Connect with us

Transcom zapłaci pracownikom za naukę niemieckiego

OUTSOURCING

Transcom zapłaci pracownikom za naukę niemieckiego

Transcom jest gotowy sam wyszkolić sobie pracowników. Firma zatrudnia w kraju już blisko 1500 osób i nie zamierza zwalniać tempa rozwoju. Obecnie rozbudowuje szczególnie projekty niemieckojęzyczne i w związku z tym poszukuje kadry. Zatrudnionych nauczy płynnie mówić w języku niemieckim i to w godzinach pracy.

Transcom Worldwide Poland nie odstaje od największych korporacji na świecie i rozpoczyna w Gdańsku innowacyjny proces rekrutacyjny. W myśl nowego programu „You learn, we pay” firma zatrudni pracowników, którzy oprócz wypłaty i innych standardowych benefitów pozapłacowych, zyskają ogromne kompetencje językowe. Transcom stawia bowiem na rozwój kadry i zapewnia nowym pracownikom intensywny kurs języka niemieckiego.

– Nasz nowy projekt jest częścią strategii Multilingual Hub. Oznacza to, że budujemy centrum obsługi klientów, w którym nasi specjaliści posługują się kilkunastoma językami. Gdańsk jest jedną z pięciu europejskich lokalizacji, gdzie budowane jest takie zagłębie językowe. Najliczniejsze są jednak zespoły niemieckojęzyczne. Na ich potrzeby zatrudniliśmy w tym roku blisko 100 osób. Rekrutacja z ofertą intensywnego kursu, ma pomóc nam w dalszej rozbudowie zespołu pracowników – mówi Karolina Kucharska, HR Recruitment Manager w Transcom.

Poszukiwani do Miltilingual Hub-u pracownicy mogą liczyć na pełną pomoc przy doskonaleniu języka niemieckiego. W okresie pierwszych 4-6 tygodni będą poświęcać codziennie 2-3 godziny na wdrożenie, poznanie specyfiki pracy, projektów, współpracowników. Pozostały czas przeznaczony jest na intensywny kurs języka niemieckiego. Oczywiście przez cały ten czas pracownik będzie otrzymywał wynagrodzenie. – Cel jest taki, by po zakończonym kursie pracownik osiągnął kompetencje językowe na poziomie minimum B2. W przypadku projektów, do których potrzeba kadry z językami obcymi, ich znajomość często jest dla nas ważniejsza niż doświadczenie. Kandydaci biegle posługujący się językiem obcym mają z naszej strony zapewnione przygotowanie merytoryczne i po odpowiednim przeszkoleniu większość z nich stanowi dla nas bezcenną kadrę – tłumaczy Karolina Kucharska.

Firma szuka m.in. kandydatów na stanowisko konsultanta ds. obsługi klienta oraz teleurzędnika z językiem niemieckim. Na każdego pracownika czekają zajęcia pełne wyzwań. – Projekty niemieckojęzyczne są dość innowacyjne. Praca naszych specjalistów oparta jest o nowoczesne technologie i rozwiązania takie jak videochat, dzięki czemu mają kontakt nie tylko z dokumentami, ale i żywym językiem. Każdego dnia przeprowadzają kilkadziesiąt rozmów z przeróżnymi ludźmi, a każdy rozmówca jest inny, pochodzi z innego miejsca na świecie, to naprawdę fascynująca praca – opowiada Karolina Kucharska.

Proces rekrutacyjny już się rozpoczął. Kilka osób skorzystało z oferty i podjęło pracę i naukę języka w Transcom. Zainteresowani nadal mogą składać dokumenty. Jeżeli wyniki prowadzonego pilotażu będą pozytywne, firma planuje kontynuację i rozwój projektu w 2018 roku.

Redakcja

CCNEWS.pl to jedyny specjalistyczny newsowo-publicystyczny wortal internetowy w Polsce w całości poświęcony zagadnieniom związanym z obsługą klienta, customer services, omnichannel, customer experience i technologiom wykorzystywanym przez centra obsługi klienta. Informuje, edukuje i komentuje aktualne trendy i wydarzenia na Polskim rynku CC. Od 14 lat dostarcza wartościową wiedzę o polskim rynku CC i BPO. Zdaniem niezależnych instytutów badawczych: Instytut Monitorowania Mediów oraz Press Service Monitoring Mediów jesteśmy najchętniej czytanym i najbardziej angażującym swoich czytelników portalem branżowym (branży customer care) w Polsce.

Skomentuj

POPULARNE