11 grudnia minęło dokładnie 6 lat od rozpoczęcia działalności spółki Voicetel Communications S.A. Zobaczmy więc co przez minione 6 lat dokonała spółka.
Voicetel Communications to spółka technologiczna, która tworzy rynek Conversational AI. Opracowana przez firmę autorska, unikatowa w skali światowej technologia Brilliance pozwala zautomatyzować procesy obsługi telefonicznej w firmach reprezentujących dowolne branże oraz w contact center[1]. Brilliance, czyli ucząca się sztuczna inteligencja umożliwiająca prowadzenie inteligentnego automatycznego dialogu pomiędzy człowiekiem a maszyną, służy obecnie do komunikacji telefonicznej, może jednak obsługiwać także inne kanały głosowe oraz tekstowe, których wspólnym mianownikiem jest automatyzacja procesów obsługi klienta.
Stworzona przez Dawida Wójcickiego i Krzysztofa Płachtę spółka Voicetel Communications została zarejestrowana 11 grudnia 2012 roku. W tym też roku dynamicznie zaczęto badać dostępne na rynku technologie, które mogłyby wejść w skład docelowego rozwiązania pozwalającego na swobodną komunikację głosową człowieka z maszyną. Dogłębnie przeanalizowano więc technologie rozpoznawania i syntezy mowy takich firm jak Google, Amazon czy Nuance, a także dostępne rozwiązania NLU i takie języki, jak VoiceXML i AIML.
W oparciu o zmodyfikowany język skryptowy VTML (Voicetel Markup Language), w 2013 r. świat ujrzał pierwszy prototyp – był to robot prowadzący rozmowę w ramach procesu kalkulacji ceny ubezpieczenia komunikacyjnego. Uzyskiwał on ponad 20 informacji i potrafił wyciągać z nich logiczne wnioski wpływające na przebieg rozmowy.
Szybko jednak przekonano się, że aby móc płynnie rozwijać rozwiązania dla biznesu, koniecznym jest stworzenie własnej technologii. Tak powstała oparta o model wielowymiarowej maszyny stanów technologia Brilliance, umożliwiająca rozumienie intencji rozmówcy i prowadzenie nieliniowego (tj. elastycznego) dialogu.
Brilliance stała się fundamentem kolejnych rozwiązań firmy Voicetel, w tym całej gamy produktów outboundowych oraz rozwijanej przez spółkę Wirtualnej Asystentki dla Biznesu – Dialla for SME.
Stworzone przez firmę w pełni autorskie rozwiązanie technologiczne można z powodzeniem uznać za przełomowe w ogólnoświatowym ujęciu branży Conversational AI. Udało nam je stworzyć pomimo wielu „nie da się” jakie założyciele usłyszeli od 2012 do 2015 roku. Z perspektywy czasu można ocenić, że bez podjęcia wielu śmiałych i czasem kontrowersyjnych decyzji technologicznych spółka nie byłaby dzisiaj w miejscu w którym jest.
Zeszły rok był wyjątkowo intensywny. 22 marca 2018 r. w Warszawie odbyła się premiera Dialla for SME – atrakcyjnego cenowo i prostego w konfiguracji produktu pudełkowego Voicetel, dedykowanego małym i średnim firmom z 18 branż (m.in. motoryzacyjnej, medycznej, finansowej, hotelarskiej, ISP/TV etc.)
w warszawskim Teatrze Kamienica
W minionym roku przedstawiciele firmy pojawili się również na wielu konferencjach związanych z obsługą klienta, innowacyjnością, automatyzacją czy sztuczną inteligencją. Charakterystyczne zielone budki pojawiły się m.in. na Customer Congress, XII Forum Assistance, Festiwalu Call Center[2] oraz na 22. konferencji WallStreet.
Konradowi Rochalskiemu, CEO Voice Contact Center
Z myślą o inwestorach indywidualnych spółka zorganizowała specjalne spotkanie dla Inwestorów Indywidualnych, na którym Prezes Dawid Wójcicki opowiedział o najważniejszych aspektach działalności spółki Voicetel Communications.
podczas spotkania z inwestorami indywidualnymi
2018 r. owocował również w nagrody. Rozwiązanie – Lydia, zostało nagrodzone złotem w konkursie INNOVATION 2018, brązową statuetką (główną nagrodą w kategorii Innowacyjność) w konkursie Mixx Awards oraz wyróżnione w konkursie Golden Arrow.
Niemałym wydarzeniem oraz ogromnym wyróżnieniem było również zakwalifikowanie się Prezesa do ścisłego finału tegorocznej edycji EY Entrepreneur Of The Year w kategorii Nowe Technologie i Innowacyjność.
2018 r. był bardzo obfity w możliwości rozwoju i nowe doświadczenia, jakie przyniosła spółce realizacja rosnącej lawinowo od 2016 r. liczby projektów.