Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

2,5G

standard sieci komórkowych drugiej generacji, w których zaimplementowano funkcje wspomagające pakietową komutację danych. Sieci 2.5G uważane są za element ewolucji pomiędzy sieciami drugiej i trzeciej generacji. Do sieci 2.5G zalicza się na przykład sieci GPRS/EDGE, które budowane są na podstawie istniejących sieci GSM (2G), ale dzięki technologiom wspomagającym pakietowe przesyłanie danych oferują usługi dostępne w sieciach 3G (w sieciach trzeciej generacji usługi te oferowane są z lepszą jakością). Dodatkowo sieć szkieletowa budowana dla potrzeb implementacji technologii GPRS/EDGE może być także używana przez sieci UMTS (3G), co umożliwia współistnienie sieci 2G i 3G oraz stopniową ewolucję istniejących sieci pomiędzy tymi standardami.

GIODO wkrótce zniknie. Powstanie Urząd Ochrony Danych Osobowych

– GIODO zniknie, zastąpi go prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych – powiedział w programie “Sygnały dnia” w Polskim Radiu Maciej Kawecki, doradca minister cyfryzacji.

– GIODO zniknie, zastąpi go prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych – powiedział w programie “Sygnały dnia” w Polskim Radiu Maciej Kawecki, doradca minister cyfryzacji.

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało właśnie projekt nowelizacji ustawy o ochronie danych osobowych. Zmiany w prawie wynikają z dostosowania obowiązujących w Polsce regulacji do nowych przepisów, które zaczną obowiązywać w maju 2018 roku. – Rozporządzenie unijne wymaga od nas uczynienia systemu ochrony danych osobowych bardziej sprawnym, przyspieszenia postępowań – dodał Maciej Kawecki.

Kawecki zapowiedział w rozmowie na antenie, że powstanie w związku z tym nowy organ Urząd Ochrony Danych Osobowych. Ten właśnie organ uzyska – zgodnie z nowym prawem – możliwość nakładania wysokich kar finansowych za rażące naruszenia przepisów prawa – nawet w kwocie 20 mln euro.

– Im więcej danych osobowych przetwarzamy, tym większe jest ryzyko naruszenia – zauważył w rozmowie Kawecki. Czy miał na myśli contact center[1]? Być może, ale jak zauważa Magdalena Pisarczyk, Dyrektor ds. Projektów Informatycznych w Unima 2000 Systemy Teleinformatyczne S.A. w rozmowie z naszą redakcją coś innego jest zastanawiające. – Analiza statystyk z ubiegłych lat, jednoznacznie wskazują, na marginalny charakter dochodzenia odpowiedzialności za wycieki danych osobowych na gruncie prawnokarnym. Od wielu lat, w żadnej sprawie dotyczącej naruszeń ustawy o ochronie danych osobowych nie zapadł wyrok skazujący na tzw. bezwzględną karę pozbawienia wolności. W zdecydowanej większości, sądy wymierzały karę grzywny.

Ukarana może zostać też administracja publiczna: ZUS i NFZ. W tym wypadku jednak kara będzie wypłacana przez Skarb Państwa, na rzecz Skarbu Państwa. I w związku z tym, ze względu na obawę o realizację interesów publicznych, przewidziano niższą karę – do 100 tys. zł.

Słownik
1. contact center. wydzielona z organizacji jednostka zajmująca się ogółem kontaktów z klientami przedsiębiorcy poprzez nieograniczoną ilość dostępnych kanałów kontaktu. Do…
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Wygrałeś! Wyślij tylko sms…

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał 2 decyzje dotyczące serwisów internetowych z „nagrodami”. Były one promowane w taki sposób, aby zachęcić konsumentów do wysyłania SMS-ów premium, choć – jak się potem okazywało – nie wystarczało to do uzyskania „wygranej”.