Młodzi specjaliści IT otwierają się na contracting

Według najnowszych danych firmy Sedlak&Sedlak absolwenci kierunków informatycznych w naszym kraju już na początku kariery mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu 4000 zł. netto, a starsi specjaliści IT w dużych firmach zatrudniających powyżej 1000 pracowników zarabiają średnio ponad 9000 zł. miesięcznie.

Według najnowszych danych firmy Sedlak&Sedlak absolwenci kierunków informatycznych w naszym kraju już na początku kariery mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu 4000 zł. netto, a starsi specjaliści IT w dużych firmach zatrudniających powyżej 1000 pracowników zarabiają średnio ponad 9000 zł. miesięcznie. Z powodu znacznych dysproporcji płac w branży IT, z roku na rok rośnie liczba młodych osób zainteresowanych contractingiem, który pozwala na szybkie zdobycie zróżnicowanego doświadczenia, a te gwarantuje wynagrodzenie na poziomie nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.

Im większe doświadczenie, tym większe pieniądze

Pracownicy IT są jedną z najbardziej perspektywicznych grup zawodowych w Europie. Szacuje się, że tylko w Polsce na dzień dzisiejszy brakuje ponad 50 000 specjalistów z obszaru technologii informacyjnych, a deficyt rośnie co roku o kolejne 3-5%. Jak wynika z najnowszego raportu płacowego firmy Sedlak&Sedlak, średnia wynagrodzenia całkowite inżyniera wsparcia technicznego wynosi 4580 zł, programista Java może zarobić od 5800 do 9420 zł, a kierownik projektu nawet 13 000 złotych miesięcznie.

– Bardzo dobrze zarabiają także specjaliści związani z administracją IT, m.in. administratorzy systemów i sieci, help desk. Wśród najlepiej opłacanych zawodów znajdują się również te, które są związane z Internetem i nowymi mediami, m.in. web design i web development – komentuje, dla „Pracuj w IT 2015”, Maciej Bąk, Ekspert ds. Raportów Wynagrodzeń w Grupie Pracuj.

Co więcej, specjaliści IT w podmiotach z kapitałem zagranicznym zarabiają nawet 25% więcej niż ich koledzy zatrudnieni przez polskich pracodawców. Zgodnie z raportem płacowym Sedlak&Sedlak średnia pensja młodszego specjalisty w zagranicznej firmie wynosi 4830 zł, doświadczonego specjalisty 7033 zł, a starszego specjalisty prawie 10000 złotych miesięcznie.

Młodzi stawiają na szybki rozwój

Według statystyk, bez względu na poziom doświadczenia, programiści, analitycy biznesowi, architekci oprogramowania, testerzy i specjaliści ds. zarządzania projektami cieszą się najlepszymi zarobkami, w porównaniu do specjalistów o podobnym poziomie doświadczenia z innych branż. Jak twierdzą eksperci branży HR, potencjalni pracodawcy coraz częściej zwracają uwagę nie tylko na staż pracy specjalisty IT, ale również różnorodność jego doświadczeń zawodowych. Dlatego wielu młodych absolwentów kierunków związanych z technologiami informacyjnymi, zamiast wiązać się na stałe z jedną firmą, decyduje się na współpracę w formie contractingu, który umożliwia zdobycie doświadczenia przy realizacji różnych projektów w relatywnie krótkim czasie.

– Młodzi pracownicy IT znają swoją wartość na rynku pracy i wiedzą, że rośnie ona wraz z ilością zrealizowanych projektów. Dlatego wychodzą z założenia, że na początku kariery zawodowej warto zadbać o szybki rozwój, dzięki któremu wejdą na zupełnie inny pułap płacowy. Wiadomo, że z biegiem lat przybywa nam zobowiązań, pojawia się potrzeba stabilizacji, a pierwsze kilka lat pracy zawodowej w branży IT jest doskonałym okresem na budowanie swojego CV. Dlatego też z roku na rok obserwujemy coraz większe zainteresowanie contarctingiem ze strony młodych kandydatów – mówi Anna Błaszkiewicz, Sales Team Manager w Relyon Recruitment & IT Services, jednej z czołowych polskich firm specjalizujących się w outsourcingu pracowników IT.

Czym jest contracting IT?

Contracting to elastyczna forma współpracy pomiędzy firmą a specjalistą IT, o z góry określonym czasie trwania, podczas którego ma zostać zrealizowane konkretne zadanie. Co istotne, w przypadku contractingu, pracownik nie podpisuje umowy bezpośrednio z organizacją, w której będzie pracował, ale z agencją specjalizującą się w outsourcingu kadr IT, która oddelegowuje go do pracy na okres trwania danego projektu. W związku z tym, że zazwyczaj czas współpracy wacha się od kilku do kilkunastu miesięcy, specjaliści IT mają możliwość zdobycia różnorodnego doświadczenia przy realizacji projektów dla podmiotów z różnych branż.

– Część specjalistów, którzy jeszcze nie poznali outsourcingu pracowników, obawia się tej formy współpracy, ale zupełnie niepotrzebnie. Współpracując z agencją, osoba poszukująca pracy ma możliwość dotarcia ze swoją kandydaturą do znacznie szerszego grona potencjalnych pracodawców, niż gdyby robiła to na własną rękę. Co również istotne, jako agencja, wiemy doskonale, jakie są oczekiwania odnośnie danego stanowiska, dlatego jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną w firmie możemy odpowiednio przygotować kandydata, również w zakresie kompetencji miękkich, dzięki czemu zwiększamy jego szansę na zatrudnienie – podkreśla Anna Błaszkiewicz.

Contracting się opłaca

Pracownik, który zostanie zatrudniony w formie contractingu, w zależności od potrzeb pracodawcy, może z czasem dołączyć do zespołu firmy lub podjąć się realizacji kolejnego projektu dla innej organizacji. Agencje zajmujące się outsourcingiem pracowników IT nie tylko pomagają specjalistom IT w podjęciu pracy, ale również dbają o jego ciągłość zatrudnienia.

– To bardzo elastyczna forma współpracy, która umożliwia pracownikowi wybór najlepszej dla niego drogi rozwoju zawodowego. Wiemy, że po ustalonym okresie reprezentowany przez nas specjalista IT, będzie znów dostępny na rynku pracy, dlatego odpowiednio wcześniej spotykamy się z nim, przedstawiamy kolejne dostępne stanowiska dostosowane do poziomu jego zmieniających się kwalifikacji. Dlatego z contractingu korzystają nie tylko młodzi absolwenci kierunków informatycznych, ale również doświadczeni specjaliści IT, obejmujący stanowiska menedżerskie czy kierownicze – dodaje Anna Błaszkiewicz.

Jak wynika z najnowszego raportu płacowego firmy Sedlak&Sedlak, wynagrodzenie całkowite pracownika contractingowego jest od kilkunastu do kilkudziesięciu procent wyższe niż w przypadku zatrudnienia na umowę o dzieło czy umowę o pracę. Przykładowo, starszy specjalista IT w zatrudniony na umowę o pracę zarobi średnio nieco ponad 8000, podczas gdy ten współpracujący z firmą na zasadach contractingu – ok 11 000 zł. miesięcznie.

Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *