Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

mystery shopper

(inaczej tajemniczy klient) to osoba zatrudniona przez firmę lub agencję, której zadaniem jest odwiedzenie sklepu lub punktu sprzedaży i dokonanie zakupów lub uzyskanie informacji na temat produktów lub usług oferowanych przez daną firmę. Celem tajemniczego klienta jest przeprowadzenie niezależnej oceny jakości obsługi klienta, poziomu sprzedaży lub jakości produktów lub usług.

Tajemniczy klient często udaje klienta typowego, a następnie ocenia wszystkie aspekty obsługi klienta, takie jak uprzejmość i pomocność sprzedawcy, czystość sklepu, jakość produktów lub usług i ogólną jakość doświadczenia zakupowego. Oceny te są później raportowane firmie lub agencji, która zleciła wykonanie badania.

Tajemniczy klient jest używany przez firmy, aby zbierać informacje o jakości obsługi klienta i jakości produktów lub usług oferowanych przez konkurencję lub w ramach własnej firmy. Ta metoda pozwala firmom na poprawę jakości swoich produktów lub usług oraz na szkolenie personelu, co zwiększa lojalność klientów i zyski firmy.

Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Grywalizacja w rekrutacji

Żyjemy w czasach rynku pracownika. To on dyktuje warunki i stawia coraz większe wymagania przed firmami, które muszą wiedzieć, jak go zachęcić do pracy i zatrzymać u siebie. Na te wyzwania odpowiedzią może być grywalizacja w rekrutacji.

Żyjemy w czasach rynku pracownika. To on dyktuje warunki i stawia coraz większe wymagania przed firmami, które muszą wiedzieć, jak go zachęcić do pracy i zatrzymać u siebie. Na te wyzwania odpowiedzią może być grywalizacja w rekrutacji.

Firmy poszukujące pracowników mają współcześnie nie lada problem. Potencjalni pracownicy, zwłaszcza będący reprezentantami Pokolenia Y, zupełnie inaczej niż ich starsi koledzy podchodzą do tematu zatrudnienia. Nie tylko są znacznie mniej lojalni wobec pracodawcy – przez co częściej zmieniają pracę – ale również znacznie trudniej jest ich zmotywować i zachęcić do działania na rzecz danej firmy.

Trudny rynek millenialsów

Pieniądze nie są już skuteczną motywacją, jak w przypadku wcześniejszych pokoleń. Millenialsi cenią sobie znacznie bardziej swobodę działań, elastyczność, samorealizację w pracy i balans między życiem zawodowym i osobistym niż liczbę zer na koncie.

Dodatkowo są to osoby, które nieustannie funkcjonują w świecie nowych technologii. Przez to – z jednej strony – mają bardziej rozproszoną uwagę i nie potrafią długo skupić się na zadaniu, ale z drugiej potrafią bardzo szybko odnajdywać informacje, znajdować rozwiązania i poruszać się w zdigitalizowanym świecie.

Miłość do mediów społecznościowych i technologicznych nowinek sprawia również, że negatywnie podchodzą do firm, w których o tych elementach się zapomina. Mają tendencje do uznawania zacofanych technologicznie firm za mało profesjonalnych, a przy tym również mało atrakcyjnych jako potencjalne miejsce pracy.

Biernie, z dystansem, bez zaangażowania?

Na tym nie koniec jednak problemów z milenialsami. Pokolenie Y ma także poważne problemy z zaangażowaniem się w pracę. Według badań Instytutu Galupa zaledwie 28,9% reprezentantów młodego pokolenia angażuje się w wykonywane przez siebie działania zawodowe. Dane te są jeszcze bardziej niepokojące jeśli pomyślimy, że za ok. dziesięć lat przedstawiciele Pokolenia Y będą stanowić 75% globalnego rynku pracowników.

Zamiast więc zaklinać rzeczywistość należy dostosować się do nowych oczekiwań rynku i funkcjonujących na nim millenialsów. Pomocne w tym mogą być dwa elementy – mądra strategia employer brandingu oraz grywalizacja w rekrutacji.

Zaktywizuj potencjalnych pracowników!

Grywalizacja ma za zadanie wprowadzić użytkowników na inny poziom zaangażowania, dostarczając im rozrywkę, wiedzę, możliwość praktycznego wykorzystania zdobytych informacji oraz poszerzenie kompetencji. Grywalizacja w rekrutacji dodatkowo skutecznie buduje relacje między potencjalnym pracownikiem a pracodawcą. Sprawia, że marka odbierana jest jako bardziej nowoczesna i rozumiejąca potrzeby młodego pokolenia.

Daj się poznać z dobrej strony!

Już na etapie procesu rekrutacji grywalizacja pozwala na lepsze poznanie zasad funkcjonowania danej firmy, osób w niej pracujących oraz zdobycie wiedzy o prowadzonych w niej projektach. Grywalizacja w rekrutacji zmienia ten proces ze stresującego i często biernego sposobu nawiązania relacji w aktywną zabawę, stając się pierwszym etapem wdrożenia w nowe obowiązki.

Również sama forma działań, na którą pozwala grywalizacja w rekrutacji jest bardzo atrakcyjna. Świetnym na to przykładem jest realizacja Gamfi we współpracy z Hays Poland. Użytkownicy skupieni wokół specjalnej platformy poprzez zadanie grywalizacyjne pomagali marce znaleźć odpowiednich kandydatów w ramach rekrutacji, wcielając się przy tym w agentów NASA, mających uratować planetę.

Nie trać czasu – przyciągaj najlepszych!

Zastosowanie mechanizmów grywalizacji w rekrutacji pozawala marce nie tylko na uatrakcyjnienie swojej oferty i wizerunku ale również na znalezienie kandydatów idealnie spełniających ich oczekiwania. By wziąć udział w niestandardowej rekrutacji, którą jest grywalizacja, potencjalni pracownicy muszą już na tym etapie zaangażować się w swoje działania, a tym samym być przekonanymi, że praca o którą się starają jest warta poświęcenia uwagi i czasu.

W ten sposób dochodzi do sytuacji win-win, w której zyskuje zarówno pracodawca – mający do dyspozycji kandydatów rzeczywiście zainteresowanych ofertą – jak i pracownik. Szczególnie, że grywalizacja w rekrutacji pozwala na przeprowadzenie całego procesu tak, aby potencjalny pracownik lepiej poznał firmę, do której aplikuje.

Tak też było w przypadku projektu „Przyciągamy najlepszych 3.0.”, który Gamfi realizowało dla PZU. Użytkownicy platformy, którzy najlepiej odpowiadali na podzielone w różnych kategoriach tematycznych zadania, otrzymywali punkty. W ten sposób tworzył się ranking, a zdobyte punkty można było wymieniać na nagrody.

Projekt spełniał wiele celów – z jednej strony pozwalał na lepsze poznanie firmy przez potencjalnych pracowników, bezpośrednie dotarcie do grupy docelowej przez markę, ale także budował wizerunek firmy jako nowoczesnej i skutecznie odpowiadającej na potrzeby młodego środowiska pracowników.

To tylko niektóre efekty jakie Twoja firma może zyskać, jeśli zdecydujesz się na wdrożenie i skuteczne wykorzystanie mechanizmów, które niesie ze sobą grywalizacja w rekrutacji. Przekonaj się sam!

Autor: Arek Cybulski

Jeśli jesteś zainteresowany grywalizacją – zarejestruj się na bezpłatny webinar ekspercki, który organizujemy z firmą GAMFI już 8 marca o 10:30. Formularz rejestracyjny znajdziesz tutaj.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

6 sposobów płynnej komunikacji w dużym call center

Call center to miejsce ciągłej, bezustannej komunikacji, która dzieje się nie tylko na linii konsultant – klient, lecz także wewnątrz organizacji. Każdy, kto kiedykolwiek koordynował pracę zespołów wie, jak ważnym czynnikiem jest płynna wymiana informacji między pracownikami. Jak zatem sprawnie się komunikować i w jaki sposób dotrzeć do danej osoby w dużym call center? Oto 6 przydatnych porad.
Czytaj więcej

Call Center. Co ma wpływ na koszty?

Analizując cennik call center często zastanawiamy się czy lepiej posiadać własne centrum komunikacji czy może lepiej je outsourcować. Dobrze wiemy, że o dynamice rozwoju przedsiębiorstwa nie świadczy liczba jego pracowników. Dlatego też nie każda firma decyduje się na założenie własnego stacjonarnego call center.
Czytaj więcej

Nowoczesne technologie dla niepełnosprawnych

Z problemem niepełnosprawności boryka się co czwarta polska rodzina. Dla większości osób niepełnosprawnych każda wizyta w urzędzie oznacza konieczność zwalniania się z pracy lub proszenia o pomoc opiekunów bądź sąsiadów. Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie, takie jak platforma cyfrowa PFRON. Umożliwia ona złożenie wniosków przez internet, samodzielnie lub przy wsparciu pracownika socjalnego, który w tym celu odwiedza osobę z niepełnosprawnością.