Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

live chat

rodzaj usługi internetowej stosowanej w sprzedaży i zdalnej obsłudze internautów. Termin używany potocznie na określenie oprogramowania wykorzystywanego w celu wzbogacenia i uzupełnienia kontaktu telefonicznego w call center, a także występującego jako jedno z mediów wykorzystywanych w contact center. Sama fraza live chat nie znalazła jeszcze dobrego odpowiednika w języku polskim i będąc zapożyczeniem z języka angielskiego, powoli zagnieździła się w slangu informatycznym. Usługa live chat polega na umożliwieniu użytkownikowi prowadzenia czatu z agentem przez stronę internetową. Możliwość czatowania daje użytkownikowi aplikacja komunikatora (obecnie najczęściej stosowane są te wykonane w technologii flash lub AJAX), która nie wymaga procesu instalacji oprogramowania na komputerze użytkownika, oraz do której dostęp uzyskuje się przez kliknięcie przycisku kontaktowego. Agent w rozmowie wykorzystuje aplikację wyposażoną w zestawy narzędzi dających mu wiedzę o rozmówcy, ułatwiających komunikację oraz zaoferowanie możliwie najlepszej pomocy.
Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Wystartowała Akademia Contact Center. Czy na naszych oczach dokonuje się rewolucja w edukacji?

Wizja przyszłości: wiedzę zdobywasz w wirtualnym świecie, zaś sala szkoleniowa zamienia się 
w „laboratorium doświadczalne”… a na dokładkę, w miejscu swojej pracy, każdy ma swojego mentora. Czy to utopia? Niekoniecznie.

Anna Szawro: „Kursy online to dobre narzędzie do szerokiej popularyzacji wiedzy oraz źródło praktycznych wskazówek. Taki sposób kształcenia jest wyjątkowo prosty i dostępny dla każdego. Kursy te, to nie tylko źródło najważniejszych informacji, ale również ładunek inspiracji do dalszego poszukiwania i rozwoju. Ja również, angażując się w Akademię Contact Center, miałam okazję do podzielenia się z Państwem swoim doświadczeniem podczas jednego z kursów: o budowaniu i wdrażaniu strategii swojego Contact Center[1]. Koniecznie zobaczcie!”

Zacznijmy od początku

Wizja przyszłości: wiedzę zdobywasz w wirtualnym świecie, zaś sala szkoleniowa zamienia się 
w „laboratorium doświadczalne”… a na dokładkę, w miejscu swojej pracy, każdy ma swojego mentora. Czy to utopia? Niekoniecznie.

Świat kursów online stale się poszerza. Świadczy o tym nie tylko rosnąca liczba kursów realizowanych przez coachów, liderów opinii oraz ekspertów wąskich specjalizacji. Kojarzycie Mateusza Grzesiaka? Stosunkowo niedawno wystartował ze swoimi kursami… online. Rośnie również liczba platform szkoleniowych, gdzie coraz częściej spotkać można specjalistów z „najwyższej półki”. Znacie takie platformy jak Coursera, Udemy, Lynda czy Ted.com? Koniecznie spójrzcie na ich statystyki (tak, tak, mowa o milionach użytkowników). Poszukajcie również uniwersytetów online (sic!). To działa i to 
z dobrą jakością.

Online vs. offline

Zapowiada się, że to właśnie w formie kursów online będziemy zdobywać wiedzę okraszoną praktycznymi przykładami wynikającymi wprost z doświadczenia. W świecie offline będziemy 
tą wiedzę poszerzać, praktykować i udoskonalać. Ciągle rozwijająca się technologia, a co za tym idzie zwiększanie jej dostępności, powoduje, że wyprodukowanie ciekawego i merytorycznego kursu staje się łatwiejsze i tańsze. Idziemy w dobrym kierunku.

Człowiek jest istotą stadną – potrzebuje kontaktu z innymi również w świecie rzeczywistym. Świat online wszystkiego nie rozwiąże. Mimo, że mamy dostęp do narzędzi ułatwiających spotkania 
w wirtualnym świecie, lubimy spotykać się również „na żywo”. I właśnie ta potrzeba daje szanse 
do dyskusji na temat tego, co poznamy online. Nastąpi wówczas realna wymiana doświadczeń, 
a co najważniejsze: będziemy ćwiczyć w praktyce świeżo co przyswojone informacje.

Popularną formą spotkań biznesowych są konferencje. Najczęściej to (niestety) forma jednostronnego przekazywania wiedzy. Nadawca (prelegent) – odbiorca (ja, Pan, Pani, czyli wszyscy siedzący na sali). W nurcie głównej myśli: czy nie lepiej przed wydarzeniem wysłuchać najważniejszych informacji w formie online, zaś na konferencji skupić się na wymianie wiedzy między uczestnikami, pod okiem profesjonalnych moderatorów dyskusji, wśród których zasiadać będą również prelegenci?

Krótka dygresja: okazuje się, że w ramach kursu online eksperci „sprężają się” i przekazują najważniejsze informacje, czyli „konkret”, najistotniejszy dla nas. Czy nie o to właśnie chodzi, żeby 
w 20 minut zdobyć wiedzę, która na konferencyjnej scenie przedstawiana jest… dwa, trzy razy dłużej? Koniec dygresji.

Jeszcze ostatnia myśl przed przedstawieniem nowości w polskim Call/Contact Center.

W każdej branży są osoby, które z łatwością wszyscy wskażą, że są uosobieniem „kopalni wiedzy 
i doświadczenia”. To często osoby, które znacząco przyczyniły się do budowania danej gałęzi gospodarki. Najczęściej to osoby piekielnie zajęte. Jak myślicie – mają czas na dzielenie się swoją wiedzą i rozmowy o swoich doświadczeniach zawodowych? Pewnie, że tak… ale w bardzo ograniczonych kręgach (po prostu – nie sklonują się). I właśnie dlatego dzięki kursom online możemy dowiedzieć się, co ciekawego do powiedzenia mają najlepsi i najlepsze. Liczba odbiorców jest oczywiście nieograniczona.

Branża Contact Center na prowadzeniu

Rozwój Internetu, w telegraficznym skrócie, można podzielić na trzy etapy. Pierwszy: gromadzenie treści (radośnie wrzucajcie „ile wlezie” i co chcecie!) – ten etap oczywiście nadal jest aktualny. Kolejny to porządkowanie informacji (Google i inne przeglądarki odnalazły swoją misję). Trzeci – najnowszy, to tworzenie i porządkowanie wartościowej wiedzy i zamykanie jej na ograniczonych dostępem platformach (najczęściej płatnych). Na tym ostatnim etapie chciałbym się skupić.

Szanowni Państwo właśnie teraz nadszedł czas, w którym przedstawię nowość, o której wspomniałem kilka wierszy wyżej. Kurtyna opada, światła ogarnęły scenę, oto jest: Akademia Contact Center.

Co to za stwora, ta Akademia?

Najpierw była myśl. Kilka osób z firmy Cludo usiało przy stole i wymyśliło – koncepcję projektu edukacyjno-społecznego. Akademia to po prostu platforma z krótkimi (lecz treściwymi) kursami w formie video. Wiedzą dzielą się najlepsi eksperci i ekspertki w branży Call Center[2].

Ale jak to w przyrodzie bywa, nic nie bierze się z próżni.

Krok PIERWSZY

Najpierw przeprowadziliśmy badanie potrzeb edukacyjnych branży Contact Center (zapraszamy do pobrania pełnego raportu, oczywiście bezpłatnie). Wyniki dały jasne wskazówki jakie tematy warto poruszyć oraz w jakim kierunku powinna rozwijać się Akademia.

