Warszawa liderem regionu

Warszawa to drugi największy ośrodek usług biznesowych w Europie Środkowo-Wschodniej – charakteryzujący się dojrzałością i trwałym rozwojem sektora. Według najnowszego raportu ABSL „Usługi biznesowe w Warszawie” w stolicy działa obecnie 215 centrów usług dla biznesu, które dają zatrudnienie 55 tys. osób.

Warszawa to drugi największy ośrodek usług biznesowych w Europie Środkowo-Wschodniej – charakteryzujący się dojrzałością i trwałym rozwojem sektora. Według najnowszego raportu ABSL „Usługi biznesowe w Warszawie” w stolicy działa obecnie 215 centrów usług dla biznesu, które dają zatrudnienie 55 tys. osób.

Warszawa – miasto przyjazne nowoczesnym usługom biznesowym

Według danych Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL), Warszawa należy do najważniejszych ośrodków nowoczesnych usług dla biznesu w Europie. Działalność prowadzi tu 215 centrów usług, należących do 206 inwestorów z 27 państw, dających zatrudnienie 55 tys. pracowników. Są wśród nich 82 centra IT, 80 centrów usług wspólnych (SSC), 40 centrów outsourcingu usług biznesowych (BPO) oraz 13 centrów badawczo-rozwojowych (R&D).

Od początku roku 2017 w Warszawie powstały 22 nowe centra usług dla biznesu, a zatrudnienie zwiększyło się w tym czasie o 22 proc. (10 tys. osób). Według prognoz ABSL do końca 2020 roku w stolicy będzie działać 240 centrów, a zatrudnienie wzrośnie do 65 tys. osób.

Warszawskie centra usług obsługują klientów reprezentujących różne segmenty gospodarki. Najczęściej obsługiwane branże to: IT, bankowość, finanse i ubezpieczenia, branża usług komercyjnych i profesjonalnych, a także ochrona zdrowia.

– Ponad 25 proc. warszawskich centrów usług należy do firm z USA (60). Przedsiębiorstwa polskie posiadają 45 centrów, podmioty z Wielkiej Brytanii 21, a z Francji 20. Co najmniej po 10 centrów należy również do firm ze Szwajcarii, Niemiec i Danii. Swoje centra usług ma dziś w Warszawie aż 30 inwestorów z listy 500 największych przedsiębiorstw świata magazynu Fortune (Fortune Global 500), a wśród największych pracodawców znaleźć można takie firmy jak Citibank, Accenture, General Electric, Samsung, National Westminster Bank, Procter& Gamble, Lionbridge, DXC Technology, BNP Paribas czy DSV –  wylicza Janusz Górecki, szef działu badań i analiz ABSL.

Według danych ABSL ponad połowa warszawskich centrów usług biznesowych (52 proc.) działa w skali globalnej, na rzecz klientów (wewnętrznych i zewnętrznych) z różnych części świata. Największy odsetek centrów obsługuje klientów z Europy Zachodniej (85 proc.), a w dalszej kolejności z Polski (80 proc.) i USA (64 proc.). Główne kraje, na rzecz których świadczone są usługi centrów ze stolicy to Niemcy, Wlk. Brytania i USA. Pracownicy warszawskich centrów posługują się łącznie 34 językami obcymi.

– Warszawa zajmuje dziś drugie miejsce w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej pod względem zatrudnienia w centrach usług dla biznesu. Swoją dzisiejszą pozycję zawdzięcza w dużej mierze inwestycjom firm rozpoznawalnych globalnie, które zdecydowały się na ulokowanie swoich centrów w stolicy. Rosnąca liczba centrów, w szczególności tych obsługujących procesy w skali globalnej, a także pozytywne doświadczenia dotychczasowych inwestorów, przyczyniły się do przeformułowania krajobrazu biznesowego Warszawy, pozytywnie wpływając na jej wizerunek. Dziś Warszawa jest silnym ośrodkiem kompetencyjnym w wielu różnych obszarach nowoczesnych usług biznesowych, wzmacniając swoją pozycję na europejskiej i globalnej mapie branży –  mówi Wojciech Popławski, Wiceprezes ABSL.

– Kluczową rolę w przyciąganiu do Warszawy nowoczesnych usług dla biznesu odgrywa doskonale wykształcona i ambitna kadra pracownicza. Jesteśmy dumni, że światowe firmy doceniają potencjał mieszkańców Warszawy jako ambitnych i wyspecjalizowanych pracowników, znających języki obce, również te rzadkie. Co roku na ponad 60 wyższych uczelniach studiuje ponad 195 tys. studentów. Warszawskie uczelnie, które należą do najlepszych w kraju, zasilają rynek pracy w ponad 53 tys. absolwentów rocznie. Stolica jest również magnesem dla talentów z innych regionów Polski. Raport ABSL „Usługi biznesowe Warszawy” to precyzyjne źródło informacji na temat Warszawy jako znakomitego miejsca dla firm z sektora nowoczesnych usług. Cieszy nas fakt, że zainteresowanie światowych firm Warszawą nieustannie rośnie z roku na rok od wielu lat – mówi Piotr Sawicki, dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie m.st. Warszawy.

