Kalisz: Zatrucie oparami lakieru w call center

Jedna osoba straciła przytomność, kilka źle się poczuło. To efekt zatrucia oparami lakieru, do jakiego doszło w jednym z kaliskich call center[1]. Na miejsce wysłano strażaków.

Straż pożarna w Kaliszu została zaalarmowana w środę około godziny 18.00. Na miejsce przyjechały również dwie karetki pogotowia. W sumie źle poczuło się siedem osób. Część uskarżała się na ból głowy, niektórzy wymiotowali. Jedna z pracownic call center straciła przytomność.

Dlatego podjęto decyzję o ewakuacji wszystkich pracowników. Jak się okazało, wszystko przez rozpuszczalnikowy impregnat do posadzek przemysłowych, którego użyto podczas prac prowadzonych w piwnicy budynku o powierzchni ponad 600 metrów kwadratowych. Prace już się zakończyły, jednak opary przez wentylację dotarły do pomieszczeń biurowych.

Źródło: Głos Wielkopolski/NaszeMiasto.pl

Słownik
1. call center. Firma lub dział w firmie zajmujący się telefoniczną obsługą klienta realizowaną przez przeszkolonych pracowników (telemarketerów, konsultantów, agentów). Obsługa…
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Contact Center Day już jutro!

Już 8 czerwca 2022 r., w Warszawie, w Garnizonie Sztuki, w godz. 10:00 – 13:30, odbędzie się Konferencja „Let’s talk about CX”. Spotkanie z praktykami rynku Contact Center.