Krok DRUGI

Można zadać pytanie: dlaczego to robimy? Odpowiedź jest jasna. Edukacja to jedno z kluczowych narzędzi, dzięki którym sprawnie stawimy czoła wyzwaniom, które staną przed branżą w niedalekiej przyszłości. W świecie „globalnej wioski”, która jest już oczywistą rzeczywistością – współpraca, wymiana wiedzy oraz doświadczeń to naturalna droga. Poza tym, czy taki projekt nie wzmacnia wszystkich tworzących Akademię i korzystających z jej zasobów wiedzy? Oczywiście wzmacnia. Zasada win-win to podstawa.

Krok TRZECI

Finanse. To nieodłączny element realizacji projektów. I najczęściej zadawane pytanie: jakie jest źródło finansowania? Projekt finansujemy samodzielnie (jak na razie). A czy pobierane są opłaty od uczestników? Tak i nie. O tym w kolejnym kroku.

Krok CZWARTY

Opłaty. Pierwsze trzy miesiące korzystania z platformy są całkowicie bezpłatne. Najpierw uzupełniasz formularz rejestracji. Po upływie kwartału możesz przedłużyć dostęp za 99 zł na kolejne 12 miesięcy. Całość przekazujemy Fundacji ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Ta organizacja robi świetną robotę – wspólnie możemy im pomóc (wspiera również osoby dotknięte depresją, zobacz projekt: tutaj).

Krok PIĄTY

Projekt nie miałby racji bytu… gdyby nie eksperci i ekspertki, którzy zaufali naszej idei i misji. Dzięki swojej otwartości i zaangażowaniu w rozwój branży, postanowili poświęcić swój czas i zrealizować 
z nami materiał video. Możecie wierzyć, bądź nie, ale przygotowanie do takiego kursu jest bardzo (pozytywnie) doświadczające. Czapki z głów. Tutaj i na każdym kroku dziękować będziemy: Annie Szawro, Iwonie Bogdanov, Aleksandrze Kozackiej, Agnieszce Grostal, Rafałowi Jaroszowi, Pawłowi Olszewskiemu, Mironowi Szmytkiewiczowi oraz Dariuszowi Łukawskiemu.

Krok SZÓSTY

Merytoryka. W Cludo zajmujemy się dostarczaniem systemu Call Center w modelu SaaS[3], 
ale o technologii nie ma mowy w kursach. Dążymy to stworzenia tylu kursów i o takiej tematyce, 
aby zapełnić wszystkie elementy merytorycznej układanki tworzącej Call Center. Programy rozwojowe w Contact Center? Seminarium imperatorów sprzedaży? Komunikacja z klientem video center? Proszę bardzo.

Pierwsze kursy dostępne są już na platformie, znajdziesz je: tutaj.

Krok SIÓDMY

Akademia skierowana jest do team leaderów, menadżerów zarządzających oraz osób zainteresowanych tematyką Contact Center. Kursy są przydatne również dla osób, które przygotowują są do awansu. Korzystajcie i opiniujcie. Rozwijajmy razem Akademię wymieniajmy się wiedzą!

KONIEC

Siedzisz w wygodnym fotelu, popijasz ulubioną herbatę, w przyjaznym otoczeniu, czyli tak jak lubisz… oglądać ciekawe video. Czy mowa o YouTube? Niekoniecznie. Oto dynamicznie rozwija się rynek edukacyjnych materiałów video. I nasza branża, poprzez Akademię Contact Center również w tym uczestniczy. Do dzieła!

Korzystaj za darmo: Akademia Contact Center.

Autor: Piotr Sobolewski, Contact Center Academy Leader, psobolewski@cludo.pl

Słownik
1. Contact Center. wydzielona z organizacji jednostka zajmująca się ogółem kontaktów z klientami przedsiębiorcy poprzez nieograniczoną ilość dostępnych kanałów kontaktu. Do…
2. Call Center. Firma lub dział w firmie zajmujący się telefoniczną obsługą klienta realizowaną przez przeszkolonych pracowników (telemarketerów, konsultantów, agentów). Obsługa…
3. SaaS. Zobacz Software as a Service.
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy