma jeszcze pewności, czy zakaz będzie dotyczył banków, firm ubezpieczeniowych i operatorów telekomunikacyjnych.

Urząd Ochrony Danych Osobowych, a wcześniej Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, krytykował od lat praktykę kopiowania dowodów osobistych i innych dokumentów potwierdzających dane osobowe.  Zdaniem urzędu, taka praktyka często powodowała podwyższone ryzyko „wypłynięcia” danych osobowych i zaciągnięcia kredytów przez osoby trzecie. 

Od 12 lipca firma będzie mogła jedynie poprosić o okazanie dowodu w celu spisania danych niezbędnych do weryfikacji osoby. Zabronione będzie skanowanie, robienie zdjęć czy kserowanie tego typu dokumentów. Za złamanie przepisów grozić będzie kara nawet dwóch lat pozbawienia wolności. 

– Część konsumentów dowiaduje się o istnieniu zobowiązania w momencie, gdy dostaje wyrok lub do drzwi puka komornik – powiedział dr Maciej Kawecki, dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji podczas audycji na antenie Polskiego Radia Programu Pierwszego. – Odnotowujemy coraz większą liczbę incydentów tzw. kradzieży tożsamości, czyli przypadków, kiedy ktoś nielegalnie pozyskał np. skan naszego dowodu osobistego, a co gorsza czasem nawet legalnie. Czasem spotykamy się z przypadkami, gdy pracownik banku, który legalnie pozyskał skan dowodu osobistego, bo np. staraliśmy się o kredyt, ale potem nielegalnie wykorzystuje go w działalności niezgodnej z prawem – dodał Kawecki.

Total
4
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Będzie więcej kar dla banków i firm telekomunikacyjnych – zapowiada prezes UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta w ostatnich tygodniach ukarał Orange za bezprawne przedłużanie umów, Telefonię Razem – za podszywanie się pod innych operatorów , T-Mobile – za uruchamianie usług niezamówionych i wreszcie Vectrę za reklamy wprowadzające za błąd zobowiązał do wypłacenia rekompensat klientom – to tylko kilka przykładów efektów działań UOKiK-u. Prezes Marek Niechciał zapowiada, że to nie koniec.
Czytaj więcej

Inea ukarana przez UOKiK – musi zwrócić pobrane opłaty

Operator telekomunikacyjny Inea zobowiązał się do zaoferowania konsumentom zwrotu nienależnie naliczonych opłat – to wynik decyzji Prezesa UOKiK. Aktualni klienci mają miesiąc na zgłoszenie się do spółki po bezprawnie pobrane opłaty, natomiast byli abonenci - trzy miesiące.
Czytaj więcej

Santander Bank Polska z zarzutami UOKiK

Santander Bank Polska to pierwszy bank, któremu Prezes UOKiK postawił zarzuty za nierozliczanie się z pobranych opłat w przypadku całkowitej wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego. Jeśli spłacasz całkowicie przed terminem kredyt hipoteczny, który wziąłeś po 21 lipca 2017 r., bank powinien rozliczyć proporcjonalnie koszty pobrane w związku z zawarciem umowy.