Dlaczego branża contact center potrzebuje wysyłać e-maile i sms-y?

Każde nowoczesne contact center, dzięki stosowaniu zróżnicowanych kanałów dotarcia i obsługi klienta (omnichannel) wykracza poza model, który znaliśmy jeszcze kilka lat temu. Dzisiaj contact center to nie tylko telefon. To także webczat, wideoczat, social media, e-maile i sms-y. Tylko połączenie wszystkich narzędzi komunikacji może przynieść znacznie lepsze wyniki niż prowadzenie kampanii tylko w jednym kanale.

Każde nowoczesne contact center[2], dzięki stosowaniu zróżnicowanych kanałów dotarcia i obsługi klienta (omnichannel[3]) wykracza poza model, który znaliśmy jeszcze kilka lat temu. Dzisiaj contact center to nie tylko telefon. To także webczat, wideoczat, social media, e-maile i sms-y. Tylko połączenie wszystkich narzędzi komunikacji może przynieść znacznie lepsze wyniki niż prowadzenie kampanii tylko w jednym kanale.

Opinie Polaków o call center

Z opublikowanego w listopadzie 2017 roku przez firmę Telmon raporcie „Po drugiej stronie słuchawki – wizerunek branży call center[4] w oczach rozmówców” dowiemy się, że większość Polaków nie lubi prowadzić rozmowy z telemarketerami. Dzieje się tak z kilku powodów, ale warto wymienić chociażby dwa najważniejsze:

  • zbyt intensywne namawianie telemarketera do dokonania zakupu
  • kontunuowanie rozmowy przez telemarketera, gdy klient, do którego on telefonuje, chce zakończyć rozmowę

Co ciekawe, statystyczny Polak uważa, że telemarketer mówi w zbyt mało konkretny sposób, a jego nieprzygotowanie i niesłowność (telefon o innej godzinie niż pierwotnie umówione to zostało) klientów denerwują. Najbardziej dokuczliwy – w odczuciu rozmówców – jest fakt dzwonienia przez telemarketerów o niewłaściwej porze oraz zbyt często. To wszystko sprawia, że sława telemarketerów pozostawia wiele do życzenia i aby branża mogła przetrwać, konieczne są zmiany, które będą stanowiły odpowiedź na panujące trendy i potrzeby rynku.

Omnichannel w contact center

Stosowanie omnichannelingu zmieniło call center w contact center. Dzisiaj to wielonarzędziowe huby łączące klientów z firmami. Ale niechęć do telemarketerów nadal ma się bardzo dobrze. Dlaczego? Dość powszechna niechęć do zbyt częstych i natarczywych kontaktów telefonicznych ze strony contact center sprawiają, że znacznie łaskawiej klienci patrzą na mniej uciążliwe kanały kontaktu: SMS i e-mail. Niestety outsourcingowe call center przespały nieco rozwój komunikacji marketingowej (mass-mail) z wykorzystaniem tego ostatniego, ale w dalszym ciągu mogą wykorzystywać ten pierwszy. 

Zleceniodawcy kampanii telemarketingowych coraz częściej oczekują od wykonawców wykorzystywania bardziej zaangażowanych i wyrafinowanych technik sprzedażowych. Fakt ten sprawił, że firmy zajmujące się telemarketingiem, nie tylko chcą, ale i muszą utrzymywać swoją pozycję i osiągać efekty swoich działań. Outsourcing musi dostosowywać swoje kanały komunikacji do potrzeb odbiorców.

REKLAMA

Choć przeciętny konsument nie lubi komunikacji proaktywnej (wychodzącej do klienta), to lubi rozwiązania self-service oraz takie, które łączą technologię z prostotą i wygodą.  Zastosowanie przez call center komunikacji SMS i e–mail wydaje się więc naturalnym następstwem, a połączenie tego typu działania z rzadszym telefonowaniem (np. na życzenie odbiorcy, w celu doprecyzowania danego tematu), formularzami kontaktowymi czy czatami na stronach WWW okazuje się w doskonałym sposobem, który wpisuje się w ramy strategii omnichannel i buduje lepszy – niż do tej pory – customer experience[1].

SMS-y i e-maile w contact center

Jak wskazuje raport “Badanie branży outsourcing call/contact center” (edycja 2017) Polskiego Stowarzyszenia Marketingu SMB, wciąż najczęściej wykorzystywanym kanałem kontaktu w call center jest telefon (79 proc). Z e-maili korzysta już tylko 11 proc. firm zajmujących się telemarketingiem. SMS-y stanowią zaledwie 2 procent. 

Jednak według badań firmy Dimension Data rola komunikacji głosowej (telefon) z roku na rok spada. Zwiększa się jednak komunikacja tekstowa (SMS, e-mail, webczat). 

SMS-y są coraz częściej wykorzystywane przez małe firmy. To oznacza, że zarówno e–mail, jak i SMS są świeżymi narzędziami w rękach telemarketerów i właśnie teraz jest najlepszy czas, by wykorzystać ich potencjał. Zamiast próbować prowadzić – mimo wszystko uciążliwe dla wielu Polaków – rozmowy telefoniczne w celu sprzedaży produktów lub usług, warto skupić się na nowoczesnych kanałach komunikacji.

Dzisiaj komunikację SMS wykorzystują gabinety stomatologiczne, salony kosmetyczne czy fryzjerskie. Do potwierdzania zamówień sms-y wykorzystuje AmRest (operator takich restauracji jak np. KFC, Burger King czy Pizza Hut).

Wysłanie krótkiego SMS-a w celu poinformowania o ofercie, a następnie skierowanie do tej samej osoby e–maila rozszerzającego informację oraz danie jej czasu na zapoznanie się z nią, pozwoli osiągnąć o wiele lepsze rezultaty, gdy zdecydujemy się wykonać do niej połączenie telefoniczne. Dzięki takiemu podejściu odbiorca będzie o wiele lepiej przygotowany do rozmowy i gotowy na nią. Jeszcze lepsze rezultaty jesteśmy w stanie osiągnąć, gdy przed zatelefonowaniem wyślemy do adresata wiadomość SMS z terminem planowanej rozmowy i damy mu możliwość zdecydowania, czy w ogóle jest nią zainteresowany oraz kiedy będzie najlepsza pora do jej przeprowadzenia.

SMS-y oraz e-maile to także przykłady tzw. trwałego nośnika, który wymagany jest przez prawo do potwierdzania zamówień czy ustaleń umów sprzedaży przez telefon. 

Jak powinna wyglądać komunikacja sms i e-mail?

Komunikacja z wykorzystaniem tych narzędzi powinna charakteryzować się:

  • spójnością w komunikacji z różnymi innymi wykorzystywanymi kanałami
  • czytelna i prosta w odbiorze
  • przedstawiała rzeczywiste korzyści
  • wzbogacona o CTA (call to action), które ma na celu wywołanie w odbiorcy konkretnego, z góry określonego zachowania / działania

Bezsprzecznie komunikacja sms i e-mail jest ważna. Może jej rola, jaką chcą narzucić firmy dostarczające rozwiązania z wykorzystaniem tych narzędzi, jest przesadzona, to jednak warto zweryfikować jej skuteczność przy realizacji standardowych działań telemarketingowych. 

Słownik
1. customer experience. to suma wszystkich doświadczeń jakie klient ma z naszą firmą we wszystkich możliwych kanałach kontaktu i punktach styku…
2. contact center. wydzielona z organizacji jednostka zajmująca się ogółem kontaktów z klientami przedsiębiorcy poprzez nieograniczoną ilość dostępnych kanałów kontaktu. Do…
3. omnichannel. (z ang. wielokanałowość) – rozwiązanie związane z technologią i strategią, które zakłada synergię sprzedaży i/lub obsługi klienta w…
4. call center. Firma lub dział w firmie zajmujący się telefoniczną obsługą klienta realizowaną przez przeszkolonych pracowników (telemarketerów, konsultantów, agentów). Obsługa…
Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *