Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

Mean Time to Restore Service

(inaczej MTRS) to metryka wydajności, która odnosi się do średniego czasu, jaki zajmuje przywrócenie usługi lub systemu do pracy po wystąpieniu awarii. MTRS jest miarą czasu, jaki jest potrzebny na zidentyfikowanie przyczyny awarii, rozwiązanie problemu i przywrócenie usługi do pełnej funkcjonalności.

MTRS jest kluczowym wskaźnikiem wydajności dla usług i systemów, które są krytyczne dla biznesu lub dla klientów. Im krótszy czas przywracania usługi, tym mniejsze ryzyko utraty przychodów, a tym samym większa wydajność przedsiębiorstwa oraz zadowolenie klientów. Dlatego MTRS jest jednym z ważniejszych wskaźników wydajności, którego monitorowanie jest istotne dla przedsiębiorstw i organizacji, aby zapewnić jak najwyższą dostępność usług i systemów.

Czwarte call center ZUS-u wystartuje w Miastku

W Miastku powstanie kolejne (czwarte) call center[1] ZUS-u. Po Mińsku Mazowieckim, Węgrowie i Grudziądzu przyszedł czas na Miastko. Nowe call center zacznie działać na początku przyszłego roku.

ZUS zdecydował się na takie rozwiązanie ze względu na zwiększone i dynamicznie rosnące zapotrzebowanie na usługi telefoniczne ze strony klientów ZUS.

– W szczególności chodzi o płatników składek, ubezpieczonych, emerytów i rencistów oraz lekarzy, którzy coraz częściej kontaktują się z nami poprzez Centrum Obsługi Telefonicznej – mówi Danuta Rosiak, rzecznik prasowy słupskiego oddziału ZUS.

Nowe call center będzie obsługiwane przez 71 osób – 25 to dotychczasowi pracownicy Inspektoratu w Miastku – pozostałe 46 osób będzie zatrudnionych w drodze rekrutacji zewnętrznej.

Słownik
1. call center. Firma lub dział w firmie zajmujący się telefoniczną obsługą klienta realizowaną przez przeszkolonych pracowników (telemarketerów, konsultantów, agentów). Obsługa…
Total
0
Shares
1 komentarz
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy