Connect with us

Operatorzy komórkowi wyślą sms-y z powiadomieniami o zagrożeniach

TELEKOMUNIKACJA

Operatorzy komórkowi wyślą sms-y z powiadomieniami o zagrożeniach

Rusza pilotaż nowego systemu ostrzegania ludności o zagrożeniach, w ramach którego mieszkańcy będą mogli otrzymywać wiadomości SMS o sytuacjach kryzysowych. Marek Zagórski, minister cyfryzacji wraz z Pawłem Majewskim, wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji, poinformowali w piątek o rozpoczęciu testów nowego systemu ostrzegania ludności o zagrożeniach.

– Podpisaliśmy dzisiaj porozumienie w sprawie możliwości wysyłania obywatelom, w sytuacjach alarmowych, smsów ostrzegających przed zagrożeniem – powiedział szef resortu cyfryzacji, Marek Zagórski.

Porozumienie z operatorami telefonii komórkowej wiąże się z uruchomieniem pilotażu usługi powiadamiania ludności. Jest to efekt prac międzyresortowego zespołu do oceny funkcjonowania systemu ratownictwa i zarządzania kryzysowego. – Smsy z powiadamianiem obszarowym były jedną z rekomendacji rządowego zespołu, który po zeszłorocznych nawałnicach opracował propozycje zmian legislacyjnych – podkreślił wiceminister Paweł Majewski.

W ramach pilotażu przetestowane zostanie zupełnie nowe w Polsce rozwiązanie. Warto tutaj zwrócić uwagę na fakt, że tego typu systemy są już wykorzystywane w wielu państwach europejskich. Operatorzy sieci komórkowych w trakcie trwania programu, będą testować system wysyłania komunikatów użytkownikom – w formie smsów – o możliwych sytuacjach kryzysowych na danym obszarze. – Na razie obszar ten będzie obejmował województwo. Później będzie stopniowo zawężany – powiedział wiceszef MSWiA.

W trakcie trwania pilotażu będą testowane zarówno procedury współpracy z operatorami sieci komórkowych, jak i same rozwiązania techniczne systemu wysyłania powiadomień. Pilotaż umożliwi zebranie informacji, uwag i propozycji zmian w testowanych rozwiązaniach. Końcowym efektem ma być w pełni funkcjonalny, niezawodny system ostrzegania o możliwych sytuacjach kryzysowych.

Redakcja

CCNEWS.pl to jedyny specjalistyczny newsowo-publicystyczny wortal internetowy w Polsce w całości poświęcony zagadnieniom związanym z obsługą klienta, customer services, omnichannel, customer experience i technologiom wykorzystywanym przez centra obsługi klienta. Informuje, edukuje i komentuje aktualne trendy i wydarzenia na Polskim rynku CC. Od 14 lat dostarcza wartościową wiedzę o polskim rynku CC i BPO. Zdaniem niezależnych instytutów badawczych: Instytut Monitorowania Mediów oraz Press Service Monitoring Mediów jesteśmy najchętniej czytanym i najbardziej angażującym swoich czytelników portalem branżowym (branży customer care) w Polsce.

Skomentuj

POPULARNE