Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

Mean Time to Restore Service

(inaczej MTRS) to metryka wydajności, która odnosi się do średniego czasu, jaki zajmuje przywrócenie usługi lub systemu do pracy po wystąpieniu awarii. MTRS jest miarą czasu, jaki jest potrzebny na zidentyfikowanie przyczyny awarii, rozwiązanie problemu i przywrócenie usługi do pełnej funkcjonalności.

MTRS jest kluczowym wskaźnikiem wydajności dla usług i systemów, które są krytyczne dla biznesu lub dla klientów. Im krótszy czas przywracania usługi, tym mniejsze ryzyko utraty przychodów, a tym samym większa wydajność przedsiębiorstwa oraz zadowolenie klientów. Dlatego MTRS jest jednym z ważniejszych wskaźników wydajności, którego monitorowanie jest istotne dla przedsiębiorstw i organizacji, aby zapewnić jak najwyższą dostępność usług i systemów.

Awanse w Polycom

Polycom ogłosił, że Tim Stone objął stanowisko Wiceprezesa ds. Marketingu w regionie EMEA. Do obowiązków Tima Stone’a należeć będą rozwój i nadzorowanie kampanii marketingowych, które mają wspierać sprzedaż i wdrażanie rozwiązań do współpracy wideo Polycom RealPresence w regionie. Stone będzie blisko współpracowej z Garym Riderem, Prezes Polycom w regionie EMEA oraz jego zespołem.

Przed dołączeniem do firmy Polycom Tim Stone pełnił funkcję Dyrektora Marketingu Rozwiązań do Współpracy w CISCO Systems. Przedtem sprawował kierownicze stanowiska w firmach Lucent oraz SDX Business Systems.

“Z radością witamy Tima Stone’a w naszym europejskim zespole” – powiedział Gary Rider, prezes Polycom w regionie EMEA. “Sposób, w jaki ludzię się komunikują i współpracują szybko się zmienia. Jestem pewien, że sukcesy, które Tim odnosił na rynku rozwiązań do współpracy wideo przyczynią się do wzrostu obecności platform RealPresence w regionie EMEA.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy