Trendy 2016 – Wykorzystanie technologii wideo w biznesie

Dla przeciętnego zjadacza chleba słowo “wideo” wywołuje obrazy ulubionych programów telewizyjnych czy filmów. Zazwyczaj nikt nie myśli o video jako narzędziu biznesowym.

 

Wideokonferencja w biznesie znana jest od dawna, jednak przez wiele lat jej rozwój nie był dynamiczny. Wszystko się zmieniło całkiem niedawno – ze względu na konwergencję takich zjawisk, jak wszechobecność przenośnych urządzeń wideo, powstanie niedrogich i niezawodnych platform i sieci o dużej przepustowości oraz łatwych w użyciu narzędzi.

 

Rok 2016 będzie dla wideo jako technologii dla biznesu rokiem wzrostu. Dlatego warto przyjrzeć się, jak technologie wideo mogą być wykorzystywane w miejscach pracy i jak ją usprawniają.

REKLAMA

 

1. Współpraca wewnętrzna

By dobrze współdziałać, trzeba mieć świetny zespół, którym się zarządza. Głównym napędem dla tej współpracy są spotkania bezpośrednie. Są one idealne dla osób zlokalizowanych w tym samym miejscu. Jednak w dzisiejszych czasach, przy dużym rozproszeniu geograficznym pracowników, konsumuje to dużo czasu i generuje koszty.

Pracownicy zdalni mogą się komunikować za pomocą telekonferencji, ale ta opcja nie pobudza kreatywności i energii, która występuje w przypadku zastosowania wideokonferencji, kiedy można zobaczyć naszego rozmówcę i jego język ciała. Jednoczesne przeglądanie i udostępnianie dokumentów zapewnia, że każdy z zespołu ma takie same informacje. Ponadto, spotkania zorganizowane za pomocą wideo są krótsze, bo lepiej zorganizowane i bardziej wydajne. Otrzymany zapis audio i wideo jest dodawany do pliku projektu i dostępny dla tych, którzy powinni się z nim zapoznać.

 

2.Obsługa klienta

Organizacje skoncentrowane na klientach odkryły, że przekaz video jest doskonałym narzędziem zarówno jeśli chodzi o obniżenie kosztów jak i wzmocnienie relacji z klientami. Ciekawym przykładem jest wideo w bankomatach, gdzie klienci są witani z uśmiechem przez konsultanta pojawiającego się na ekranie. Coraz bardziej powszechne są przyciski video chat na stronach internetowych. Są one wykorzystywane przez wiele dużych firm, w tym American Express, Hertz, Activision Blizzard, e-Trade, Bank of America i Target. Główne zalety takich rozwiązań to bardziej spersonalizowane interakcje i wyższy współczynnik First Call Resolution[1] (czyli rozwiązania sprawy klienta w pierwszym kontakcie), a więc skrócenie czasu poświęconego obsłudze jednego klienta.

 

3. Wsparcie produktu

Pracownicy help-desk, wykorzystujący do kontaktu z konsumentami video, mogą w prosty sposób pokazać, jak na przykład zainstalować czy obsługiwać jakieś urządzenie. Dzwoniący mogą wspólnie przeglądać instrukcje, konsultanci mogą uruchomić filmy instruktażowe.

 

4. Rozwiązywanie problemów

Gdy coś pójdzie nie tak, zdarza się, że nie ma czasu, aby zorganizować spotkanie. Łatwe w obsłudze i racjonalne w koszcie platformy, jak na przykład takie udostępniane przez Cisco, umożliwiają pracownikom inicjowanie wideokonferencji z ich komputera lub telefonu Cisco. Jeśli problem wystąpił w odległym miejscu pracy, uczestnicy wideokonferencji mogą udostępniać przez swoje telefony zdjęcia, opisy sytuacji.

Telemedycyna jest kolejnym doskonałym przykładem wykorzystania technologii wideo dla rozwiązywania problemów. Technologia ta została z sukcesem wprowadzona do użytku w krajach słabo rozwiniętych, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest bardzo ograniczony.

 

5. Sprzedaż

Wzrost przychodów stanowi chyba najbardziej przekonujące uzasadnienie biznesowe dla technologii wideo. Kosztowne podróże można zastąpić kontaktem telefonicznym i mailowym, a prezentacje objaśniać właśnie za pośrednictwem wideokonferencji. Przedstawiciel handlowy, konsultant contact center[2], mogą być połączeni z potencjalnym klientem „twarzą w twarz”. Przedstawiciel ma dostęp do wielu narzędzi, takich jak prezentacje produktów, wykresów, prezentacji PowerPoint, referencji wideo oraz umów. Jeśli pojawia się problem lub pytanie, które wymaga szerszych konsultacji, pracownik może nawiązać wideo rozmowę z odpowiednimi ekspertami.

Kanał wideo rośnie jako ważne narzędzie komunikacji biznesowej więc powstaje potrzeba monitorowania kontaktu z klientem i ocena jakości takiego kontaktu. O tym w następnym artykule.

Słownik
1. First Call Resolution. patrz FCR. Total 0 Shares Share 0 Tweet 0 Pin it 0 Share 0
2. contact center. wydzielona z organizacji jednostka zajmująca się ogółem kontaktów z klientami przedsiębiorcy poprzez nieograniczoną ilość dostępnych kanałów kontaktu. Do…
Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *