Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

Mean Time to Restore Service

(inaczej MTRS) to metryka wydajności, która odnosi się do średniego czasu, jaki zajmuje przywrócenie usługi lub systemu do pracy po wystąpieniu awarii. MTRS jest miarą czasu, jaki jest potrzebny na zidentyfikowanie przyczyny awarii, rozwiązanie problemu i przywrócenie usługi do pełnej funkcjonalności.

MTRS jest kluczowym wskaźnikiem wydajności dla usług i systemów, które są krytyczne dla biznesu lub dla klientów. Im krótszy czas przywracania usługi, tym mniejsze ryzyko utraty przychodów, a tym samym większa wydajność przedsiębiorstwa oraz zadowolenie klientów. Dlatego MTRS jest jednym z ważniejszych wskaźników wydajności, którego monitorowanie jest istotne dla przedsiębiorstw i organizacji, aby zapewnić jak najwyższą dostępność usług i systemów.

ZUS nie odpuszcza. Chce składek z umów zleceń.

ZUS chce oskładkować wszystkie umowy – zlecenia. Dlaczego? Bo chce uniknąć błędów w ich wyliczaniu – twierdzi dziennik „Puls Biznesu”. Zdaniem Jacka Dziekana, rzecznika prasowego ZUS-u, takie rozwiązanie byłoby korzystne dla wszystkich, w tym dla ZUS-u, który byłby zasilany w ten sposób dodatkowymi wpływami ze składek.

Eksperci, jak i rynek krytycznie oceniają pomysł oskładkowania wszystkich umów. Nasza redakcja pisała już na ten temat w czerwcu br. Zdaniem PKPP Lewiatan wprowadzenie zmian rodzi ogromne ryzyko finansowe dla firm i pracowników w przypadku zmiany wysokości składek na ubezpieczenie społeczne. Według Krzysztofa Szpanelewskiego, dyrektora finansowego Grupy DataContact – wprowadzenie zmian spowoduje drastyczny spadek realnych zarobków. – Obecnie miesięczny fundusz wynagrodzenia w wysokości 2.500 złotych przekłada się na ponad 2.000 złotych dochodu netto zleceniobiorcy. Po zmianie, przy jednakowym funduszu płac, stopnieje on do ok. 1.500 złotych, a to oznacza realny jego spadek aż o 25%. Dla wielu zleceniobiorców, głównie osób młodych, uczących się bądź studiujących będzie to zmiana niezwykle dotkliwa. – mówi w wywiadzie dla Callcenternews.pl

Zdaniem Wojciecha Nagela z Business Centre Club jest on kuriozalny. – Gdy się nie przeprowadza reform finansów i publicznych, dąży się do opodatkowania i oskładkowania wszystkiego, co możliwe – mówi “Pulsowi Biznesu”. – To nie rozwiąże żadnych problemów, ale jedynie zwiększy koszty pracy ponoszone przez firmy – dodaje doradca zarządu Konfederacji Lewiatan Jeremi Mordasewicz.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Cni mi sie ślůnsko godka

Czy mówienie gwarą jest złe? Jak się okazało w Rudzie Śląskiej – nie. Co więcej – klienci, którzy posługują się gwarą, są bardziej zadowoleni, gdy konsultant zwróci się do nich tym samym językiem.