Connect with us

Strzeżcie się! W przyszłym roku nadciągnie kulminacja spamu telefonicznego

AKTUALNOŚCI

Strzeżcie się! W przyszłym roku nadciągnie kulminacja spamu telefonicznego

Jak podała amerykańska firma First Orion Corp., która zajmuje się analizują ruchu telekomunikacyjnego dostarczając filtry antyspamowe na potrzeby operatorów telefonicznych w przyszłym roku aż 44,56% ruchu telefonicznego w sieciach telekomunikacyjnych będzie zawierało telefoniczny SPAM. To wzrost o 53% w stosunku do tego roku.

W 2017 roku SPAM telefoniczny to tylko 3,7% wszystkich rozmów telefonicznych. Rok później – w 2018 roku – było to aż 29,2%. W przyszłym roku możemy spodziewać się 44,6%.

Przeanalizowano 50 mld połączeń

First Orion przeanalizowało 50 mld połączeń wykonanych w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Łącząc określone wzorce połączeń i zachowania z innymi atrybutami numerów telefonów firma przewiduje znaczny wzrost tego typu połączeń. I to nie tylko tych związanych z niezamówionym telemarketingiem w krajach, w których nie ma takich obostrzeń, jak w Polsce. Duży odsetek to telefony z krajów, w których międzynarodowy prefiks jest podobny do numerów międzymiastowych w kraju (np. +22 3 jako numer kierunkowy do Warszawy). Takie numery są jednak dłuższe niż numery komórkowe, gdyż zawierają dodatkową dziewiątą cyfrę.

– Co roku ilość oszustw tego typu rośnie, a oszuści coraz bardziej naruszają naszą prywatność – powiedział  Charles D. Morgan, dyrektor generalny i Head of Data Scientist w firmie First Orion. – Ostatnio połączyliśmy siły z innymi firmami technologicznymi, aby znaleźć skuteczny sposób na zwalczanie tego typu połączeń. W wyniku współpracy z operatorami telekomunikacyjnymi odkryliśmy, że rozwiązania wewnątrz-sieciowe wykorzystujące zaawansowaną analizę danych i uczenie maszynowe są dużo dokładniejsze i skuteczniejsze w walce z tego typu spamem.

Spam telefoniczny

Większość prób oszustwa tego rodzaju wykonywanych jest z bardzo egzotycznych numerów. Pech chce, że ich prefiksy wyglądają podobnie do naszych swojskich, krajowych. Akurat w przypadku wspomnianego +53 żaden z polskich regionów nie posiada takiego „kierunkowego” – zarezerwowano dla numerów komórkowych. Mamy jednak 54 (Włocławek i okolice) oraz 52 (Bydgoszcz i okolice). W przypadku Tonga, z którego numerów także widzimy wiele podobnych ataków jest jeszcze trudniej. Tamtejsze numery zaczynają się od +67, dokładnie tak samo jak numery z… Piły.

Z drugiej strony numery międzynarodowe są dłuższe niż numery polskie. Krajowe to zawsze dziewięć cyfr (z prefixem +48 – jedenaśnie).

Przed odbieraniem tego typu numerów ostrzegał widzów dr Maciej Kawecki z Ministerstwa Cyfryzacji w programie „Pytanie na śniadanie” w TVP2, gdzie gościem był też Karol Bancerz, wydawca serwisu CCNEWS.pl.

Jak chronić się przed spamem?

  1. Sprawdzać numer (jego długość)
  2. W wielu smartfonach istnieje wbudowana domyślnie funkcja pozwalająca na określenie kraju, z którego otrzymujemy połączenie przychodzące.
  3. Blokujmy numery międzynarodowe – o ile nie spodziewamy się połączeń z zagranicy

Redakcja

CCNEWS.pl to jedyny specjalistyczny newsowo-publicystyczny wortal internetowy w Polsce w całości poświęcony zagadnieniom związanym z obsługą klienta, customer services, omnichannel, customer experience i technologiom wykorzystywanym przez centra obsługi klienta. Informuje, edukuje i komentuje aktualne trendy i wydarzenia na Polskim rynku CC. Od 14 lat dostarcza wartościową wiedzę o polskim rynku CC i BPO. Zdaniem niezależnych instytutów badawczych: Instytut Monitorowania Mediów oraz Press Service Monitoring Mediów jesteśmy najchętniej czytanym i najbardziej angażującym swoich czytelników portalem branżowym (branży customer care) w Polsce.

Skomentuj

POPULARNE