Czy równowaga między życiem a pracą jest możliwa?

Foto: Plantronics

Nieformalne piątki i elastyczny grafik[1] nie rozwiążą problemu braku równowagi między pracą a życiem prywatnym. Pracodawca może zaplanować Twój czas za Ciebie, ale nie licz na to, że zrobi to w korzystny dla Ciebie sposób. Nie warto zostawiać swojego życia w rękach firmy. To, jak żyjesz, powinno zależeć od Ciebie.

Utrzymanie równowagi miedzy pracą a życiem prywatnym byłoby znacznie łatwiejsze, gdybyśmy nie mieli tyle roboty, prawda? Niezależnie od tego, czy wykonujesz swoje obowiązki w biurze czy w domu, musisz przeznaczyć określony czas na pracę i na relaks. Osiągnięcie odpowiednich proporcji między nimi stanowi problem niemal dla każdego z nas i nie ma podręcznika, z którego można się tego nauczyć. Istnieje za to mnóstwo niewiele wnoszących wskazówek.

Nieformalne piątki nie rozwiążą problemu

Pisarz i biznesmen Nigel Marsh porusza ten temat w swoich mowach motywacyjnych „Całe to mówienie o elastycznym czasie pracy, nieformalnych piątkach czy urlopach rodzicielskich to jedynie fasada, która skrywa istotę problemu. A jest nią fakt, że pewnych zawodów i stanowisk z zasady nie da się pogodzić z pełnym zaangażowaniem w codzienne życie rodziny, a już szczególnie z opieką nad małymi dziećmi.”
To celne spostrzeżenie. Jeśli zapytasz stu pracodawców, co robią, aby pomóc pracownikom w osiągnięciu równowagi między pracą a życiem prywatnym, połowa z nich nie będzie nawet wiedziała, co odpowiedzieć. Pozostali będą próbowali mówić o elastycznych godzinach pracy, albo Zwariowanych Środach, w które wszyscy przychodzą do biura w dziwnych nakryciach głowy, co w rzeczywistości nawet nie dotyka istoty problemu.

Nigel Marsh dodaje: „Tysiące ludzi wiodą ciche i spokojne życie, choć w rzeczywistości aż skręca ich z desperacji, gdy zbyt ciężko i zbyt długo pracują, wykonując zawody, których nienawidzą, by móc kupić rzeczy, których nie potrzebują i zaimponować ludziom, których nawet nie lubią. Śmiem twierdzić, że możliwość przychodzenia do pracy w dżinsach co piątek nic tutaj nie pomoże.

Przejmij kontrolę nad swoim życiem

Co w takim razie możemy zrobić? Po pierwsze trzeba uzyskać jasny obraz sytuacji. Zastanów się, jakie miejsce zajmuje w Twoim życiu praca – czy ma służyć zapewnieniu środków do życia, a może to sposób na realizowanie swoich ambicji? Odpowiedź będzie inna na różnych etapach życia. Będzie również zależała od wykonywanego zawodu. Czy wiesz, jaki styl życia najbardziej Ci odpowiada? Jeśli tak, to zastanów się, jaka praca najbardziej do niego pasuje. Gdy już to sobie uświadomisz, musisz wykonać kolejny krok i przejąć kontrolę nad swoim życiem.

Badania przeprowadzone przez Plantronics wspólnie z Oxford Economics wykazały, że 26% szefów przyznaje się do tego, że oczekuje dyspozycyjności również po godzinach pracy. Pracowników, którzy twierdzą, że muszą być dostępni dla swoich przełożonych przez cały czas, jest jednak aż 47%. Twój pracodawca, niezależnie od tego, czy pracujesz w korporacji, urzędzie czy sklepie z pamiątkami, może zaplanować Twój czas za Ciebie, ale nie licz na to, że zrobi to w korzystny dla Ciebie sposób. Nie warto zostawiać swojego życia w rękach firmy. To, jak żyjesz, powinno zależeć od Ciebie. Znajdź czas na wszystkie ważne elementy swojego życia – pracę, rodzinę, sport, hobby czy sferę duchową. Nie oczekuj jednak, że odmienisz wszystko w jedną noc. Wyznaczaj cele i daj sobie kilka miesięcy na ich realizację. Cytując Nigela Marsha „Osiągaj równowagę z zrównoważony sposób”.

Większa efektywność oznacza mniej nadgodzin

W idei Smarter Working, którą stara się popularyzować firma Plantronics, chodzi o to, by wykonywać powierzone nam zadania w dogodnym miejscu i czasie. Technologia i organizacja stanowiska pracy mogą nam w tym pomóc. Dzięki lepszej koncentracji, sprawnym narzędziom i płynnej komunikacja zdążysz załatwić wszystko w godzinach pracy, a pozostały czas możesz poświęcić na to, co dla Ciebie ważne. Korzystają na tym nie tylko pracownicy. Zadowolony z pracy, zrelaksowany zespół lepiej wykonuje swoje zadania, przyczyniając się do sukcesu całej firmy.

Słownik
1. grafik. lub grafik pracy. Krótkookresowy (tygodniowy, dwutygodniowy lub miesięczny – rzadziej dzienny) plan pracy agentów call center. Do planowania…
Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *