Connect with us

PiP przychodzi pod osłoną nocy

PRAWO

PiP przychodzi pod osłoną nocy

Z początkiem 2017 roku (1 stycznia 2017) – po nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy (PiP) – inspektorzy nabędą nowe uprawnienia. Do kontrolowanej firmy będą mogli wejść o każdej porze dnia i nocy i bez zapowiedzi. Wzrośnie też minimalna stawka za godzinę pracy – do 13 zł.

Zdaniem ekspertów nowe uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy (PiP) są nieadekwatne do wagi naruszeń, do których może dojść. Jest to – ich zdaniem – niezgodne z regulacjami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i konwencją Międzynarodowej Organizacji Pracy.

Ustawa zakłada, że do np. call center może wejść inspektor o każdej godzinie bez uprzedzenia – To dość niezrozumiałe postępowanie, bo jeśli mnie, jako managera w firmie nie ma, to i tak inspektor może rozpocząć kontrolę np. o 3 nad ranem! – komentuje Anna, jedna z kierowników outsourcingowego call center w Radomiu.

Jednak w chwili obecnej PiP posiada niewystarczającą ilość pracowników, by wzmocnić system kontroli – nie są aktualnie w stanie przeprowadzić kontroli w nocy…

Karol Bancerz

Z branżą call center związany od 14 lat. Od prawie 12 lat prowadzi CCNEWS.pl, pierwszy, największy i najpopularniejszy w Polsce vortal o customer care. Zarządzał wieloma projektami telemarketingowymi dla operatorów telefonii komórkowej, linii lotniczych i towarzystw ubezpieczeniowych. Ostatnio odpowiedzialny był za nadzorowanie procesu wydawania wiz przez konsulaty USA dla obywateli Polski, Rosji, Białorusi i Litwy. Zwolennik zrównoważonego rozwoju biznesu ze wsparciem sztucznej inteligencji. Obecnie bloger, dziennikarz, przedsiębiorca – baczny obserwator zmieniających się trendów w obsłudze klienta. Prezes zarządu Belocal Polska Sp. z o. o. oraz członek zarządu Polskiego Instytutu Wiedzy Praktycznej - właściciela platformy WIEDZAPRAKTYCZNA.pl.

Skomentuj

POPULARNE