Connect with us

IoT połączy maszyny z człowiekiem. Poważnie.

TECHNOLOGIE

IoT połączy maszyny z człowiekiem. Poważnie.

Na chwilę przed 2020 rokiem ilość urządzeń wykorzystujących internet rzeczy wzrośnie do 20 mld. Pewne jest, że do dalszego rozwoju IoT potrzeba EDGE Computing, czyli przetwarzania rozproszonego, gdzie dane przechowywane są i analizowane na urządzeniach końcowych. Do chmury trafić mogą wówczas tylko najważniejsze informacje. Jak ma się to do contact center?

– Internet rzeczy polega na tym, że mamy postęp w zakresie różnego rodzaju czujników, jesteśmy w stanie mierzyć cały szereg wartości fizycznych. Te czujniki stają się tańsze, wobec tego wbudowujemy je w cały szereg urządzeń i mierząc te wartości fizyczne mamy cały szereg informacji.

mówi Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric Polska.

Co mówią prognozy?

Prognoz dotyczących ilości urządzeń w IoT w 2020 roku na świecie jest wiele. Gartner szacuje, że będzie ich przynajmniej 20 mld. Ericson twierdzi, że możemy spodziewać się 28 mld urządzeń do 2021 roku. Ponad połowa z nich ma być wpięta do sieci Internet. To dużo. Jednak gdy weźmiemy pod uwagę lata wcześniejsze – 20 mld robi wrażenie. W 2013 roku było to 3 mld, natomiast dwa lata później – już ok. 5 mld.

Obecność na rynku inteligentnych czujników i ich rosnąca popularność sprawia, że rynek potrzebuje rozwiązań będących w stanie ograniczyć ilość danych transmitowanych do sieci na rzecz analizy bezpośrednio w urządzeniu.

Rynek contact center

Rynek customer care także może na tym sporo skorzystać. Dane zbierane przez czujniki mogą być przetwarzane w końcowej swojej formie w aplikacjach CRM i Contact Center, co w praktyce może powodować np. uruchomienie polecenia „call” do właściciela urządzenia z propozycją serwisowania czy uzupełnienia np. produktów spożywczych w lodówce podpiętej do sieci.

Ale nic nie byłoby możliwe, gdyby nie EDGE Computing.

Edge computing

– Edge computing, tzw. przetwarzanie na obrzeżach, to urządzenia przetwarzające informacje. Mogą to być telefony komórkowe, różnego rodzaju sterowniki, procesory, które na podstawie informacji z tych czujników są w stanie automatycznie prowadzić określone procesy.

tłumaczy Jacek Łukaszewski

IDC w raporcie „FutureScape Worldwide IoT 2017 Predictions” ocenia, że do 2019 roku przetwarzanych na obrzeżach będzie nawet 40 proc. danych generowanych przez urządzenia IoT. Dzięki edge computing dane są przechowywane i przetwarzane w sieci mikrocentrów danych, a stamtąd przesyłane do centralnej bazy danych działającej w chmurze. Dane przetwarzane są w pobliżu źródła ich pochodzenia, np. przez system urządzeń, które tworzą spójną całość, a do sieci trafiają tylko kluczowe informacje. W ten sposób można zaoszczędzić miejsce na serwerach i odciążyć łącza.

Edge computing w połączeniu z coraz większymi możliwościami, jakie daje internet, powoduje, że cały system może działać w oparciu o dane pozyskiwane w czasie rzeczywistym. To zaś jest niezbędne do rozwoju np. autonomicznych pojazdów – informacje pozyskane przez autonomiczny pojazd są przez niego analizowane, sam na nie reaguje. Do sieci przesyła zaś te informacje, które będą przydatne innym pojazdom.

– Technologie sieciowe, łatwość i dostępność komunikacji, postęp internetu, który przyrasta geometrycznie, postęp w zakresie możliwości technicznych, ale też kosztu powoduje, że te informacje bardzo łatwo przesyłać dalej.

wskazuje ekspert, Jacek Łukaszewski

Rotterdam

Wszystkie te najnowsze rozwiązania w zakresie zbierania i analizy danych wykorzystuje największy europejski port w Rotterdamie, który ma swoją wierną cyfrową kopię. Zastosowanie technologii edge computing pozwala na gromadzenie na centralnej platformie najważniejszych, już wstępnie opracowanych danych. Systemy sztucznej inteligencji je przetwarzają, a chmura umożliwia sprawdzanie wcześniejszych rozwiązań, czy możliwie jak najbardziej efektywnych rozwiązań.

Contact center

W przypadku branży contact center możliwe byłoby zespalanie wielu centrów kontaktu i reagowanie na ruch na podstawie informacji dostarczanych przez czujniki zlokalizowane w urządzeniach końcowych. Po dostarczeniu danych do centralnej bazy, możliwe byłoby wysłanie najczęściej kupowanych przez klienta produktów, serwisanta, gdy sprzęt pobierałby zbyt dużą ilość energii czy serwis sprzątający – gdyby potrzebne było czyszczenie maszyny vendingowej.

– Z jednej strony chmura zapewnia bardzo efektywne kosztowo przechowywanie informacji. Wszystkie te informacje zebrane z ogromnej liczby czujników rozsianych w coraz większej liczbie urządzeń jesteśmy w stanie gromadzić. Nie tylko informacje w czasie rzeczywistym, lecz także informacje historyczne. Przez uczenie maszynowe, technologie związane ze sztuczną inteligencją, mając te ogromne ilości informacji, jesteśmy w stanie budować jeszcze większą efektywność procesów.

podkreśla Jacek Łukaszewski.

Redakcja

CCNEWS.pl to jedyny specjalistyczny newsowo-publicystyczny wortal internetowy w Polsce w całości poświęcony zagadnieniom związanym z obsługą klienta, customer services, omnichannel, customer experience i technologiom wykorzystywanym przez centra obsługi klienta. Informuje, edukuje i komentuje aktualne trendy i wydarzenia na Polskim rynku CC. Od 14 lat dostarcza wartościową wiedzę o polskim rynku CC i BPO. Zdaniem niezależnych instytutów badawczych: Instytut Monitorowania Mediów oraz Press Service Monitoring Mediów jesteśmy najchętniej czytanym i najbardziej angażującym swoich czytelników portalem branżowym (branży customer care) w Polsce.

Skomentuj

POPULARNE