Connect with us

ING z kolejnym certyfikatem prostej polszczyzny

IN-HOUSE

ING z kolejnym certyfikatem prostej polszczyzny

Internetowa strona www.ing.pl dostała wyróżnienie od ekspertów z Pracowni Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Warszawskiego. 

Jak się okazało – po analizie strony internetowej okazało się, że największym problemem tekstów były strona bierna i bezosobowe formy czasownika. Pierwsze badanie wypadło nieźle, ale specjaliści ING musieli zmienić i uprościć teksty.

– W ING Banku Śląskim komunikację upraszczamy już od 5 lat. W 2014 roku, jako pierwszy bank w Polsce rozpoczęliśmy współpracę z językoznawcami na ogromną skalę. W prace zaangażowaliśmy też naszych klientów. Szkoliliśmy się, upraszczaliśmy, zmienialiśmy wzory umów, setki pism i dokumentów, a powołany wtedy projekt Po prostu żyje do dziś! Bo my cały czas sprawdzamy, słuchamy głosu naszych klientów i poprawiamy. Tym razem pod lupę wzięliśmy naszą stronę internetową, której analizę i certyfikację przeprowadzili eksperci z Pracowni Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego – mówi Barbara Pasterczyk, Dyrektor Banku odpowiedzialna za komunikację marketingową w ING Banku Śląskim.

Certyfikat prostej polszczyzny przyznany za www.ing.pl to już kolejne wyróżnienie. Pierwsze bank otrzymał za system bankowości internetowej Moje ING w styczniu 2017 roku. Już w trakcie projektowania treści do Mojego ING zadbano o to, aby treści kierowane do klienta były proste i przyjazne. ING był pierwszym bankiem w Polsce, który otrzymał takie wyróżnienie.

– To już drugi certyfikat prostej polszczyzny, który przyznajemy ING Bankowi Śląskiemu. Tym razem otrzymaliśmy do oceny serwis internetowy www.ing.pl. W przeliczeniu na tekst to 94 000 wyrazów i aż 310 stron druku. Mogę sobie tylko wyobrazić, ile tygodni kosztowało redaktorów serwisu dostosowanie trudnych tekstów o finansach do zasad prostego języka. Badania ostatecznej wersji serwisu pokazały, że wszystkie cechy stylu są w normie. Oznacza to, że teksty na stronie przypominają pod względem formalnym artykuły, które czytamy na co dzień w dobrej prasie – tłumaczy dr Tomasz Piekot, kierownik Pracowni Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego.


Bank zachęca także do zgłaszania niezrozumiałych zwrotów, które mogą znaleźć się na stronach internetowych www.ing.pl. Zachęca ich również w niekonwencjonalny – jak na bank sposób:

Pracownia Prostej Polszczyzny przyznaje certyfikat prostej polszczyzny firmom i instytucjom za teksty, które spełniają standard prostego języka. Eksperci badają, czy jest to język naturalnej gramatyki i jasnych myśli – bez zawiłego żargonu czy urzędowych zwrotów.

Redakcja

CCNEWS.pl to jedyny specjalistyczny newsowo-publicystyczny wortal internetowy w Polsce w całości poświęcony zagadnieniom związanym z obsługą klienta, customer services, omnichannel, customer experience i technologiom wykorzystywanym przez centra obsługi klienta. Informuje, edukuje i komentuje aktualne trendy i wydarzenia na Polskim rynku CC. Od 14 lat dostarcza wartościową wiedzę o polskim rynku CC i BPO. Zdaniem niezależnych instytutów badawczych: Instytut Monitorowania Mediów oraz Press Service Monitoring Mediów jesteśmy najchętniej czytanym i najbardziej angażującym swoich czytelników portalem branżowym (branży customer care) w Polsce.

Skomentuj

POPULARNE