Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

Mean Time to Restore Service

(inaczej MTRS) to metryka wydajności, która odnosi się do średniego czasu, jaki zajmuje przywrócenie usługi lub systemu do pracy po wystąpieniu awarii. MTRS jest miarą czasu, jaki jest potrzebny na zidentyfikowanie przyczyny awarii, rozwiązanie problemu i przywrócenie usługi do pełnej funkcjonalności.

MTRS jest kluczowym wskaźnikiem wydajności dla usług i systemów, które są krytyczne dla biznesu lub dla klientów. Im krótszy czas przywracania usługi, tym mniejsze ryzyko utraty przychodów, a tym samym większa wydajność przedsiębiorstwa oraz zadowolenie klientów. Dlatego MTRS jest jednym z ważniejszych wskaźników wydajności, którego monitorowanie jest istotne dla przedsiębiorstw i organizacji, aby zapewnić jak najwyższą dostępność usług i systemów.

Polycom z nowym prezesem

Polycom poinformował, że Peter A. Leav został prezesem i dyrektorem generalnym (CEO) firmy. Leav wejdzie również w skład rady dyrektorów. Leav zastępuje tymczasowego CEO Kevina Parkera, który nadal będzie pełnił prezesa zarządu Polycom oraz ściśle współpracował z Leavem nad planem przekształceń.

„Duża wiedza Petera na temat działalności operacyjnej, ogólnego zarządzania i sprzedaży, którą nabył podczas ponad 20-letniej kariery w branży komunikacji, technologii i usług, a także jego energia i pasja pomogą Polycom osiągnąć kolejny szczebel rozwoju. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Peter dołączył do nas. Jego doświadczenie w kierowaniu międzynarodową organizacją oraz potwierdzona umiejętność zwiększania obrotów i wartości firm sprawiły, że był naturalnym kandydatem na to stanowisko” – powiedział Parker.

Leav objął stanowisko w poniedziałek 2 grudnia 2013 r. i będzie pracował w globalnej centrali firmy w Dolinie Krzemowej w Kalifornii.

polycom-prezes„Polycom jest znanym innowatorem i czołowym dostawcą bezpiecznych, zgodnych operacyjnie rozwiązań do współpracy głosowej, wideo do współdzielenia treści. Możliwości zatem są nieograniczone, ponieważ większość organizacji na świecie dopiero zaczyna odkrywać zdumiewające korzyści, jakie mogą im przynieść rozwiązania Polycom. Priorytetem dla mnie i dla firmy będzie zapewnienie najlepszej w branży obsługi klienta przy jednoczesnym zwiększeniu marży operacyjnej i długoterminowej wartości dla akcjonariuszy. Cieszę się, że wspólnie z całym zespołem będę miał okazję do udoskonalenia strategii firmy, pobudzenia rozwoju i kontynuowania tradycji innowacyjności w tej ewoluującej branży” — powiedział Lear.

Podczas pracy Leava w NCR przychody firmy wzrosły z 4,6 mld dol. w 2009 r. do 5,7 mld dol. w 2012 r. Zwieńczeniem jego kariery w NCR były stanowiska wiceprezesa zarządu oraz prezesa działu operacji branżowych i terenowych. Leav kierował zespołem liczącym około 8000 osób ze 120 krajów. Nadzorował globalne działania NCR, w tym bezpośrednie i pośrednie kanały sprzedaży działu NCR Global Sales, usługi profesjonalne, a także operacje branżowe, skupiając się na klientach z sektora usług finansowych, handlu detalicznego, hotelarstwa, turystyki oraz technologii i komunikacji. Kierował też działem interaktywnych rozwiązań druku NCR, zarządzając globalną produkcją i dystrybucją. Leav był członkiem komitetu wykonawczego NCR, gdzie pomagał w opracowywaniu i realizowaniu globalnej strategii firmy.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

ITMAGINATION ma prawie 100 mln przychodów, rośnie za granicą

W 2018 roku polska firma ITMAGINATION wypracowała 92 mln złotych przychodów, o niemal jedną piątą więcej niż rok wczesniej. Połowa biznesu firmy to projekty realizowane z klientami z zagranicy. Jak szacuje Daniel Arak, jeden z założycieli i Członek Zarządu ITMAGINATION, w tym roku udział ten może wzrosnąć nawet do 70 proc.