Connect with us

Kancelarie odszkodowawcze pod pręgierzem senackiej komisji Budżetu i Finansów Publicznych

PRAWO

Kancelarie odszkodowawcze pod pręgierzem senackiej komisji Budżetu i Finansów Publicznych

Senat rozpoczął prace nad nową ustawą, która ma ucywilizować działalność kancelarii odszkodowawczych. Ma to zakończyć łapanie klientów w szpitalnych łóżkach czy na pogrzebach. Skończy się też 50% prowizja za uzyskanie odszkodowania.

Szacuje się, że w Polsce działa nieco ponad tysiąc tego typu podmiotów. Jaka jest ich rola? Podczas Insurance Forum zorganizowanego przez MM Conferences w 2013 roku, przedstawiciele tego typu firm twierdzili, że marzy im się bycie buforem między ubezpieczonymi, a firmami ubezpieczającymi.

Kancelarie odszkodowawcze życzyłyby sobie, aby towarzystwa ubezpieczeniowe traktowały je jak bufor w procesie likwidacji, który pomaga poszkodowanemu w uzyskaniu odszkodowania, a towarzystwu w prowadzeniu szkody, dostarczając mu gotowy komplet niezbędnej dokumentacji wraz ze sprecyzowanymi roszczeniami, czego potencjalna ofiara wypadku nie jest w stanie samodzielnie zrobić. – opowiadał w wywiadzie dla Bankier.pl przedstawiciel jednej z tego typu kancelarii.

Z inicjatywy senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych trwają prace nad projektem ustawy o świadczeniu usług dochodzenia roszczeń odszkodowawczych. Senatorowie chcą przede wszystkim ograniczyć wynagrodzenia kancelarii, które sięgają niekiedy nawet połowy wywalczonego odszkodowania. Maksymalne stawki wynagrodzenia miałby ustalać minister sprawiedliwości.

Na razie nie wiadomo, jak miałyby być ograniczone prowizje za wygrane sprawy. Mówi się albo o limitach procentowych, albo kwotowych. Eksperci dopuszczają także model mieszany. Projekt zakłada obowiązek podpisywania umów między stronami wyłącznie w siedzibie firmy, co w praktyce ma ograniczyć bardzo agresywną akwizycję usług tego typu.

Zakazany byłby również telemarketing tego typu usług realizowany przez wewnętrzne działy contact center lub outsourcingowe call centers. Zdaniem przedstawicieli kancelarii taka ustawa byłaby sprzeczna z Konstytucją i w oczywisty sposób ograniczałyby swobodę działalności gospodarczej.

Redakcja

CCNEWS.pl to jedyny specjalistyczny newsowo-publicystyczny wortal internetowy w Polsce w całości poświęcony zagadnieniom związanym z obsługą klienta, customer services, omnichannel, customer experience i technologiom wykorzystywanym przez centra obsługi klienta. Informuje, edukuje i komentuje aktualne trendy i wydarzenia na Polskim rynku CC. Od 14 lat dostarcza wartościową wiedzę o polskim rynku CC i BPO. Zdaniem niezależnych instytutów badawczych: Instytut Monitorowania Mediów oraz Press Service Monitoring Mediów jesteśmy najchętniej czytanym i najbardziej angażującym swoich czytelników portalem branżowym (branży customer care) w Polsce.

Skomentuj

POPULARNE