Kluczowe wskaźniki efektywności (KPI) w call center

Mierzenie jakości i wydajności pracy poszczególnych konsultantów, ich zespołów i całych departamentów call center[7] jest koniecznością, gdy firma dąży do stałego podnoszenia, czy choćby utrzymania, osiągniętego poziomu efektywności. Które wskaźniki są najpowszechniej wykorzystywane w telefonicznej komunikacji z klientami?

 

 

Zacznijmy od definicji. Kluczowe wskaźniki efektywności (ang. Key Performance Indicators[1], KPI[12]) to, przytaczając definicję Wikipedii, finansowe i niefinansowe wskaźniki stosowane jako mierniki w procesach pomiaru stopnia realizacji celów organizacji.

 

Wskaźniki wykorzystywane w call center można podzielić na cztery kategorie:

  • jakość i dostępność obsługi – dla ruchu przychodzącego (ang. inbound), czyli np. infolinie, obsługa klienta.
  • efektywność związana z zyskownością – dla ruchu wychodzącego (ang. outbound), czyli np. telesprzedaż, kampanie informacyjne, windykacja, generowanie leadów, umawianie spotkań, ankiety telefoniczne.
  • wydajność – zarówno dla ruchu przychodzącego, jak i wychodzącego
  • koszt – dla ruchu przychodzącego i wychodzącego.

W ramach każdej z kategorii wypracowano wiele różnych wskaźników i w zależności od celów biznesowych, branży, przyzwyczajeń lokalnych, wielkości zespołu i innych kryteriów w każdej firmie następuje indywidualny ich dobór. Poniżej przedstawimy kilka wskaźników, które są najpowszechniej stosowane. Podajemy też angielskie nazwy wskaźników, które już dość dobrze zadomowiły się w praktyce polskich call center.

KPI_call_center_cztery_kategorie

  1. Jakość i dostępność obsługi (inbound)
    a) jakość obsługi
  1. First Call Resolution[4] – liczba lub odsetek spraw w pełni załatwionych podczas pierwszego połączenia z konsultantem
  2. Zadowolenie klienta[5] – mierzone ankietami (zwykle automatycznymi) następującymi po rozmowie z konsultantem
  3. Jakość pracy konsultanta – oceniana w monitoringu, poprzez obserwację oraz ocenę nagrań.b) dostępność
  1. Poziom obsługi[6] (ang. service level[8]) – odsetek połączeń odebranych w założonym przez firmą akceptowalnym czasie oczekiwania klienta na odebranie połączenia
  2. Średni czas oczekiwania na połączenie (ang. average speed of answer)
  3. Średni czas oczekiwania na rozmowę z konsultantem (ang. average waiting time) – średni czas liczony od momentu rozpoczęcia połączenia (wlicza się czas spędzony na IVR[13]).
  4. Odsetek rezygnacji (ang. abandon rate[9] lub abandon before answer) – odsetek połączeń rozłączonych przez klientów przed ich odebraniem przez konsultanta.

 

  1. Efektywność i zyskowność (outbound)
  1. Hit rate – odsetek połączeń odebranych przez klientów w puli wszystkich wykonanych przez konsultanta.
  2. Stopa konwersji (ang. conversion rate) – odsetek połączeń zakończonych sprzedażą.
  3. Stopa kontaktów (ang. contact rate) – odsetek połączeń skutecznych (czyli odebranych i z rozmową) w puli rekordów zamkniętych (czyli takich, które już nie są dalej w danej kampanii przetwarzane)
  4. Efektywność – odsetek połączeń zakończonych pozytywnie w puli wszystkich rekordów zamkniętych
  5. Połączenia na rekord (ang. calls per record) – średnia liczba prób połączenia z rekordem (tj. danym numerem telefonu) w danej kampanii.

 

  1. Wydajność (inbound i outbound)
  1. Średni czas rozmowy (ang. average talk time)
  2. Średni czas obsługi połączenia po rozmowie (ang. after call work time lub call wrap[11]-up time) – czas pracy agenta z rekordem po zakończeniu rozmowy z klientem.
  3. Średni czas obsługi połączenia (ang. average handling time[2]) – suma dwóch wskaźników: średniego czasu rozmowy oraz średniego czasu obsługi połączenia po rozmowie
  4. Zgodność z harmonogramem pracy (ang. adherence to schedule[3])
  5. Liczba połączeń w ciągu godziny (odebranych lub wykonanych)

 

  1. Koszt

– wskaźniki kosztu muszą być szczególnie ściśle powiązane z rodzajem kampanii i celami biznesowymi, dlatego poniżej podajemy tylko przykłady

  1. Koszt połączenia (ang. cost per call)
  2. Koszt minuty czasu roboczego (ang. cost per minute of handle time)
  3. Absencja konsultantów – odsetek dni w ciągu roku, które nie zostały przepracowane ze względu na absencję konsultantów (z wyłączeniem urlopów, świąt itp.)

 

Powyżej przedstawiliśmy wskaźniki najczęściej wykorzystywane przez call center, które w swojej pracy wykorzystują platformę komunikacyjną Focus Contact Center[10]. Wskaźniki te pozwalają na dobry i pewny start oraz przygotowanie własnego zestawu KPI przez początkujących kierowników call center. W czym życzymy sukcesów!

 Autor: Focus Telecom Polska Sp. z o.o.

 

Co mierzyć w call center?

Słownik
1. Key Performance Indicators. Zobacz KPI. Total 0 Shares Share 0 Tweet 0 Pin it 0 Share 0
2. average handling time. (inaczej AHT) czas, przez jaki agent jest zajęty na połączeniu przychodzącym. Total 0 Shares Share 0 Tweet 0…
3. adherence to schedule. Zobacz occupancy. Total 0 Shares Share 0 Tweet 0 Pin it 0 Share 0
4. First Call Resolution. patrz FCR. Total 0 Shares Share 0 Tweet 0 Pin it 0 Share 0
5. Zadowolenie klienta. to subiektywna ocena klienta dotycząca stopnia satysfakcji z usług, produktów lub doświadczeń związanych z daną firmą lub organizacją.…
6. Poziom obsługi. Zobacz SL. Total 0 Shares Share 0 Tweet 0 Pin it 0 Share 0
7. call center. Firma lub dział w firmie zajmujący się telefoniczną obsługą klienta realizowaną przez przeszkolonych pracowników (telemarketerów, konsultantów, agentów). Obsługa…
8. service level. Zobacz SL. Total 0 Shares Share 0 Tweet 0 Pin it 0 Share 0
9. abandon rate. lub abandon – odsetek porzuconych połączeń / wywołań. Jest to proporcja między liczbą porzuconych połączeń (nieobsłużonych) a liczba…
10. Contact Center. wydzielona z organizacji jednostka zajmująca się ogółem kontaktów z klientami przedsiębiorcy poprzez nieograniczoną ilość dostępnych kanałów kontaktu. Do…
2 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *