Vectra otworzy nowe call center w Gdyni

Gdyński operator kablowy, spółka Vectra, wybuduje nowoczesny biurowiec wraz z garażem podziemnym, który będzie pełnił rolę call center[1] obsługującego klientów firmy. Generalnym wykonawcą inwestycji będzie Allcon, a przewidywany termin zakończenia budowy to marzec 2015 roku.

Inwestycja zlokalizowana będzie przy al. Zwycięstwa 171 zobacz na mapie Gdyni. Sześciokondygnacyjny biurowiec będzie dysponował powierzchnią ponad 5,5 tys. m kw.

Część podziemna budynku o kubaturze ponad 21 tys. m sześc. wykonana będzie w technologii ściany szczelinowej. Iluminowana, przeszklona fasada budynku wykonana będzie w systemie dwupowłokowym. W obiekcie zaprojektowano też serwerownię o powierzchni 212 m kw.

Inwestorem biurowca jest firma GCH Property (powiązana z Vectrą). Natomiast Vectra będzie jego głównym najemcą. Będzie się w nim mieścić Centrum Obsługi Klienta, które obsługuje prawie wszystkie połączenia telefoniczne kierowane do lokalnych przedstawicielstw Vectry z całego kraju. Obecnie w COK, które znajduje się w starym biurowcu Vectry, zatrudnionych jest 300 konsultantów. W związku z budową nowej siedziby ich liczba zostanie zwiększona. Na tym etapie Vectra nie chce jednak ujawniać szczegółów dotyczących zatrudnienia.

Generalnym wykonawcą inwestycji jest spółka Allcon Budownictwo, która wykonuje już czwarty projekt dla Vectry. Wcześniej Allcon wybudował biurowiec, będący siedzibą spółki Vectra SA zobacz na mapie Gdyni, Hotel Kuracyjny zobacz na mapie Gdyni oraz dwa garaże podziemne pod terenem obu inwestycji.

Gdyńska Grupa Vectra to drugi w Polsce pod względem liczby abonentów telekomunikacyjny operator kablowy. Obecnie z usług Vectry korzysta ponad 900 tys. klientów. W skład Grupy Vectra wchodzi kilka spółek, spośród których kluczowe znaczenie mają dwie: Vectra Spółka Akcyjna oraz Vectra Investments Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka Jawna.

W ostatnich miesiącach Vectra jest bardzo aktywna na rynku i dokonała wielu przejęć. Spółka przejęła operatora o nazwie Tiwis, TK Południe, Telewizję Kablową Turmak, a ostatnim nabytkiem są spółki Jarsat i Attu. Wcześniej spółka przejęła też sieć od Spółdzielni Mieszkaniowej Południe

Autor: Robert Kiewlicz
Źródło: trojmiasto.pl

Słownik
1. call center. Firma lub dział w firmie zajmujący się telefoniczną obsługą klienta realizowaną przez przeszkolonych pracowników (telemarketerów, konsultantów, agentów). Obsługa…
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy