Connect with us

Polska na 35 miejscu w globalnym rankingu bezpieczeństwa

BEZPIECZEŃSTWO

Polska na 35 miejscu w globalnym rankingu bezpieczeństwa

UL (Underwriters Laboratories) firma zajmująca się globalnym bezpieczeństwem w ujęciu naukowym uaktualniła współczynnik bezpieczeństwa określający ilościowo względny stan bezpieczeństwa w prawie 190 krajach. Po raz kolejny Holandia i Norwegia znalazły się wśród najbezpieczniejszych krajów, przed Australią, Szwecją i Kanadą, które zajęły miejsce w pierwszej piątce rankingu sporządzonego przez UL.

Polska uplasowała się na 35 miejscu w rankingu UL Safety Index. W porównaniu z 2016 roku nasz kraj odnotował wzrost wartości współczynnika bezpieczeństwa z 77 do 80. Natomiast na tle innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej plasujemy się za Czechami, Słowacją, Węgrami, Słowenią czy Chorwacją, wyprzedzając m.in. Łotwę, Serbię, Rumunię czy Bułgarię. Tegoroczny współczynnik uwzględnia analizę nowych danych, m. in. bezpieczeństwo drogowe.

Współczynnik jest odzwierciedleniem względnego stanu bezpieczeństwa kraju opartym na trzech mierzalnych czynnikach: instytucjonalnych (takich jak ekonomia i edukacja), ramowym systemie bezpieczeństwa (obecnych regulacjach i infrastrukturze bezpieczeństwa) oraz wynikach systemu bezpieczeństwa (przypadkach niezamierzonych obrażeń i śmierci). Każdy ze 187 krajów otrzymał ogólną liczbę równą ocenie współczynnika bezpieczeństwa, pomiędzy zero a 100.

Najwyższe wartości współczynnika bezpieczeństwa UL (wyższe niż 92) mają Holandia, Norwegia, Australia, Szwecja i Kanada, natomiast Sudan Południowy, Somalia i Gwinea Bissau – jedne z najniższych (niższe niż 21).

Słowenia zdobyła najwyższą wartość współczynnika bezpieczeństwa UL (87) ze wszystkich krajów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Co uplasowało ten kraj na 23 miejscu w globalnym rankingu. Na kolejnych miejscach uplasowały się Czechy (28 miejsce z dorobkiem 83 punktów), Słowacja (30 miejsce z wartością 83), Estonia (31 miejsce z wartością 83). Z globalnego punktu widzenia wyprzedzamy Brazylię, Malezję czy Południową Afrykę.

Pośród wszystkich czynników te instytucjonalne, takie jak poziom gospodarczy czy edukacyjny, miały największy wpływ na generalne wartości współczynnika bezpieczeństwa. Polska posiada dość dobry ramowy system bezpieczeństwa (wartość na poziomie 83), brakuje nam jednak silnych instytucji i zasobów (wartość niższa niż 69 – 42 miejsce w rankingu pod tym względem), co obniża ogólny wskaźnik bezpieczeństwa. W tym przypadku wyprzedza nas m.in. Litwa (77), Łotwa (74), Malta (74) czy Bahamy (70).

Co ciekawe Stany Zjednoczone uzyskały wartość równą 69 w odniesieniu do bezpieczeństwa drogowego, plasując się za Polską, która w tym zakresie osiągnęła wartość 92.

– Uaktualnienie współczynnika przez uwzględnienie nowych danych zapewnia pełniejsze wskazania dotyczące bezpieczeństwa w tych krajach. Główną zmianą w 2017 r. było uwzględnienie strategii dotyczących bezpieczeństwa drogowego. Biorąc pod uwagę, że wypadki drogowe są najważniejszą pojedynczą przyczyną przypadków niezamierzonych obrażeń i śmierci, uznaliśmy za konieczne dodanie wskaźnika mierzącego skuteczność działań wspierających bezpieczeństwo drogowe. To interesujące, że na zmiany w wartościach współczynnika z zeszłego roku wśród krajów znajdujących się w pierwszej dziesiątce, w oparciu o dane z 2013 roku, znacznie wpłynął czynnik bezpieczeństwa drogowego – wyjaśnia David Wroth, kierownik ds. bezpieczeństwa publicznego w UL. Bezpieczeństwo naprawdę jest układem, w którym ważną rolę odgrywają ruchome części, a wyniki pokazują, jak bardzo te części są z sobą powiązane. Współczynnik bezpieczeństwa UL nadal będzie zasobem uaktualnianym co roku i spodziewamy się, że zaobserwujemy więcej pozytywnych zmian w wynikach dotyczących bezpieczeństwa, szczególnie w krajach, które mogą na tym najwięcej skorzystać.

Koncentrując się na swojej misji rozwoju bezpieczeństwa życia i pracy ludzi na całym świecie, UL podtrzymuje swoje zobowiązanie do współtworzenia dyskursu dotyczącego publicznego zdrowia i bezpieczeństwa za pomocą ilościowego miernika bezpieczeństwa. Współczynnik, stworzony w 2016 roku, aby pomóc twórcom strategii bezpieczeństwa w podejmowaniu decyzji, może stale wspomagać rozpoznanie priorytetów inwestycyjnych w celu poprawy bezpieczeństwa. Współczynnik ukazuje zmiany wartości różnych krajów w skali roku.

Jako uzupełnienie publicznie dostępnych surowych danych i wartości współczynników bezpieczeństwa, firma UL stworzyła również bibliotekę zawartości, aby ułatwić wykorzystanie swoich ustaleń. Ponadto firma UL stworzyła i nadzoruje bazę danych efektywnych strategii i programów wdrażanych przez rządy i inne zainteresowane strony na całym świecie. UL jest również w trakcie rozwijania studiów przypadku specyficznych dla poszczególnych krajów oraz Pakietu Narzędzi Twórcy Strategii, które zostaną udostępnione w nadchodzących miesiącach.

– Chcieliśmy, żeby pierwszy Współczynnik Bezpieczeństwa UL stymulował zarówno dialog, jak i rozwiązania narodowe. Teraz, rok po opublikowaniu współczynnika, widzimy, że został zaadaptowany jako narzędzie w miejscach takich, jak Południowa Afryka, Indie i Wietnam – dodaje Wroth.

Podczas gdy same dane mogą pomóc w informowaniu liderów, to historie, strategie i programy zainspirują innych do działania. Oczekujemy, że adaptacje, które zaobserwowaliśmy, będą kopiowane w innych miejscach.

Redakcja

CCNEWS.pl to jedyny specjalistyczny newsowo-publicystyczny wortal internetowy w Polsce w całości poświęcony zagadnieniom związanym z obsługą klienta, customer services, omnichannel, customer experience i technologiom wykorzystywanym przez centra obsługi klienta. Informuje, edukuje i komentuje aktualne trendy i wydarzenia na Polskim rynku CC. Od 14 lat dostarcza wartościową wiedzę o polskim rynku CC i BPO. Zdaniem niezależnych instytutów badawczych: Instytut Monitorowania Mediów oraz Press Service Monitoring Mediów jesteśmy najchętniej czytanym i najbardziej angażującym swoich czytelników portalem branżowym (branży customer care) w Polsce.

Skomentuj

POPULARNE