Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

routing połączeń

Wyznaczanie trasy i wysłanie nią połączeń telefonicznych. Koordynacją trasy połączeń zarządza urządzenie węzłowe, w którym kształtowany jest ruch sieciowy, nazywane jest routerem – jego rolę może pełnić np. komputer stacjonarny czy oddzielne dedykowane urządzenie.

Usługi biznesowe rosną w Opolu

Opole to obecnie jeden z najdynamiczniej rozwijających się ośrodków usług dla biznesu w Polsce. Według najnowszego raportu ABSL „Usługi biznesowe w Opolu” w mieście funkcjonuje obecnie 16 centrów usług dla biznesu, które dają zatrudnienie niemal 1,5 tys. osób.

Opole to obecnie jeden z najdynamiczniej rozwijających się ośrodków usług dla biznesu w Polsce. Według najnowszego raportu ABSL „Usługi biznesowe w Opolu” w mieście funkcjonuje obecnie 16 centrów usług dla biznesu, które dają zatrudnienie niemal 1,5 tys. osób.

Rośnie liczba centrów i zatrudnienie

Według danych Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych – ABSL – w ciągu ostatnich dwóch lat w Opolu powstało sześć nowych centrów usług dla biznesu, a zatrudnienie zwiększyło się w tym czasie aż o 71 proc. (600 osób). Dominującą rolę odgrywają centra świadczące usługi w zakresie IT – znajdują się one w portfelu 2/3 opolskich ośrodków i odpowiadają za większość zatrudnienia w branży. W Opolu swoje centra mają dziś firmy z takich państw jak Niemcy, Francja, Wlk. Brytania, Szwajcaria, Brazylia i oczywiście Polska, a wśród inwestorów znaleźć można takie marki jak Capgemini, Future Processing, PwC Service Delivery Center, Opta Data, Stefanini czy Atos.

Opole – miasto przyjazne nowoczesnym usługom biznesowym

Według najnowszego raportu ABSL, o atrakcyjności Opola decydują takie czynniki jak stabilność ekonomiczna i konsekwentnie realizowana strategia rozwoju miasta, wsparcie inwestorów zapewniane przez władze lokalne, duży potencjał edukacyjny miasta i działających tu uczelni, korzystna lokalizacja i dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa, dostępność pracowników ze znajomością języka niemieckiego, szybko rozwijający się rynek biurowy, a także konkurencyjność kosztowa – Opole charakteryzuje się niższymi kosztami operacyjnymi w porównaniu do największych ośrodków usług biznesowych w Polsce. Opole to także dobre miejsce do życia – tak twierdzi 77 proc. mieszkańców.

– Wzrost zainteresowania Opolem wśród firm świadczących usługi wspólne dla biznesu niezmiernie mnie cieszy i jest efektem wieloletnich działań i zaangażowania Miasta Opola w tym obszarze. Chcemy, by w Opolu powstawały nowe miejsca pracy oferujące pracownikom ciekawe, rozwojowe i długofalowe korzyści, szczególnie wykorzystując mocne atuty Opola i okolic w odniesieniu do wysokiego poziomu znajomości języków obcych – niemieckiego, angielskiego i holenderskiego. Największe światowe marki już trafiły do Opola, ale mamy jeszcze duże pole do działania – przyznaje Arkadiusz Wiśniewski, Prezydent Opola – a dotychczasowe sukcesy i pozytywne doświadczenie firm tej branży w Opolu świadczą o tym, że mamy doskonałe warunki, by swoje miejsce w Opolu znalazły kolejne firmy BPO. Skoro w Opolu mamy wszystkie kierunki kształcenia uniwersyteckiego od medycyny, przez prawo i ekonomię po kierunki techniczne takie jak np. automatyka czy informatyka, to wyobrażam sobie Opole jako komplementarny ośrodek usług wspólnych dla biznesu, który wciąż oferuje znaczne perspektywy wzrostu – mówi Arkadiusz Wiśniewski, Prezydent Opola.

– Opole to jeden z najdynamiczniej rozwijających się ośrodków usług dla biznesu w Polsce. Przyrost miejsc pracy w branży, szczególnie widoczny w okresie ostatnich lat, jest wspierany przez skuteczną współpracę podmiotów sektora usług dla biznesu z władzami lokalnymi, szkołami wyższymi, branżą nieruchomości komercyjnych, firmami rekrutacyjnymi i pozostałymi instytucjami otoczenia biznesu. Opole to z naszej perspektywy modelowy przykład średniej wielkości ośrodka regionalnego, dobrze wykorzystującego swój potencjał w kontekście rozwoju sektora nowoczesnych usług biznesowych –  mówi Marcin Nowak, Wiceprezes ABSL, Dyrektor Zarządzający Capgemini.

Zarobki w opolskich centrach biznesowych

Według danych Randstad wykorzystanych w raporcie ABSL, sektor usług biznesowych w Opolu daje nieźle zarobić, choć naturalnie wynagrodzenia są niższe od tych w największych ośrodkach, takich jak Warszawa czy Kraków. Dla przykładu – w Opolu osoby z niedużym doświadczeniem (1-2 lata) najczęściej mogą liczyć na wynagrodzenie – w zależności od funkcji i obszaru zatrudnienia – średnio powyżej 3,7 – 4,5 tys. zł brutto, zaś pracownicy nieco bardziej doświadczeni (powyżej 3 lat) – ponad 5,5 tys. zł brutto, a w przypadku niektórych funkcji w obszarze IT, jak Developer – nawet na poziomie przekraczającym 10 tys. zł brutto miesięcznie. Płace menedżerów to już rząd kilkunastu tys. zł brutto miesięcznie.

– Obserwujemy rosnące zainteresowanie rynkiem opolskim wśród wiodących firm z sektora IT. Taki stan jest pochodną wielu czynników, wśród nich dostępu do wykwalifikowanej kadry, co jest zasługą czterech opolskich szkół wyższych. Również lokalizacja Opola, bliskość terenów rekreacyjnych, wpływa na komfort życia i zachęca ludzi do osiedlania się w mieście i jego bezpośredniej okolicy. Zauważalny trend rozwoju rynku pracy w obszarze IT wskazuje, że bliskość silnych ośrodków o większym doświadczeniu w sektorze, nie przeszkadza rozwojowi opolskiego rynku pracy. – podkreśla Roman Dziedzic, Branch Manager Technologies w Randstad Polska, będącym strategicznym partnerem ABSL.

Rynek biurowy

Według danych JLL, zawartych w raporcie ABSL, z roku na rok atrakcyjność inwestycyjna Opola rośnie, co jest między innymi rezultatem coraz bogatszej bazy biur, spełniających wymagania firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu.

– Rosnące nasycenie rynków pracy w największych polskich aglomeracjach zwraca uwagę inwestorów na mniejsze ośrodki miejskie. Tym bardziej, że oferują one zaplecze nowoczesnych powierzchni biurowych, a także możliwość lepszego wypozycjonowania swojej marki ze względu na mniejszą konkurencję na lokalnym rynku. Świetnym przykładem jest Opole, które w odniesieniu do sektora nowoczesnych powierzchni biurowych notuje coraz lepsze rezultaty. Szczególnie rok 2017 był pod tym względem wyjątkowy – podaż nowoczesnych powierzchni biurowych w Opolu zwiększyła się o ponad 9 tys. mkw. w czterech obiektach, co stanowi prawie 30% wzrost zasobów w porównaniu z 2016 rokiem. Z kolei planowane inwestycje powiększą zasoby biur w mieście o kolejne 25 000 mkw. – komentuje Karol Patynowski, Dyrektor ds. Rynków Regionalnych, JLL.

Do największych budynków ukończonych w 2017 roku należały: II faza kompleksu Office Center Opole, biurowiec przy ul. Solidarności (Art Trade) i Kołłątaja Premium House. Na koniec IV kw. ubiegłego roku oferta nowoczesnych powierzchni biurowych w Opolu wynosiła prawie 40 tys. mkw., a kolejne 6,2 tys. mkw. znajdowało się w budowie. Współczynnik powierzchni niewynajętej w Opolu wynosi obecnie około 12,1%, co przedkłada się na prawie 4 800 mkw. dostępnej powierzchni biurowej od zaraz.

Pełny raport „Usługi biznesowe w Opolu” można pobrać tutaj.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

4 najważniejsze światowe trendy w zakresie Customer Experience w 2017 roku

Każdy manager zajmujący się obsługą klienta zgodzi się, z tym, że oczekiwania klientów zmieniają się tak szybko, jak szybko wzrasta postęp technologiczny. Dlatego tak ważne jest ciągłe udoskonalanie i ciągłe budowanie bardziej zaawansowanych, bardziej wyrafinowanych, a jednocześnie prostych procedur obsługi klienta.