Connect with us

Jakość obsługi klienta w urzędach poprawia się, ale są jeszcze wpadki

ADMINISTRACJA PUBLICZNA

Jakość obsługi klienta w urzędach poprawia się, ale są jeszcze wpadki

Wrocław. Urząd Skarbowy Wrocław Krzyki. Podatników obsługują inspektorzy, którzy klientami podzielili się w oparciu o pierwszą literę nazwiska. – Jako pełnomocnik nie uzyskałem w urzędzie skarbowym informacji o podatniku z nazwiskiem na literę „B”, ponieważ pani, która obsługiwała podatników z nazwiskami na literę „B” odeszła na emeryturę i nie przydzielono jeszcze nowej osoby do litery „B” – wyjaśnia Michał Rodak, Senior Konsultant w firmie Grant Thornton Poland.

To skrajny przypadek odnotowany niedawno w urzędach administracji skarbowej. Ale eksperci i sami klienci urzędów podkreślają, że z roku na rok mamy do czynienia z lepszą jakością obsługi w urzędach.

Urzędnicy są bardziej skłonni udzielać pomocy, uśmiechają się, witają przychodzących klientów na stojąco. Znacznie przyjemniej prowadzi się z nimi rozmowy telefoniczne. Ale w dalszym ciągu narzekamy na przekazywanie przez urzędników błędnych informacji. Michał Borowski, doradca podatkowy z firmy Crido w rozmowie z dziennikarzem Money.pl podkreślił – To, z czym ja się zetknąłem, to sytuacje, kiedy podczas spotkania urzędnik mówi jedno, a urząd robi dokładnie odwrotnie. Później okazuje się, że urzędnik po rozmowie ze mną rozmawiał jeszcze z przełożonym i ten się nie zgodził. A można takie rzeczy sprawdzać od razu.

Urzędy Skarbowe nazywane są przyjaznymi dla podatników. Coraz mniej w nich biurokracji, coraz więcej można załatwić w nich od ręki, bez konieczności uzupełniania dokumentacji. Najgorzej jest jednak na prowincjach – tam, sprawy załatwia się względnie szybko, ale urzędnicy potrafią być niemili dla osób, których nie znają (w mniejszych społecznościach urzędnicy np. Urzędów Gmin doskonale znają swoich mieszkańców). Nieco inaczej jest w mniejszych miastach – tam próbuje się z większym lub mniejszym efektem kontrolować i dbać o jakość obsługi klientów.

 

 

Tematyce poprawy jakości obsługi klientów w urzędach będzie poświęcona tegoroczna V już edycja konferencji Klient w Urzędzie. 24 i 25 kwietnia w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku spotkają się managerowie sektora publicznego odpowiedzialnych za efektywność pracy urzędu oraz obszar wielokanałowej obsługi klienta i świadczonych usługach elektronicznych. Więcej informacji na http://www.klientgov.pl. Branżowym patronem medialnym wydarzenia jest portal CCNEWS.pl

Redakcja

CCNEWS.pl to jedyny specjalistyczny newsowo-publicystyczny wortal internetowy w Polsce w całości poświęcony zagadnieniom związanym z obsługą klienta, customer services, omnichannel, customer experience i technologiom wykorzystywanym przez centra obsługi klienta. Informuje, edukuje i komentuje aktualne trendy i wydarzenia na Polskim rynku CC. Od 14 lat dostarcza wartościową wiedzę o polskim rynku CC i BPO. Zdaniem niezależnych instytutów badawczych: Instytut Monitorowania Mediów oraz Press Service Monitoring Mediów jesteśmy najchętniej czytanym i najbardziej angażującym swoich czytelników portalem branżowym (branży customer care) w Polsce.

Skomentuj

POPULARNE