Connect with us

Czas na wideokonferencje

TECHNOLOGIE

Czas na wideokonferencje

Zmieniający się w dynamiczny sposób rynek oraz ciągle odczuwalny kryzys obecny na światowych rynkach, zmuszają firmy do coraz bardziej restrykcyjnego podejścia do kosztów prowadzonej działalności. Rozbudowane struktury, konieczność ciągłej komunikacji pomiędzy działami/ zespołami projektowymi czy też kontrahentami stają się dla wielu firm sporym wyzwaniem logistycznym i ekonomicznym.

Odpowiedzią na taką sytuację, coraz powszechniejsze stają się systemy wideokonferencyjne, których dynamiczny rozwój technologiczny jak i coraz niższy próg inwestycyjny dają możliwość zachowania mobilności i komunikacji twarzą w twarz, bez konieczności przemieszczania się pomiędzy oddziałami, co zawsze generuje ogromne koszty transportowe oraz utratę realnego czasu pracy przez specjalistów.

Dzisiejsze rozwiązania wideokonferencyjne to już nie tyko duże i bardzo kosztowne systemy do sal konferencyjnych, wymagające specjalnej adaptacji przestrzeni oraz ogromnych zasobów infrastruktury sieciowej gwarantujących stabilności prowadzonych spotkań.

Kluczem do sukcesu jest: mobilność, niezawodność, bezpieczeństwo i to właśnie zapewniają nowoczesne systemy wideo, popierając to wszystko wysoką jakością oferowanych połączeń oraz tak ważną mobilnością . Wideokonferencje można już prowadzić nie tylko z przygotowanej wcześniej sali, ale również z własnego komputera, tabletu czy smartphona. Wystarczy jedynie dostęp do sieci internet, o nie wygórowanych parametrach (2Mbs) i możemy prowadzić konferencje z każdego miejsca, możemy też prowadzić prezentacje, współdzielić dokumenty czy też za pomocą strimingu danych organizować szkolenia dla kilkuset osób.

Standardem komunikacji wideo, jest obecnie jakość Full HD 1080p – do tego jesteśmy przyzwyczajeni oglądając filmy i tego samego oczekujemy od wideo rozmów. Wyzwaniem dla zapewnianie takiego obrazu, zawsze były utraty pakietów danych i sposób ich kodowania. Na to również znalazła się recepta. Za pomocą technologii SVC (Scalable Video Coding) która używając standardowych kodeków H.264 zapewnia taki sposób kodowania by utrata nawet znacznej ilości pakietów nie miała wpływu na jakość i płynność przekazywanego obrazu.

Autor: Arkadiusz Piwowarski
Specjalista ds. handlowych
Unima 2000 Systemy Teleinformatyczne S.A.

Karol Bancerz

Z branżą call center związany od 14 lat. Od prawie 12 lat prowadzi CCNEWS.pl, pierwszy, największy i najpopularniejszy w Polsce vortal o customer care. Zarządzał wieloma projektami telemarketingowymi dla operatorów telefonii komórkowej, linii lotniczych i towarzystw ubezpieczeniowych. Ostatnio odpowiedzialny był za nadzorowanie procesu wydawania wiz przez konsulaty USA dla obywateli Polski, Rosji, Białorusi i Litwy. Zwolennik zrównoważonego rozwoju biznesu ze wsparciem sztucznej inteligencji. Obecnie bloger, dziennikarz, przedsiębiorca – baczny obserwator zmieniających się trendów w obsłudze klienta. Prezes zarządu Belocal Polska Sp. z o. o. oraz członek zarządu Polskiego Instytutu Wiedzy Praktycznej - właściciela platformy WIEDZAPRAKTYCZNA.pl.

Skomentuj

POPULARNE