Żniwa dla telemarketingowych oszustów

Serwis internetowy niebezpiecznik.pl poinformował dzisiaj o nowej próbie oszustw, których dopuszczają się nieuczciwe firmy i przestępcy wykorzystując telemarketing. Proceder polega na podszywaniu się pod operatorów telekomunikacyjnych i rzekomym rejestrowaniu posiadanych przez klientów kart SIM.

Serwis internetowy niebezpiecznik.pl poinformował dzisiaj o nowej próbie oszustw, których dopuszczają się nieuczciwe firmy i przestępcy wykorzystując telemarketing[1]. Proceder polega na podszywaniu się pod operatorów telekomunikacyjnych i rzekomym rejestrowaniu posiadanych przez klientów kart SIM.

Nowa ustawa antyterrorystyczna obowiązuje od 4 dni. Każdy nowy klient, który kupuje kartę SIM do telefonu komórkowego lub innego urządzenia (tablet, modem etc) ma obowiązek rejestracji. Nie wszyscy Polacy wiedzą jak przebiega proces rejestracji i właśnie fakt ten wykorzystują oszuści.

„Mężczyzna poinformował mnie, że jest pracownikiem Orange (nie pamiętam czy się przedstawił), następnie zapytał czy rozmawia z pełnoletnim właścicielem numeru. Przedstawił cel rozmowy i zacytował fragment ustawy antyterrorystycznej. Zapytał, czy mógłby przeprowadzić rejestracje numeru ze mną. Odpowiedziałem, że gdyby dzwonił z Orange, to by wiedział, że mój numer jest zarejestrowany. Mężczyzna zapytał, kiedy rejestrowałem numer. Odpowiedziałem, że co najmniej dwa lata temu (później policzyłem, że było to co najmniej 5 lat temu). Na to mężczyzna odpowiedział, że nie ma w systemie informacji o rejestracji numeru. Odpowiedziałem, że nie podam mu żadnych danych, bo nie wiem z kim rozmawiam. Mężczyzna podziękował i rozłączył się.”

Karty SIM można zarejestrować u większości operatorów tylko w salonie lub punkcie partnerskim (Orange, Plus, Play). Rejestracja on-line i/lub a pośrednictwem kuriera umożliwia T-Mobile a także MVNO: Heyah, TuBiedronka, Virgin Mobile oraz Mobile Vikinngs.

Zdaniem niebezpiecznik.pl niewykluczone, że wkrótce klienci zaczną otrzymywać e-maile z prośbą o rejestracje swoich kart SIM (poprzez podanie danych osobowych wraz z numerem PESEL/nr dow. osobistego) pod groźbą ich natychmiastowej blokady.

Słownik
1. telemarketing. wykorzystanie telefonu do celów sprzedaży i promocji oferty firmy; sprzedawanie przez telefon. Total 0 Shares Share 0 Tweet…
Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *