Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

Mean Time to Restore Service

(inaczej MTRS) to metryka wydajności, która odnosi się do średniego czasu, jaki zajmuje przywrócenie usługi lub systemu do pracy po wystąpieniu awarii. MTRS jest miarą czasu, jaki jest potrzebny na zidentyfikowanie przyczyny awarii, rozwiązanie problemu i przywrócenie usługi do pełnej funkcjonalności.

MTRS jest kluczowym wskaźnikiem wydajności dla usług i systemów, które są krytyczne dla biznesu lub dla klientów. Im krótszy czas przywracania usługi, tym mniejsze ryzyko utraty przychodów, a tym samym większa wydajność przedsiębiorstwa oraz zadowolenie klientów. Dlatego MTRS jest jednym z ważniejszych wskaźników wydajności, którego monitorowanie jest istotne dla przedsiębiorstw i organizacji, aby zapewnić jak najwyższą dostępność usług i systemów.

Klienci odchodzą, bo…

W ubiegłym roku co piąty konsument zmienił przynajmniej jednego dostawcę usług. 85% z nich uważa, że pozostaliby w gronie klientów, gdyby dostawca w porę zareagował.

Firma doradcza Accenture opublikowała raport, z którego wynika, że w ubiegłym roku częściej dochodziło do odejścia klientów z powodu niskiej jakości obsługi klienta, niż w poprzednich latach. Co ciekawe, większość z nich deklaruje, że gdyby dostawca w porę zareagował – nadal byliby ich klientami.

Wyniki badań jednoznacznie wskazują, że usługodawcy tacy jak firmy telekomunikacyjne, banki, ubezpieczyciele, telewizje kablowe, dostawcy internetu, gazu czy prądu w nienależyty sposób dbają o relacje z klientami. Co to oznacza? 20% klientów, którzy pożegnali się ze swoim dostawcą, za powód podają zbyt wolne odpowiadanie na zgłoszenia do biura obsługi klienta.
Istotą właściwej obsługi klienta jest połączenie szybkiego tempa działania z wysoką jakością obsługi – twierdzi Michał Pietraszko, New Business Development Manager z outsourcingowego call center[1] Delta Contact. – Na decyzje o zmianie usługodawcy wpływa często brak możliwości uzyskania pożądanej pomocy czy rozwiązania zgłoszonego problemu . Szczególnie istotny jest czas realizacji zgłoszenia przez Biuro Obsługi Klienta i kompleksowość zaproponowanego rozwiązania oraz możliwość wyboru formy kontaktu pomiędzy usługodawcą a Klientem – dodaje Pietraszko.

Ponad połowa z nielojalnych klientów uważa, że w nienależyty sposób „byli dopieszczani”. Większość z nich uważa, że oferty dla nowych klientów są zdecydowanie bardziej atrakcyjne, niż dla stałych. W ubiegłym roku oburzenie wywołał prezes sieci Orange, skracając godziny pracy infolinii tłumacząc się, że klienci chcą nowoczesnych smartfonów, niż łatwego kontaktu z operatorem.

Przeprowadzone w ubiegłym roku badania firmy Verint dowodzą, że klienci bardziej cenią sobie jakość obsługi klienta i opinie zamieszczane w Internecie niż cena usługi lub produktu.
Dla 35% Polaków obsługa klienta ma większe znaczenie niż cena. Badanie przeprowadzono na ponad 7000 konsumentów z 6 krajów wykazuje, że konsumenci zwykle niechętnie szukają niższych cen w innych firmach. Blisko 35% Polaków nigdy nie korzystało z porównywarek cenowych. – powiedziała Monika Kaczmarek, Director, Analytics, Enterprise Intelligence Solutions z firmy Verint.

Komu jesteśmy najbardziej lojalni? Z badań firmy Accenture wynika, że z pośród 10 branż uwzględnionych w badaniu, największy odsetek rezygnacji jest w branży telefonii komórkowej oraz dostawców Internetu. Najbardziej wierni jesteśmy touroperatorom, bankom i firmom ubezpieczeniowym.

Badania Accenture wskazują także na marketing szeptany, jako główne źródło informacji – szczególnie w mediach społecznościowych.

W erze social media i coraz większego znaczenia konsumenta jako adwokata marki, w sytuacji, gdy większość rynków jest nasycona a koszt usług czy towarów jest na podobnym poziomie, pozyskanie nowego klienta staje się coraz trudniejsze i droższe. – mówi Cezary Hermanowski, Prezes Zarządu Grupa Data Contact. – Dlatego firmy powinny skupić się na zwiększaniu cyklu życia i wartości swoich obecnych klientów. Jednym z najbardziej efektywnych kosztowo sposobów kontynuowania przez klienta relacji z firmą jest jakość obsługi. Wyraża się ona w dostarczaniu klientowi wartości większej, od tej przez klienta oczekiwanej. Zadowolony z obsługi konsument /adwokat marki chętnie dzieli się swoim doświadczeniem w Internecie, budując w ten sposób wizerunek firmy. Wartość zadowolonego z obsługi klienta jest podwójna: zadowolenie wpływa na jego lojalność, a dzielenie się pozytywnymi wrażeniami z obsługi – na pozyskanie, w prawie bezkosztowy sposób, nowych klientów.

Słownik
1. call center. Firma lub dział w firmie zajmujący się telefoniczną obsługą klienta realizowaną przez przeszkolonych pracowników (telemarketerów, konsultantów, agentów). Obsługa…
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy