Connect with us

Garażowanie samochodu a cena ubezpieczenia OC

PORADNIKI

Garażowanie samochodu a cena ubezpieczenia OC

Wysokość składki na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne zależy od wielu czynników. Czy – poza wiekiem kierowcy, jego doświadczeniem w prowadzeniu auta, rocznikiem pojazdu itp. – sposób garażowania ma znaczenie? Sprawdzamy.

Cena OC uzależniona jest od kilku czynników, które składają się na tzw. ryzyko ubezpieczeniowe. To na podstawie konkretnych parametrów ubezpieczyciel dokonuje kwotacji, tj. przeprowadza kalkulację wysokości składki. Jak zatem wygląda kwestia garażowania? Poniżej krótka analiza wykonana za pośrednictwem strony https://rankomat.pl/.

Kalkulacja składki OC – samochód garażowany

Załóżmy, że jesteś mężczyzną. Masz 35 lat, a prawo jazdy otrzymałeś 16 lat temu. Mieszkasz w Krakowie. Jeździsz Fordem Fiesta z 2017 roku (Fiesta 1.1 Trend). Masz 10% zniżki za bezszkodową jazdę.

Samochód trzymasz w indywidualnym garażu.

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego przedstawiają się następująco:

  • AXA Direct – 600 zł (OC + Assistance)
  • Link4 – 719,55 zł (OC + Assistance)
  • Allianz Direct – 1011 zł (OC + Assistance)

Jeśli pojazd trzymasz w garażu współdzielonym, w wysokości składek – w przypadku tych najtańszych ofert – nic się nie zmieni.

Jeżeli samochód będzie garażowany na parkingu strzeżonym, wówczas wzrośnie składka proponowana przez AXA Direct – do 604 zł (OC + Assistance). Pozostałe oferty bez zmian.

Kalkulacja składki OC – samochód niegarażowany

Załóżmy, że jesteś mężczyzną. Masz 35 lat, a prawo jazdy otrzymałeś 16 lat temu. Mieszkasz w Krakowie. Jeździsz Fordem Fiesta z 2017 roku (Fiesta 1.1 Trend). Masz 10% zniżki za bezszkodową jazdę.

Jeżeli pojazd trzymasz na ulicy, np. pod blokiem, wówczas wysokość składki będzie przedstawiać się następująco:

  • AXA Direct – 606 zł (OC + Assistance)
  • Link4 – 713,55 zł (OC + Assistance)
  • Direct Allianz – 1011 zł (OC + Assistance).

Jeśli samochód trzymasz w innym niestrzeżonym miejscu, składka będzie wyglądać tak:

  • AXA Direct – 606 zł (OC + Assistance)
  • Link4 – 707,54 zł (OC + Assistance)
  • Direct Allianz – 1011 zł (OC + Assistance).

W przypadku niegarażowania pojazdu, różnice w wysokości składki są minimalne.

Garażowanie nieznacznie wpływa na cenę OC

Z powyższych kalkulacji można wysnuć jeden wniosek: sposób garażowania pojazdu ma nieznaczny wpływ na wysokość składki. Nie ma się czemu dziwić – polisą objęte są bowiem zdarzenia drogowe, np. stłuczka, nie zaś kradzież.

Podczas gdy garażowanie pojazdu może mieć duże znaczenie w przypadku wysokości składki AC, tak przy OC uwzględniane są zupełnie inne czynniki. Ważne są przede wszystkim: wiek kierowcy, jego doświadczenie w prowadzeniu aut, pojemność silnika (więcej o tym na stronie https://rankomat.pl/samochod/wplyw-pojemnosc-silnika-na-ubezpieczenie), rocznik samochodu.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Redakcja

CCNEWS.pl to jedyny specjalistyczny newsowo-publicystyczny wortal internetowy w Polsce w całości poświęcony zagadnieniom związanym z obsługą klienta, customer services, omnichannel, customer experience i technologiom wykorzystywanym przez centra obsługi klienta. Informuje, edukuje i komentuje aktualne trendy i wydarzenia na Polskim rynku CC. Od 14 lat dostarcza wartościową wiedzę o polskim rynku CC i BPO. Zdaniem niezależnych instytutów badawczych: Instytut Monitorowania Mediów oraz Press Service Monitoring Mediów jesteśmy najchętniej czytanym i najbardziej angażującym swoich czytelników portalem branżowym (branży customer care) w Polsce.

Skomentuj

POPULARNE