Connect with us

Videokonferencja w zbyt małej sali?

SPRZĘT

Videokonferencja w zbyt małej sali?

Firma Avaya Holdings Corp., lider w dziedzinie rozwiązań usprawniających procesy komunikacji i współpracy, rozszerzyła swoją ofertę rozwiązań wideokonferencyjnych o nowe produkty zaprojektowane z myślą o niewielkich salach konferencyjnych – Avaya IX Huddle Cameras i Avaya IX Collaboration Unit. Nowe systemy zapewniają lepszą jakość przekazu i niskie koszty użytkowania. 

Coraz więcej przedsiębiorstw chce wdrażać technologie usprawniające współpracę, nie dysponują przy tym wysokimi środkami na zakup potrzebnego sprzętu, ani też dużymi salami konferencyjnymi. 
W odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów, Avaya wprowadziła na rynek nową klasę inteligentnych rozwiązań do mniejszych sal konferencyjnych. Jak wynika z szacunków firmy Frost and Sullivan, 
w biurach na całym świecie jest ponad 32 miliony małych sal, z których tylko nieliczne są wyposażone w systemy wideokonferencyjne. Do 2023 r. odsetek wideokonferencji organizowanych w małych salach (ang. huddle rooms)ma wzrosnąć z 12% do 70%.

W przeszłości małe sale konferencyjne nie były często wykorzystywane do przeprowadzania wideokonferencji. Ostatnio jednak to się zmienia. W firmach coraz częściej pojawiają się przestrzenie biurowe typu open space, w ramach których organizowane są mniejsze sale konferencyjne do wideokonferencji.

Avaya wprowadza nowe standardy technologiczne do małych sal konferencyjnych. Oferuje rozwiązania, które zostały opracowane z myślą o potrzebach współczesnych klientów. Można je bezproblemowo zintegrować z istniejącą infrastrukturą UC oraz wideo― powiedział Chris McGugan, wiceprezes firmy Avaya ds. rozwiązań i technologii. Klienci chcą używać swoich ulubionych aplikacji w chmurze, a nasza otwarta architektura nowej generacji im to umożliwia. Proste w obsłudze rozwiązania typu „podłącz i pracuj” zapewniają użytkownikom łatwość komunikacji, a firmie umożliwiają wykorzystanie wcześniejszych inwestycji. 

Cieszymy się, że możemy oferować naszym klientom najnowsze rozwiązania Avaya do małych sal konferencyjnych― powiedział Pierfrancesco Coluzzi, dyrektor generalny firmy VIDEOGECOM. Na podstawie dotychczasowych doświadczeń stwierdzamy, że są to najłatwiejsze w konfiguracji i użytkowaniu produkty tego typu. Współczesny świat jest oparty na chmurze, a Avaya IX Collaboration Unit umożliwia firmom pełne wykorzystanie możliwości technologii chmurowych.

Avaya IX Huddle Cameras można używać z rozwiązaniami Avaya IX Room Video lub podłączyć do laptopa. Avaya IX Huddle Camera zapewnia obraz wideo w standardzie High Definition (HD), a nie wymaga dużych nakładów finansowych. Produkty HC020 i HC050 są nie tylko łatwe we wdrażaniu i użytkowaniu, lecz charakteryzują się znakomitą jakością transmisji wideo.

Avaya IX Collaboration Unit to wielofunkcyjne urządzenie usprawniające współpracę, przełomowe pod względem wydajności i ceny. Rozwiązanie nie wymaga podłączenia do laptopa, co zapewnia szybkość i łatwość uruchomienia. Wyróżnia się niezawodnością i znakomitą jakością transmisji. Mocowane na górnej krawędzi ekranu wideo i wyposażone w zintegrowane mikrofony, ma szerokie pole widzenia, co jest ważne w małych, szerokich przestrzeniach konferencyjnych. Avaya IX Collaboration Unit umożliwia też bezprzewodowe udostępnianie zawartości z urządzeń mobilnych. To rozwiązanie nowej generacji zapewnia integrację z platformą UC, współdziałanie ze standardową infrastrukturą wideo i umożliwia użytkownikom uruchamianie i udostępnianie wybranych aplikacji w chmurze. Jest pierwszym wielofunkcyjnym rozwiązaniem, zapewniającym małym salom konferencyjnym wszelkie udogodnienia, które dostępne są w technologiach chmurowych.

Redakcja

CCNEWS.pl to jedyny specjalistyczny newsowo-publicystyczny wortal internetowy w Polsce w całości poświęcony zagadnieniom związanym z obsługą klienta, customer services, omnichannel, customer experience i technologiom wykorzystywanym przez centra obsługi klienta. Informuje, edukuje i komentuje aktualne trendy i wydarzenia na Polskim rynku CC. Od 14 lat dostarcza wartościową wiedzę o polskim rynku CC i BPO. Zdaniem niezależnych instytutów badawczych: Instytut Monitorowania Mediów oraz Press Service Monitoring Mediów jesteśmy najchętniej czytanym i najbardziej angażującym swoich czytelników portalem branżowym (branży customer care) w Polsce.

Skomentuj

POPULARNE