Connect with us

Internet mobilny w Polsce w europejskiej czołówce

TELEKOMUNIKACJA

Internet mobilny w Polsce w europejskiej czołówce

Portal RFBenchmark.pl opublikował raport porównujący jakość i szybkość Internetu mobilnego w Europie w trzecim kwartale 2018 roku. Najlepsze wyniki w poszczególnych krajach odnotowano we Francji (szybkość pobierania danych), Holandii (szybkość wysyłania danych) oraz na Litwie (wartość ping). Polska wciąż należy do europejskiej czołówki pod względem jakości i szybkości Internetu mobilnego.

W kategorii średniej szybkości pobierania danych najlepszy wynik odnotowano we Francji (20,8 Mb/s). Kraj ten wyprzedził tym samym Austrię (20,4 Mb/s) oraz Portugalię (19,7 Mb/s). Zadowoleni z szybkości pobierania plików nie mogą być natomiast mieszkańcy Ukrainy. Pomiary wykazały tam prędkość wynoszącą zaledwie 5,64 Mb/s. Niewiele lepiej jest w Macedonii (8,2 Mb/s) i na Białorusi (10,1 Mb/s). To ostatnie z wymienionych państw dzieli miejsce w rankingu razem z Irlandią. Abonenci na Zielonej Wyspie także nie mogą być usatysfakcjonowani jakością usług sieci mobilnej (10,1 Mb/s).

Z kolei w Holandii pomiary wykazały najwyższą średnią szybkość wysyłania danych (10,7 Mb/s). Holendrzy wyprzedzili w klasyfikację Austrię (10,5 Mb/s) oraz Hiszpanię (10,1 Mb/s). Najniższe miejsca w tej klasyfikacji zajęły państwa z Europy Południowo-Wschodniej, które charakteryzują się także niestabilną sytuacją gospodarczą lub polityczną. Najsłabiej wypadła Macedonia (2,3 Mb/s). Nieco lepiej wypadła Czarnogóra (2,8 Mb/s) i Ukraina (2,89 Mb/s).

Biorąc pod uwagę wartość ping to europejskiej stawce przewodzi Litwa, która może pochwalić się wynikiem 54 ms. Czołową trójkę uzupełniają: Finlandia (56 ms) oraz Norwegia (59 ms). Największe opóźnienia na Starym Kontynencie w komunikacji mobilnej notuje się na Ukrainie (117 ms), w Rosji (115 ms) i na Słowacji (113 ms).

Polska po raz kolejny raz poprawiła swój wynik (k-k), biorąc pod uwagę średnią szybkość pobierania danych (wzrost z 18,6 Mb/s na 18,9 Mb/s). Dzięki temu wynikowi zajmuje piąte miejsce w Europie. Pozytywna tendencja utrzymuje się również w średniej szybkości wysyłania danych (8,13 Mb/s, podczas gdy w drugim kwartale wynik wynosił 7,89 Mb/s). Polska tym samym odnotowała lepsze wyniki niż Litwa (7,78 Mb/s) czy Słowacja (7,19 Mb/s). Wyprzedziły ją jednak inne kraje ościenne – Niemcy (8,26 Mb/s) i Czechy (8,69 Mb/s). Pomiary wartości ping wskazują jej wzrost o 10 ms (z 54 ms do 64 ms). Mimo pogorszenia, jest to wciąż jeden z lepszych wyników w Europie.

Pełny raport dostępny jest na portalu RFBenchmark.pl

Redakcja

CCNEWS.pl to jedyny specjalistyczny newsowo-publicystyczny wortal internetowy w Polsce w całości poświęcony zagadnieniom związanym z obsługą klienta, customer services, omnichannel, customer experience i technologiom wykorzystywanym przez centra obsługi klienta. Informuje, edukuje i komentuje aktualne trendy i wydarzenia na Polskim rynku CC. Od 14 lat dostarcza wartościową wiedzę o polskim rynku CC i BPO. Zdaniem niezależnych instytutów badawczych: Instytut Monitorowania Mediów oraz Press Service Monitoring Mediów jesteśmy najchętniej czytanym i najbardziej angażującym swoich czytelników portalem branżowym (branży customer care) w Polsce.

Skomentuj

POPULARNE