Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

mystery shopper

(inaczej tajemniczy klient) to osoba zatrudniona przez firmę lub agencję, której zadaniem jest odwiedzenie sklepu lub punktu sprzedaży i dokonanie zakupów lub uzyskanie informacji na temat produktów lub usług oferowanych przez daną firmę. Celem tajemniczego klienta jest przeprowadzenie niezależnej oceny jakości obsługi klienta, poziomu sprzedaży lub jakości produktów lub usług.

Tajemniczy klient często udaje klienta typowego, a następnie ocenia wszystkie aspekty obsługi klienta, takie jak uprzejmość i pomocność sprzedawcy, czystość sklepu, jakość produktów lub usług i ogólną jakość doświadczenia zakupowego. Oceny te są później raportowane firmie lub agencji, która zleciła wykonanie badania.

Tajemniczy klient jest używany przez firmy, aby zbierać informacje o jakości obsługi klienta i jakości produktów lub usług oferowanych przez konkurencję lub w ramach własnej firmy. Ta metoda pozwala firmom na poprawę jakości swoich produktów lub usług oraz na szkolenie personelu, co zwiększa lojalność klientów i zyski firmy.

Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Jak poprawić Customer Experience i dlaczego warto?

W dobie konkurencji doskonałej coraz trudniej pozyskiwać i utrzymywać klientów poprzez utrzymywanie najniższej ceny czy najbardziej innowacyjnego towaru. Siłą rzeczy wszystkie produkty na rynku – niezależnie od branży – stają się do siebie podobne. W takiej sytuacji coraz bardziej na znaczeniu zyskuje umiejętność budowania pozytywnych doświadczeń klientów i zarządzania nimi czyli CEM (Customer Experience Management). To właśnie ono może przynieść Twojej firmie bardzo duże zyski.

W dobie konkurencji doskonałej coraz trudniej pozyskiwać i utrzymywać klientów poprzez utrzymywanie najniższej ceny czy najbardziej innowacyjnego towaru. Siłą rzeczy wszystkie produkty na rynku – niezależnie od branży – stają się do siebie podobne. W takiej sytuacji coraz bardziej na znaczeniu zyskuje umiejętność budowania pozytywnych doświadczeń klientów i zarządzania nimi czyli CEM (Customer Experience[1] Management). To właśnie ono może przynieść Twojej firmie bardzo duże zyski.

Czym jest Customer Experience?

Customer Experience to zwrot określający zestaw wszystkich emocji i przeżyć wynikających z kontaktu z daną firmą – i nie chodzi tu tylko o odpowiednią obsługę klienta. Każda osoba zaczyna budowanie swoich doświadczeń w momencie poznania firmy – mogą to być skojarzenia wynikające z nazwy firmy, sposobu dotarcia do klienta, momentu, w którym klient się o niej dowie… Czynniki wpływające na kojarzenie firmy i wiązanie jej z dobrymi lub złymi emocjami można mnożyć w nieskończoność.

Co wpływa na Customer Experience?

Działania marketingowe, które mogą ukierunkować klienta na pewien sposób myślenia i kojarzenia firmy.

Opinie – nie tylko samego zainteresowanego, ale także innych klientów. Konsument, zainteresowany produktem lub usługą, może poszukiwać informacji na temat twojej firmy. Może także natknąć się na rekomendacje lub negatywne uwagi w mediach społecznościowych albo od znajomych.

Proces sprzedażowy – konsument zwraca szczególną uwagę, czy przebiegł sprawnie i w miłej atmosferze. Czy produkt był dostępny od ręki, z dostawą do domu, na ile spersonalizowana była oferta itp.

Cena – tak jak w przypadku opinii, klient może porównać ceny podobnych produktów za pomocą wyspecjalizowanych stron.

Obsługa klienta nie tylko na etapie poprzedzającym zakup, ale również w razie problemu z korzystaniem z produktu, zapewnianie gwarancji na jego działanie, czy intuicyjny system zwrotów w przypadku rezygnacji z zakupu.

Jakość produktu – jego niezawodność, cena, design, czy bezpieczeństwo stanowią najlepszą reklamę firmy i skłaniają klientów do dobrych skojarzeń i w miarę możliwości dokonywania kolejnych zakupów.

Jak Customer Experience wpływa na sprzedaż?

Konsumenci, którzy mają dobre Customer Experience w danej firmie, stają się bardziej lojalnymi klientami. Z raportu Bain wynika, że ci wydają aż 67% więcej na zakupy w danej firmie niż nowi nabywcy. W dodatku nie generują kosztów pozyskania nowego klienta i częściej polecają produkt lub usługę swoim znajomym.

Jak poprawić Customer Experience w firmie?

  • Opracuj strategię Customer Experience z uwzględnieniem wszystkich obszarów działania firmy. Podporządkuj każdy ruch budowaniu dobrych doświadczeń klientów.
  • Postaraj się, aby każdy pracownik prezentował otwarte podejście do klienta i obsługiwał go tak, jakby sam chciał być obsłużony.
  • Usprawnij komunikację inwestując w dział Costumer Service i Customer Care – stwórz szablony odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i zadbaj o łatwy, bezproblemowy kontakt ze strony klienta.
  • Możesz zastosować do tego aplikację Unified Factory Easy, która pozwala połączyć się z Twoim biurem obsługi klienta za pomocą kilku kliknięć i uporządkowuje całą komunikację na linii pracownik – konsument.
  • Śledź zmieniające się trendy w obsłudze klienta – przeniesienie większości interakcji do Internetu i dynamiczny rozwój technologii sprawiło, że odpowiednio szybkie reagowanie na nowinki i usprawnienia może pomóc Ci w zwiększeniu satysfakcji klienta, zanim zrobi to konkurencja.

Customer Experience Management wymaga zazwyczaj zmiany w każdym dziale firmy. Dzisiaj klient może wybrać wymarzone buty w Internecie, dowiedzieć się o ich dostępności w konkretnym sklepie, przymierzyć je na miejscu i dokonać zakupu – stacjonarnie lub powracając do Internetu. Odpowiednie zarządzanie jego doświadczeniem w tym modelu musi dać mu taką możliwość, a co więcej – musi sprawić, że każdy z tych etapów wywoła w nim same pozytywne emocje i zachęci do korzystania z usług firmy w przyszłości.

Autor: Patryk Szarek
Unified Factory S.A.

Słownik
1. Customer Experience. to suma wszystkich doświadczeń jakie klient ma z naszą firmą we wszystkich możliwych kanałach kontaktu i punktach styku…
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Jak bardziej zaangażować pracowników contact center do pracy?

Zaangażowanie pracowników jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na sukces contact center. Pracownicy, którzy bardziej angażują się w swoją pracę, są bardziej skłonni do podejmowania działań na rzecz dobra firmy i klientów, co w oczywisty sposób przyczynia się do lepszej jakości obsługi i tym samym wyższej lojalności klientów.
Czytaj więcej

Braki w dostępności aut placowych to wyjątkowe wyzwanie dla obsługi klienta

Braki w dostawach samochodów do salonów sprzedaży oraz setki zalegających – niemal gotowych egzemplarzy - na przyfabrycznych parkingach sprawia, że branża automotive stoi przed wyzwaniem, z którym nie mieliśmy w takiej skali do czynienia od ponad 30 lat. Na nowy samochód konsumenci muszą czekać niejednokrotnie nawet rok na swoje wymarzone cztery kółka.