Connect with us

Od marca e-dowody

ADMINISTRACJA PUBLICZNA

Od marca e-dowody

Dowód osobisty z warstwą elektroniczną – jego wydawanie rozpocznie się w marcu przyszłego roku. Właśnie został przyjęty projekt nowelizacji ustawy o dowodach osobistych. Każdy właściciel dowodu osobistego będzie mógł go wymienić na nowy jeszcze przed jego wygaśnięciem.

Wymiana dowodów potrwa do 2029 roku. Każdy jednak właściciel standardowego dowodu osobistego będzie go mógł wymienić na nowy zanim jeszcze posiadany utraci swoją ważność. Zdaniem przedstawicieli ministerstwa ma to sprawić, że znacznie efektywniej Polacy będą wymieniać dowody na nowe.

Nowy dowód osobisty będzie bezpłatnym i bezpiecznym narzędziem do komunikacji elektronicznej z administracją publiczną i samorządową, służbą zdrowia oraz firmami. E-dowód w sposób jednoznaczny będzie potwierdzał tożsamość obywatela. Ma służyć do jego uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej oraz… co jest miłym zaskoczeniem – do podpisywania dokumentów elektronicznych.

Nowy dowód będzie wyposażony w szereg środków identyfikacji elektronicznej. Ma to na celu zapewnienie wysokiego poziomu zaufania, który umożliwiać będzie potwierdzanie tożsamości posiadacza także w usługach on-line. W praktyce będzie to polegało na przyłożeniu dowodu osobistego do czytnika i wpisaniu kodu PIN – identycznie jak w przypadku płatności kartą (na kwotę wyższą niż 50 PLN). W nowym dowodzie będą zamieszczane także dane pozwalające opatrzyć dokument elektroniczny zaawansowanym podpisem elektronicznym (podpisem osobistym). Będzie on tak samo ważny jak podpis własnoręczny. Każdy posiadacz nowego dowodu będzie mógł zdecydować o zamieszczeniu w nim funkcji podpisu osobistego.

Redakcja

CCNEWS.pl to jedyny specjalistyczny newsowo-publicystyczny wortal internetowy w Polsce w całości poświęcony zagadnieniom związanym z obsługą klienta, customer services, omnichannel, customer experience i technologiom wykorzystywanym przez centra obsługi klienta. Informuje, edukuje i komentuje aktualne trendy i wydarzenia na Polskim rynku CC. Od 14 lat dostarcza wartościową wiedzę o polskim rynku CC i BPO. Zdaniem niezależnych instytutów badawczych: Instytut Monitorowania Mediów oraz Press Service Monitoring Mediów jesteśmy najchętniej czytanym i najbardziej angażującym swoich czytelników portalem branżowym (branży customer care) w Polsce.

Skomentuj

POPULARNE