Connect with us

Raport Daymakera: Polska ma najlepszą jakość obsługi klienta w sklepach sieciowych

BADANIA / POLSKA

Raport Daymakera: Polska ma najlepszą jakość obsługi klienta w sklepach sieciowych

W ostatnim europejskim rankingu Daymakera Polacy wypadli najlepiej. Okazało się, że najlepsza obsługa klienta jest w… Kielcach.

Francuzi, Włosi, Hiszpanie czy Anglicy mogliby się sporo nauczyć od Kielczan – tak wynika z ostatnio opublikowanego rankingu szwedzkiej firmy Daymaker, która przeprowadzała badania za pomocą tajemniczych klientów w Szwecji, Finlandii, Polsce, Francji, Hiszopanii, Rumunii, Niemczech i Norwegii.

W Polsce wysłannicy Daymakera odwiedzili 760 sklepów działających w 152 sieciach z 19 branż. Oceniano obsługę klienta w placówkach pod względem sposobu powitania, nawiązania kontaktu, fachowość i znajomość oferty, uprzejmość czy często niedocenianą umiejętność rozpoznawania preferencji klientów.

Przed rokiem Polskie sklepy jakością nie różniły się od tych niemieckich. W tym roku było znacznie lepiej właśnie w Polsce. Wyprzedziliśmy tym samym Szwedów i Włochów, którzy zdaniem Daymakera od lat dzierżyli palmę pierwszeństwa w rankingu.

Stolica Świętokrzyskiego osiągnęła najwyższy średni wynik w gronie Polskich miast i jako jedyna przekroczyła 90 proc. Z obsługą klienta dobrze sobie radzą także sklepy z Olsztyna, Opola czy Gorzowa Wielkopolskiego. Najgorzej wypadł jednak Wrocław, Warszawa i Poznań.

W porównaniu do roku ubiegłego jakość obsługi klienta w sklepach sieciowych polepszyła się w branży Akcesoriów (+16%), Księgarniach (+13%) oraz Sklepach meblowych i salonach optycznych (po +12%). W ocenie Daymakera największy spadek w jakości obsługi klienta odnotowano w Perfumerie (-12,6%), drogerie (-8,9%) i stacje benzynowe (-8,2%).

Co może się wydać wielu nam bardzo interesujące Daymaker wskazał w raporcie podsumowującym badanie jaki wpływ na pozostałą ocenę jakości obsługi klienta ma przywitanie klienta słowami „Dzień Dobry”.

Karol Bancerz

Z branżą call center związany od 14 lat. Od prawie 12 lat prowadzi CCNEWS.pl, pierwszy, największy i najpopularniejszy w Polsce vortal o customer care. Zarządzał wieloma projektami telemarketingowymi dla operatorów telefonii komórkowej, linii lotniczych i towarzystw ubezpieczeniowych. Ostatnio odpowiedzialny był za nadzorowanie procesu wydawania wiz przez konsulaty USA dla obywateli Polski, Rosji, Białorusi i Litwy. Zwolennik zrównoważonego rozwoju biznesu ze wsparciem sztucznej inteligencji. Obecnie bloger, dziennikarz, przedsiębiorca – baczny obserwator zmieniających się trendów w obsłudze klienta. Prezes zarządu Belocal Polska Sp. z o. o. oraz członek zarządu Polskiego Instytutu Wiedzy Praktycznej - właściciela platformy WIEDZAPRAKTYCZNA.pl.

2 komentarze

POPULARNE