Zarobki w warszawski centrach biznesowych

Według danych Randstad wykorzystywanych w raporcie ABSL, warszawski sektor usług biznesowych wciąż cechują jedne z wyższych wynagrodzeń. Szybciej niż w skali całego kraju obserwowany jest w stolicy wzrost płac w obszarze bankowości i R&D. Dla przykładu – osoby na stanowisku Fund Accountant w Warszawie, których doświadczenie zawodowe nie przekracza 3 lat, mogą liczyć na pensję między 4,5 a 8 tys. zł brutto miesięcznie. Kandydaci ubiegający się o stanowisko Analyst (do 3 lat doświadczenia) otrzymają od 5,3 do 8,5 tys. zł brutto miesięczne. Za to już kandydat z wyższym niż 3-letnie doświadczeniem może liczyć na płace między 8 a 11 tys. zł brutto miesięcznie. Wynagrodzenia na stanowiskach menadżerskich, na których kieruje się zespołem do 50 osób, sięgają nawet 25 tys. zł brutto miesięcznie. W Warszawie wciąż popularne są premie z racji posługiwania się więcej niż jednym językiem obcym – przykładowo znajomość niemieckiego może podwyższyć miesięczną pensję nawet od 700 do 1,2 tys. zł brutto.

– Podobnie jak w całej Polsce, tak i w Warszawie obserwujemy trend wzrostu wynagrodzeń. Należy zwrócić uwagę na fakt, że w wielu obszarach procentowy wzrost wynagrodzeń jest tu niższy niż w skali całego kraju, a różnica w wysokości stawek między Warszawą a innymi ośrodkami, gdzie dynamicznie rozwija się sektor usług biznesowych powoli maleje. Możemy tłumaczyć to tym, że warszawscy pracodawcy już kilka lat temu zweryfikowali oferowaną siatkę płac i kiedy wzrastają one w innych miastach w samej Warszawie utrzymują się na stałym poziomie. Największy procentowo wzrost wynagrodzeń w Warszawie w skali całego kraju da się jednak zauważyć w centrach BFSI (bankowość, finanse, ubezpieczenia). Ten obszar obecnie coraz prężniej rozwija się na polskim rynku pracy, a pracodawcy z tego sektora chętnie lokują swój biznes właśnie w Warszawie – podkreśla Katarzyna Potrzuska-Chwojnicka, Senior Account Manager SSC/BPO w Randstad Polska, będącym strategicznym partnerem ABSL.

Jak dodaje, atutem inwestycyjnym wciąż pozostaje dostępność wysoko wykwalifikowanej puli kandydatów. Tę pulę tworzą nie tylko studenci i absolwenci tutejszych szkół wyższych, ale także osoby, które poszukują nowych możliwości i pracowały poprzednio w dużych międzynarodowych organizacjach biznesowych z siedzibą w Warszawie.

Rynek biurowy

Warszawa jest regionalnym liderem pod względem rozwoju gospodarczego i dojrzałości rynku biurowego, a także przykładem niezwykłego skoku jakościowego w odniesieniu do oferowanych projektów biurowych. Dynamiczne zmiany na rynku pracy i rosnące oczekiwania lokalnych społeczności przekładają się na wzrost popularności inwestycji, które kreują nowe przestrzenie miejskie. Na warszawskim rynku przybywa także projektów wielofunkcyjnych, a także przestrzeni biur serwisowanych i coworkingowych, powstających w odpowiedzi na rozwój start up’ów, przemysłu kreatywnego i ekspansję inwestorów obecnych w Polsce, a także – zmieniający się model pracy.

– Różnorodność przestrzeni oferowanych przez rynek biurowy w Warszawie idzie w parze z niezwykłą dynamiką wzrostu podaży. Jak wynika z naszych danych, zasoby biurowe w stolicy wynoszą już 5,4 mln mkw., a kolejne 700 000 mkw. pozostaje w realizacji. Warto jednak zauważyć, że Warszawa jest jednym z najbardziej chłonnych rynków biurowych w Europie. Mocne wyniki notowane przez warszawski rynek biurowy to rezultat znacznego zróżnicowania firm, które tutaj inwestują. Bardzo duże zainteresowanie biurami w Warszawie obserwujemy ze strony inwestorów z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, doradztwa i bankowości, a także operatorów elastycznych powierzchni. Ci ostatni odpowiadali za 21,5% popytu w tzw. szerokim centrum w pierwszej połowie roku – komentuje Anna Młyniec, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, JLL.

Dodatkowo, jak wskazuje JLL, wysoka aktywność obserwowana na warszawskim rynku biurowym ma kilka źródeł. Popyt jest napędzany przez konsekwentny napływ nowych międzynarodowych firm i ekspansje już obecnych, a także transfer najemców ze starszych do nowoczesnych budynków biurowych, które są przede wszystkim zlokalizowane w centrum. Według danych JLL, tylko w pierwszej połowie roku zapotrzebowanie na biura w stolicy wyniosło blisko 425 000 mkw.

Pełny raport „Usługi biznesowe w Warszawie” można pobrać tutaj.

1 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *