Connect with us

Jestem częścią zespołu

PORADNIKI

Jestem częścią zespołu

Jak zbudować zespół? Od czego zacząć? Co pomaga w budowaniu zaangażowania? Sprawdź, co jest filarem zespołowości.

Pierwsza z 13 zasad Dobrego Stylu Dobrego Managera brzmi: Jestem częścią zespołu. Aby stać się jego częścią muszę przejść pewną drogę. Zaczynam więc od wizji.

Krok 1: Projektuję wizję jutra – wiem kto będzie stanowił fundament mojego zespołu. Mam wizję składu osobowego, wymaganych kompetencji oraz doświadczenia niezbędnego do realizacji właściwie zdefiniowanego celu. Wiem kogo szukam.

Krok 2: Rekrutuję odpowiedzialnie – opracowuję precyzyjną ofertę pracy i solidnie przygotowuję się do spotkania z kandydatami. Zadaję takie pytania, które pozwolą mi jak najlepiej poznać potencjalnego członka mojego zespołu. Jeżeli tylko specyfika mojej pracy, wiedza i budżet pozwalają, to wykorzystuję metodę diagnozy kompetencji Assessment Center. Angażuję się w organizację tego procesu i staram się w nim uczestniczyć.

Krok 3: Wybieram najlepszego z najlepszych – zatrudniając nową osobę podejmuję ważną decyzję. Biorę bowiem odpowiedzialność za cały zespół, za poziom realizacji zadań, a co za tym idzie, za poziom motywacji moich ludzi. Dlatego też tak ważne jest dokładne sprecyzowanie celu, który będzie mi przyświecał i dopasowanie wymaganych umiejętności do zaplanowanych działań. Szukam więc różnych talentów. Szukam ludzi obdarzonych uzupełniającymi się umiejętnościami aby ostatecznie wybrać najlepszego.

Krok 4: Dbam o komfort sytuacji – pierwszego dnia przedstawiam nową osobę członkom zespołu i innym współpracownikom oraz wysyłam krótką informację na jej temat wraz z zakresem odpowiedzialności. Prezentuję cele zespołu, misję firmy, zapoznaję z zasadami pracy oraz komunikuję swoje oczekiwania. Następnie oddaję ją pod skrzydła doświadczonego pracownika, który staje się jej mentorem oraz opiekunem i etapami wdraża w nowe obowiązki. Daję czas na wdrożenie i zapoznanie się z nowymi zadaniami.

Krok 5: Angażuję w realizację wspólnego celu – na każdym etapie rozwoju zespołu angażuję ludzi w realizację zadań, planowanie czy omawianie sukcesów i powodów porażek. Zachęcam do zgłaszania propozycji zmian w funkcjonujących procesach, do otwartości na nowe wyzwania. Wszystko to z myślą dania poczucia wpływu na losy zespołu, co natomiast ściśle wiąże z poczuciem zaangażowania w realizację wspólnego celu.

Krok 6: Identyfikuję kompetencje – w czasie realizacji poszczególnych zadań mam okazję do właściwej identyfikacji kompetencji, do poznania mocnych i słabych stron każdego pracownika, do poznania poszczególnych osobowości. W naszym zespole zadania często realizujemy w podzespołach. Jest to okazja do integracji, lepszego poznania, jak i do czerpania od siebie wzajemnie.

Krok 7: Tworzymy nasze standardy – zespół tworzymy każdego dnia. Wspólnie prowadzimy spotkania i realizujemy zadania, wspólnie świętujemy sukcesy ale również wspólnie pochylamy się nad porażkami a trudności, z którymi wspólnie się mierzymy, tylko nas wzmacniają. Doświadczenia te są doskonałą okazją do wspólnego wypracowania naszych standardów działania. Podlegają one jednak ciągłym zmianom i poprawkom wynikającym z naszych nowych zadań czy oczekiwań.

Krok 8: Jestem częścią zespołu – kiedy mogę powiedzieć, że jestem częścią zespołu? Gdy znam moich ludzi, znam ich kompetencje, gdy odpowiednio dobieram zadania ukierunkowane na postęp i rozwój, gdy wspólnie dążymy do realizacji naszych celów. Celów, które właściwie zakomunikowałem, które są realne i motywujące. Jestem częścią zespołu gdy znajduję czas na wspólną kawę oraz integrację ale również angażuję się w zadania realizowane przez mój zespół, dopytuję o postępy prac, wspieram wiedzą i doświadczeniem, dbam o szczegóły i….wszystko to spinam jedną klamrą, mając za cel wysoką skuteczność i dobrą jakość zadania zespołowego. Zespół to moi ludzie. To również ja.

Jeżeli również Ty chcesz zbudować prawdziwy zespół, napisz do mnie a ja podzielę się z Tobą wartościowym ćwiczeniem pomocnym w budowaniu  zespołowości.

 

Kontakt z autorką:

e-mail: jamanager@onet.pl,
tel: +48 667 948 929,
WWW: http://www.jamanager.com

Agnieszka Żarecka

Certyfikowany trener standardu HRD BP, inspektor ochrony danych osobowych, audytor wewnętrzny PN-ISO/IEC 27001:2017, coach i mentor biznesu, konsultant biznesowy, doświadczony manager, właściciel firmy AGNIESZKA ŻARECKA SZKOLENIA DORADZTWO RODO, doradca zawodowy oraz wolontariusz. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, gdzie ukończyła również studia podyplomowe na kierunkach Rachunkowość oraz Psychologia Managera. Posiada 20-letnie doświadczenie biznesowe z zakresu rachunkowości, ubezpieczeń, bankowości oraz sprzedaży. Przez ponad 10 lat pracownik międzynarodowej korporacji finansowej, gdzie przez okres 6 lat z sukcesami pełniła funkcje managerskie. Kierowała zróżnicowanymi i rozproszonymi zespołami sprzedażowymi, motywowała i inspirowała do rozwoju. Prowadziła dziesiątki procesów rekrutacyjnych oraz rozmów ewaluacyjnych, posiada bogate doświadczenie w kreatywnym usprawnianiu procesów biznesowych oraz wdrażaniu innowacyjnych procesów obsługi klienta. Obecnie w ramach szkoleń i warsztatów wspólnie z uczestnikami spotkań pracuje nad rozwojem kompetencji osobistych i przywódczych, umiejętnościami komunikacyjnymi, twórczego myślenia oraz kompetencjami zespołowymi. Podczas szkoleń wykorzystuje najciekawsze narzędzia trenerskie oraz liczne gry i prawdziwe przykłady z życia zawodowego. Z przyjemnością dzieli się swoim doświadczeniem mentorskim oraz włącza pracę z pytaniami oraz elementy wizualizacji. Wspiera podmioty publiczne i prywatne we wdrażaniu wymagań RODO, szkoli z zakresu ochrony danych osobowych oraz pełni funkcję Inspektora ochrony danych. Aktywnie udziela się w Fundacjach promując edukację finansową w szkołach podstawowych i średnich. Prywatnie pasjonatka samorozwoju, psychologii w sporcie i biznesie, autorka bloga Inaczej. Jej motto – Niemożliwe nie istnieje.

1 komentarz

POPULARNE