Connect with us

Elastyczny czas pracy i praca zdalna to wyższa produktywność

EKSPERCI

Elastyczny czas pracy i praca zdalna to wyższa produktywność

Elastyczne godziny pracy to coś więcej niż mamy wychodzące wcześniej z pracy, żeby odebrać dzieci ze szkoły. Lepsza jakość życia rodzinnego jest dla wielu osób bardzo istotnym czynnikiem, jednak na tym sprawa się nie kończy. Gdy pracę z dowolnego miejsca umożliwi się całemu zespołowi pracowników, prowadzi to do poprawy ich produktywności, zmniejszenia liczby dni spędzanych na zwolnieniach i przypadków wypalenia zawodowego, a także wyższego poziomu satysfakcji zawodowej.

Praca z dowolnego miejsca oferuje pracownikom szereg korzyści. Pozwala osiągnąć więcej, cieszyć się z życia oraz powiększać zasób doświadczeń, zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym.

Niezależnie od tego, czy musimy opiekować się członkiem rodziny, marnować długie godziny na dojazdy do pracy, czy trenujemy do wyprawy w góry, środowisko pracy umożliwiające wykonywanie jej z dowolnego miejsca zapewnia elastyczność, dzięki której można być na bieżąco z własnym życiem i unikać nadmiernego stresu. Choć to pozornie sprzeczne z rozsądkiem, wyjście z biura pomaga czasem przyspieszyć postępy w pracy. Uzyskanie równowagi między pracą a życiem prywatnym poprzez pracę z dowolnego miejsca zmniejsza poziom stresu związanego z pracą, dzięki czemu można poprawić swoją wydajność. Zamiast skupiać się na tym, żeby „dać się zauważyć”, można osiągać cele i zostać za to nagrodzonym. Zmniejsza to jednocześnie problemy ze zwolnieniami chorobowymi będącymi konsekwencją stresu. Niedawne badanie przeprowadzone przez rząd Wielkiej Brytanii wykazało, że jedna na trzy nieobecności w miejscu pracy spowodowana jest stanami lękowymi lub stresem.

Kolejną korzyścią płynącą z pracy z dowolnego miejsca jest swoboda, pozwalająca zacząć pracę w chwili, gdy odczuje się inspirację do tego. Biorąc pod uwagę, że zaledwie 15% brytyjskich pracowników uważa się za „wysoce zmotywowanych” a kolejne 10% przyznaje, że jest „zupełnie zdemotywowane” w swoim miejscu pracy, ważne jest, abyśmy przyjęli do wiadomości, że nadszedł czas, aby zacząć ufać naszym zespołom, że pracę, którą mają wykonać, wykonają w najrozsądniejszy możliwy sposób.

Może to być czasem tak proste, jak odejście od biurka i udanie się do wspólnej przestrzeni, żeby przeprowadzić burzę mózgów, albo współpraca w grupie z zastosowaniem umieszczonego pośrodku pokoju rozwiązania wideo, dzięki któremu zebrać mogą się wszyscy oddaleni od siebie członkowie zespołu. Elastyczny plan pracy pozwala zrobić sobie przerwę, żeby trochę poćwiczyć. Dowiedziono przecież, że przyspieszenie krążenia krwi ćwiczeniami pomaga wzmocnić kreatywność.

Jednak – co bardzo ważne – nie tylko pracownicy korzystają na uelastycznieniu miejsca pracy. Zdrowy i szczęśliwy pracownik jest bardziej produktywny i tym samym zwiększa wartość firmy. Według niedawnego badania przeprowadzonego przez Social Market Foundation, to, że pracownik jest szczęśliwy, zwiększa jego wydajność o 12%, podczas gdy produktywność pracowników nieszczęśliwych jest niższa o 10%. Istnieje zatem finansowa zachęta do dbania o szczęśliwość pracowników.

Powierzenie pracownikom zarządzania ich własnym czasem zmniejsza znacznie prawdopodobieństwo wypalenia zawodowego spowodowanego nadmierną ilością godzin pracy, stanowiącego poważny problem w środowisku zawodowym, w szczególności wśród personelu wieku od 20 do 30 lat. Natężenie stresu może być spowodowane wyłącznie przez fizyczny wpływ długich godzin pracy lub mnogość czynników mających wpływ na zdolność poszczególnych osób do spełniania swoich osobistych potrzeb, takich jak dbanie o członków rodziny lub uprawianie hobby bądź sportu. Zostało wykazane, że pracownicy wypalają się zawodowo w wyniku warunków, jakie tworzą im organizacje, takich jak stresujący dojazd do „fizycznego” biura lub nieelastyczne godziny pracy. Ci, którzy się wypalą, często nie dochodzą do siebie, co oznacza tutaj, że przechodzą na stanowiska, na których ich odpowiedzialność jest mniejsza. W takim scenariuszu organizacje nigdy nie są w stanie wykorzystać pełnego potencjału takiego pracownika.

Stworzenie kultury organizacji, która oferuje możliwość pracy z dowolnego miejsca promuje równowagę między życiem zawodowym i prywatnym oraz system nagród opartym na wynikach, a nie na bezwzględnej obecności. Jest też niezawodną metodą na zwiększenie zadowolenia pracowników, redukcję przypadków chorobowego spowodowanego stresem oraz poprawę produktywności.

Autor: Marco Landi
prezes na region EMEA w Polycom

Redakcja

CCNEWS.pl to jedyny specjalistyczny newsowo-publicystyczny wortal internetowy w Polsce w całości poświęcony zagadnieniom związanym z obsługą klienta, customer services, omnichannel, customer experience i technologiom wykorzystywanym przez centra obsługi klienta. Informuje, edukuje i komentuje aktualne trendy i wydarzenia na Polskim rynku CC. Od 14 lat dostarcza wartościową wiedzę o polskim rynku CC i BPO. Zdaniem niezależnych instytutów badawczych: Instytut Monitorowania Mediów oraz Press Service Monitoring Mediów jesteśmy najchętniej czytanym i najbardziej angażującym swoich czytelników portalem branżowym (branży customer care) w Polsce.

Skomentuj

POPULARNE