Connect with us

Polskie banki zabiegają o klientów z Ukrainy

IN-HOUSE

Polskie banki zabiegają o klientów z Ukrainy

W Polsce mieszka grubo ponad milion obywateli Ukrainy. Wielu z nich korzysta z usług polskich banków. Według szacunków firmy Selectivv ok. 95% Ukraińców, którzy pracują u nas legalnie, ma polskie konto bankowe. Nic dziwnego, że ukraińscy obywatele stanowią dla naszych banków ważną grupę klientów.

Ukraińcy przebywający w Polsce otwierają w naszych bankach konta osobiste i zamawiają do nich karty płatnicze. Dużą wagę przywiązują do możliwości wysyłki środków za granicę i usługi wymiany walut. Jak mówi Tomasz Niewiedział, dyrektor obszaru omnichannel w Santander Bank Polska: – Z analiz przeprowadzonych przez bank wynika, że 80% osób z grupy cudzoziemców będących klientami banku do zarządzania finansami osobistymi wykorzystuje głównie aplikację mobilną. Natomiast wybierając bank, szukają oni takiego, w którym mogą swobodnie się komunikować w ojczystym języku.

Możliwość korzystania z aplikacji bankowej i bankowości internetowej w ojczystym języku jest dla obcokrajowców rzeczywiście ważna. Dzięki temu klient, którego podstawowym językiem jest np. ukraiński czy rosyjski, czuje się bardziej komfortowo i bezpieczniej. Z punktu widzenia takiego klienta dobrze jest również, jeśli może on w swoim języku porozmawiać z doradcą telefonicznym czy zapoznać się z ofertą na stronie internetowej banku. To samo dotyczy oczywiście treści umowy i materiałów marketingowych.

infowire.pl

Redakcja

CCNEWS.pl to jedyny specjalistyczny newsowo-publicystyczny wortal internetowy w Polsce w całości poświęcony zagadnieniom związanym z obsługą klienta, customer services, omnichannel, customer experience i technologiom wykorzystywanym przez centra obsługi klienta. Informuje, edukuje i komentuje aktualne trendy i wydarzenia na Polskim rynku CC. Od 14 lat dostarcza wartościową wiedzę o polskim rynku CC i BPO. Zdaniem niezależnych instytutów badawczych: Instytut Monitorowania Mediów oraz Press Service Monitoring Mediów jesteśmy najchętniej czytanym i najbardziej angażującym swoich czytelników portalem branżowym (branży customer care) w Polsce.

Skomentuj

POPULARNE