Connect with us

Dzień Dobry! Mam na imię Caleb i dzwonię do Pani z…

ZASOBY LUDZKIE

Dzień Dobry! Mam na imię Caleb i dzwonię do Pani z…

W sierpniu poziom bezrobocia spadł do rekordowo niskiego 5,8 proc. Takie dane podał resort pracy i Główny Urząd Statystyczny. Zdaniem prognoz nie powinniśmy już spodziewać się tak znaczących spadków, bo bezrobotnymi pozostają już tylko osoby starsze i długotrwale bezrobotne.

Według danych Eurostat z końca sierpnia stopa bezrobocia wyniosła 3,5%. Mniejsze bezrobocie wg. metodologii Eurostat jest już tylko w Czechach (2,3%) i w Niemczech (3,4%). W całej Unii Europejskiej to tylko 6,8%.

Łatanie kadrowej dziury

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) chce skupić się teraz na zapewnieniu pracowników w branżach, w których są znaczące deficyty oraz na zachęcaniu Polaków, którzy wyjechali do pracy za granicę, aby wrócili do Polski. Jak ministerstwo chce zachęcać? Oferując preferencyjne pożyczki na założenie działalności gospodarczej bez konieczności rejestracji w Urzędzie Pracy. W planie dodatkowo jest także większa aktywizacja długotrwale bezrobotnych oraz wspieranie się imigrantami.

– W naszej propozycji ustawy o rynku pracy podtrzymujemy preferencyjną ścieżkę dla obywateli sześciu państw, czyli Ukrainy, Rosji, Białorusi, Gruzji, Armenii i Mołdawii. Dzisiaj oświadczenia mogą być wydawane na 6 miesięcy w ciągu roku. Wydłużymy ten okres do 12 miesięcy w ciągu 18 miesięcy, czyli krótkoterminowa praca będzie mogła być wykonywana do jednego roku i będzie to dotyczyło tych sześciu państw. W ramach tych ułatwień jest grupa prawie 300 branż i zawodów, które są tzw. zawodami deficytowymi, w których potrzebujemy rąk do pracy. Tu też będą preferencje – mówi Stanisław Szwed, Sekretarz Stanu w MRPiPS.

Uśmiech w kierunku… Filipin

Jak dodaje, trwają również rozmowy z rządem Filipin dotyczące możliwości zawarcia obustronnego porozumienia o zatrudnianiu pracowników.

– Czekamy na propozycje ze strony filipińskiego rządu. Tam działa państwowa agencja zatrudnienia, która wysyła pracowników do pracy, my również byśmy taką agendę przygotowali, w takich zawodach jak opieka nad osobami starszymi czy budownictwie. Filipiny byłyby pożądanym kierunkiem. Równolegle będziemy dalej współpracować z MSWiA i Ministerstwem Rozwoju, które odpowiadają za politykę migracyjną, nad dłuższą perspektywą. Czyli z jednej strony – zmiany dotyczące dłuższych pobytów cudzoziemców w zawodach wysoko wykwalifikowanych, z drugiej ułatwienia dla tych, którzy u nas studiują i będą chcieli podjąć pracę w naszym kraju – podkreśla Szwed.

Cennym zasobem dla branży contact center mogą być szczególnie Filipińczycy. Są oni kulturowo i językowo znacznie bliżsi Europie Zachodniej (w tym Polsce) niż pracownicy z Indii. Znają bardzo dobrze język angielski i w tym języku mogliby wspomóc borykającą się z niedoborem pracowników branżę contact center. Ministerstwo nie wyklucza takiego wsparcia dla branży obsługi klienta, choć przyznaje, że najbardziej potrzebuje pracowników do sektora przemysłowego i budownictwa.

Redakcja

CCNEWS.pl to jedyny specjalistyczny newsowo-publicystyczny wortal internetowy w Polsce w całości poświęcony zagadnieniom związanym z obsługą klienta, customer services, omnichannel, customer experience i technologiom wykorzystywanym przez centra obsługi klienta. Informuje, edukuje i komentuje aktualne trendy i wydarzenia na Polskim rynku CC. Od 14 lat dostarcza wartościową wiedzę o polskim rynku CC i BPO. Zdaniem niezależnych instytutów badawczych: Instytut Monitorowania Mediów oraz Press Service Monitoring Mediów jesteśmy najchętniej czytanym i najbardziej angażującym swoich czytelników portalem branżowym (branży customer care) w Polsce.

Skomentuj

POPULARNE