Connect with us

Grywalizacja w rekrutacji

PORADNIKI

Grywalizacja w rekrutacji

Żyjemy w czasach rynku pracownika. To on dyktuje warunki i stawia coraz większe wymagania przed firmami, które muszą wiedzieć, jak go zachęcić do pracy i zatrzymać u siebie. Na te wyzwania odpowiedzią może być grywalizacja w rekrutacji.

Firmy poszukujące pracowników mają współcześnie nie lada problem. Potencjalni pracownicy, zwłaszcza będący reprezentantami Pokolenia Y, zupełnie inaczej niż ich starsi koledzy podchodzą do tematu zatrudnienia. Nie tylko są znacznie mniej lojalni wobec pracodawcy – przez co częściej zmieniają pracę – ale również znacznie trudniej jest ich zmotywować i zachęcić do działania na rzecz danej firmy.

Trudny rynek millenialsów

Pieniądze nie są już skuteczną motywacją, jak w przypadku wcześniejszych pokoleń. Millenialsi cenią sobie znacznie bardziej swobodę działań, elastyczność, samorealizację w pracy i balans między życiem zawodowym i osobistym niż liczbę zer na koncie.

Dodatkowo są to osoby, które nieustannie funkcjonują w świecie nowych technologii. Przez to – z jednej strony – mają bardziej rozproszoną uwagę i nie potrafią długo skupić się na zadaniu, ale z drugiej potrafią bardzo szybko odnajdywać informacje, znajdować rozwiązania i poruszać się w zdigitalizowanym świecie.

Miłość do mediów społecznościowych i technologicznych nowinek sprawia również, że negatywnie podchodzą do firm, w których o tych elementach się zapomina. Mają tendencje do uznawania zacofanych technologicznie firm za mało profesjonalnych, a przy tym również mało atrakcyjnych jako potencjalne miejsce pracy.

Biernie, z dystansem, bez zaangażowania?

Na tym nie koniec jednak problemów z milenialsami. Pokolenie Y ma także poważne problemy z zaangażowaniem się w pracę. Według badań Instytutu Galupa zaledwie 28,9% reprezentantów młodego pokolenia angażuje się w wykonywane przez siebie działania zawodowe. Dane te są jeszcze bardziej niepokojące jeśli pomyślimy, że za ok. dziesięć lat przedstawiciele Pokolenia Y będą stanowić 75% globalnego rynku pracowników.

Zamiast więc zaklinać rzeczywistość należy dostosować się do nowych oczekiwań rynku i funkcjonujących na nim millenialsów. Pomocne w tym mogą być dwa elementy – mądra strategia employer brandingu oraz grywalizacja w rekrutacji.

Zaktywizuj potencjalnych pracowników!

Grywalizacja ma za zadanie wprowadzić użytkowników na inny poziom zaangażowania, dostarczając im rozrywkę, wiedzę, możliwość praktycznego wykorzystania zdobytych informacji oraz poszerzenie kompetencji. Grywalizacja w rekrutacji dodatkowo skutecznie buduje relacje między potencjalnym pracownikiem a pracodawcą. Sprawia, że marka odbierana jest jako bardziej nowoczesna i rozumiejąca potrzeby młodego pokolenia.

Daj się poznać z dobrej strony!

Już na etapie procesu rekrutacji grywalizacja pozwala na lepsze poznanie zasad funkcjonowania danej firmy, osób w niej pracujących oraz zdobycie wiedzy o prowadzonych w niej projektach. Grywalizacja w rekrutacji zmienia ten proces ze stresującego i często biernego sposobu nawiązania relacji w aktywną zabawę, stając się pierwszym etapem wdrożenia w nowe obowiązki.

Również sama forma działań, na którą pozwala grywalizacja w rekrutacji jest bardzo atrakcyjna. Świetnym na to przykładem jest realizacja Gamfi we współpracy z Hays Poland. Użytkownicy skupieni wokół specjalnej platformy poprzez zadanie grywalizacyjne pomagali marce znaleźć odpowiednich kandydatów w ramach rekrutacji, wcielając się przy tym w agentów NASA, mających uratować planetę.

Nie trać czasu – przyciągaj najlepszych!

Zastosowanie mechanizmów grywalizacji w rekrutacji pozawala marce nie tylko na uatrakcyjnienie swojej oferty i wizerunku ale również na znalezienie kandydatów idealnie spełniających ich oczekiwania. By wziąć udział w niestandardowej rekrutacji, którą jest grywalizacja, potencjalni pracownicy muszą już na tym etapie zaangażować się w swoje działania, a tym samym być przekonanymi, że praca o którą się starają jest warta poświęcenia uwagi i czasu.

W ten sposób dochodzi do sytuacji win-win, w której zyskuje zarówno pracodawca – mający do dyspozycji kandydatów rzeczywiście zainteresowanych ofertą – jak i pracownik. Szczególnie, że grywalizacja w rekrutacji pozwala na przeprowadzenie całego procesu tak, aby potencjalny pracownik lepiej poznał firmę, do której aplikuje.

Tak też było w przypadku projektu „Przyciągamy najlepszych 3.0.”, który Gamfi realizowało dla PZU. Użytkownicy platformy, którzy najlepiej odpowiadali na podzielone w różnych kategoriach tematycznych zadania, otrzymywali punkty. W ten sposób tworzył się ranking, a zdobyte punkty można było wymieniać na nagrody.

Projekt spełniał wiele celów – z jednej strony pozwalał na lepsze poznanie firmy przez potencjalnych pracowników, bezpośrednie dotarcie do grupy docelowej przez markę, ale także budował wizerunek firmy jako nowoczesnej i skutecznie odpowiadającej na potrzeby młodego środowiska pracowników.

To tylko niektóre efekty jakie Twoja firma może zyskać, jeśli zdecydujesz się na wdrożenie i skuteczne wykorzystanie mechanizmów, które niesie ze sobą grywalizacja w rekrutacji. Przekonaj się sam!

Autor: Arek Cybulski

Jeśli jesteś zainteresowany grywalizacją – zarejestruj się na bezpłatny webinar ekspercki, który organizujemy z firmą GAMFI już 8 marca o 10:30. Formularz rejestracyjny znajdziesz tutaj.

Redakcja

CCNEWS.pl to jedyny specjalistyczny newsowo-publicystyczny wortal internetowy w Polsce w całości poświęcony zagadnieniom związanym z obsługą klienta, customer services, omnichannel, customer experience i technologiom wykorzystywanym przez centra obsługi klienta. Informuje, edukuje i komentuje aktualne trendy i wydarzenia na Polskim rynku CC. Od 14 lat dostarcza wartościową wiedzę o polskim rynku CC i BPO. Zdaniem niezależnych instytutów badawczych: Instytut Monitorowania Mediów oraz Press Service Monitoring Mediów jesteśmy najchętniej czytanym i najbardziej angażującym swoich czytelników portalem branżowym (branży customer care) w Polsce.

Skomentuj

POPULARNE