Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

mystery shopper

(inaczej tajemniczy klient) to osoba zatrudniona przez firmę lub agencję, której zadaniem jest odwiedzenie sklepu lub punktu sprzedaży i dokonanie zakupów lub uzyskanie informacji na temat produktów lub usług oferowanych przez daną firmę. Celem tajemniczego klienta jest przeprowadzenie niezależnej oceny jakości obsługi klienta, poziomu sprzedaży lub jakości produktów lub usług.

Tajemniczy klient często udaje klienta typowego, a następnie ocenia wszystkie aspekty obsługi klienta, takie jak uprzejmość i pomocność sprzedawcy, czystość sklepu, jakość produktów lub usług i ogólną jakość doświadczenia zakupowego. Oceny te są później raportowane firmie lub agencji, która zleciła wykonanie badania.

Tajemniczy klient jest używany przez firmy, aby zbierać informacje o jakości obsługi klienta i jakości produktów lub usług oferowanych przez konkurencję lub w ramach własnej firmy. Ta metoda pozwala firmom na poprawę jakości swoich produktów lub usług oraz na szkolenie personelu, co zwiększa lojalność klientów i zyski firmy.

Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Wideoweryfikacja klientów mBanku także na Android

Chociaż wideoweryfikacja klientów mBanku była już możliwa pod koniec czerwca tego roku, to dopiero teraz możliwe jest założenie rachunku bankowego przez posiadaczy smartfonów z systemem Android. Wcześniej z takiej możliwości mogli skorzystać wyłącznie posiadacze telefonów Apple.

Chociaż wideoweryfikacja klientów mBanku była już możliwa pod koniec czerwca tego roku, to dopiero teraz możliwe jest założenie rachunku bankowego przez posiadaczy smartfonów z systemem Android. Wcześniej z takiej możliwości mogli skorzystać wyłącznie posiadacze telefonów Apple.

Podczas rozmowy klient jest proszony o zrobienie zdjęcia twarzy oraz dowodu tożsamości. Na tej podstawie system bankowy weryfikuje jego autentyczność. A dzięki wykorzystaniu technologii OCR, która służy do rozpoznawania tekstu, automatycznie wypełnia wniosek danymi. Sama umowa podpisywana jest poprzez telekod. To kończy cały proces otwarcia rachunku.

Klient nie musi iść do placówki czy czekać na kuriera, aby podpisać papierowe dokumenty. Już po chwili ma dostęp do swojego konta w aplikacji mobilnej. W trakcie wideorozmowy może też zamówić karty płatnicze. W przypadku systemu Android – również kartę wirtualną, służącą do płatności Google Pay. Karta może być aktywna niemal natychmiast po zamówieniu. Aby nią płacić nie trzeba czekać na „plastik”.

Z wideoweryfikacji korzysta wiele innych banków. Pierwszym bankiem wykorzystującym tę metodę weryfikacji był BZ WBK (obecnie Santander). Z wideoweryfikacji za pośrednictwem komputerów stacjonarnych można także skorzystać z Alior Banku, InBank i Nest Banku.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

UOKiK zmusił UPC do rekompensaty dla klientów

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zobowiązał UPC Polska do zakończenia szkodliwej dla konsumentów praktyki oraz przyznania im rekompensaty – decyzja jest prawomocna. Przedsiębiorca, który oferuje do umowy dodatkowo płatne usługi musi uzyskać wyraźną zgodę konsumenta na ich aktywację.