Jak poprawić Customer Experience i dlaczego warto?

W dobie konkurencji doskonałej coraz trudniej pozyskiwać i utrzymywać klientów poprzez utrzymywanie najniższej ceny czy najbardziej innowacyjnego towaru. Siłą rzeczy wszystkie produkty na rynku – niezależnie od branży – stają się do siebie podobne. W takiej sytuacji coraz bardziej na znaczeniu zyskuje umiejętność budowania pozytywnych doświadczeń klientów i zarządzania nimi czyli CEM (Customer Experience Management). To właśnie ono może przynieść Twojej firmie bardzo duże zyski.

W dobie konkurencji doskonałej coraz trudniej pozyskiwać i utrzymywać klientów poprzez utrzymywanie najniższej ceny czy najbardziej innowacyjnego towaru. Siłą rzeczy wszystkie produkty na rynku – niezależnie od branży – stają się do siebie podobne. W takiej sytuacji coraz bardziej na znaczeniu zyskuje umiejętność budowania pozytywnych doświadczeń klientów i zarządzania nimi czyli CEM (Customer Experience[1] Management). To właśnie ono może przynieść Twojej firmie bardzo duże zyski.

Czym jest Customer Experience?

Customer Experience to zwrot określający zestaw wszystkich emocji i przeżyć wynikających z kontaktu z daną firmą – i nie chodzi tu tylko o odpowiednią obsługę klienta. Każda osoba zaczyna budowanie swoich doświadczeń w momencie poznania firmy – mogą to być skojarzenia wynikające z nazwy firmy, sposobu dotarcia do klienta, momentu, w którym klient się o niej dowie… Czynniki wpływające na kojarzenie firmy i wiązanie jej z dobrymi lub złymi emocjami można mnożyć w nieskończoność.

Co wpływa na Customer Experience?

Działania marketingowe, które mogą ukierunkować klienta na pewien sposób myślenia i kojarzenia firmy.

Opinie – nie tylko samego zainteresowanego, ale także innych klientów. Konsument, zainteresowany produktem lub usługą, może poszukiwać informacji na temat twojej firmy. Może także natknąć się na rekomendacje lub negatywne uwagi w mediach społecznościowych albo od znajomych.

Proces sprzedażowy – konsument zwraca szczególną uwagę, czy przebiegł sprawnie i w miłej atmosferze. Czy produkt był dostępny od ręki, z dostawą do domu, na ile spersonalizowana była oferta itp.

Cena – tak jak w przypadku opinii, klient może porównać ceny podobnych produktów za pomocą wyspecjalizowanych stron.

Obsługa klienta nie tylko na etapie poprzedzającym zakup, ale również w razie problemu z korzystaniem z produktu, zapewnianie gwarancji na jego działanie, czy intuicyjny system zwrotów w przypadku rezygnacji z zakupu.

Jakość produktu – jego niezawodność, cena, design, czy bezpieczeństwo stanowią najlepszą reklamę firmy i skłaniają klientów do dobrych skojarzeń i w miarę możliwości dokonywania kolejnych zakupów.

Jak Customer Experience wpływa na sprzedaż?

Konsumenci, którzy mają dobre Customer Experience w danej firmie, stają się bardziej lojalnymi klientami. Z raportu Bain wynika, że ci wydają aż 67% więcej na zakupy w danej firmie niż nowi nabywcy. W dodatku nie generują kosztów pozyskania nowego klienta i częściej polecają produkt lub usługę swoim znajomym.

Jak poprawić Customer Experience w firmie?

  • Opracuj strategię Customer Experience z uwzględnieniem wszystkich obszarów działania firmy. Podporządkuj każdy ruch budowaniu dobrych doświadczeń klientów.
  • Postaraj się, aby każdy pracownik prezentował otwarte podejście do klienta i obsługiwał go tak, jakby sam chciał być obsłużony.
  • Usprawnij komunikację inwestując w dział Costumer Service i Customer Care – stwórz szablony odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i zadbaj o łatwy, bezproblemowy kontakt ze strony klienta.
  • Możesz zastosować do tego aplikację Unified Factory Easy, która pozwala połączyć się z Twoim biurem obsługi klienta za pomocą kilku kliknięć i uporządkowuje całą komunikację na linii pracownik – konsument.
  • Śledź zmieniające się trendy w obsłudze klienta – przeniesienie większości interakcji do Internetu i dynamiczny rozwój technologii sprawiło, że odpowiednio szybkie reagowanie na nowinki i usprawnienia może pomóc Ci w zwiększeniu satysfakcji klienta, zanim zrobi to konkurencja.

Customer Experience Management wymaga zazwyczaj zmiany w każdym dziale firmy. Dzisiaj klient może wybrać wymarzone buty w Internecie, dowiedzieć się o ich dostępności w konkretnym sklepie, przymierzyć je na miejscu i dokonać zakupu – stacjonarnie lub powracając do Internetu. Odpowiednie zarządzanie jego doświadczeniem w tym modelu musi dać mu taką możliwość, a co więcej – musi sprawić, że każdy z tych etapów wywoła w nim same pozytywne emocje i zachęci do korzystania z usług firmy w przyszłości.

Autor: Patryk Szarek
Unified Factory S.A.

Słownik
1. Customer Experience. to suma wszystkich doświadczeń jakie klient ma z naszą firmą we wszystkich możliwych kanałach kontaktu i punktach styku…
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Kod pocztowy i data urodzenia wystarczą, aby zidentyfikować nas w sieci

Wykonywanie anonimowych działań w sieci nie daje nam gwarancji bezpieczeństwa. Eksperci są zgodni co do tego, że zebranych w różnych bazach zanonimizowanych danych nie da zabezpieczyć się przed ponownym przypisaniem ich do konkretnych osób. Specjaliści Xopero Software, producenta do zabezpieczenia i przywracania danych, ostrzegają, jakie zagrożenia niesie zbyt częste podawanie informacji w sieci.