Trendy 2013 – ERP: cloud computing oraz mobilność

Epicor Software Corporation, wskazuje na kluczowe trendy, które zdominują polski rynek systemów do zarządzania przedsiębiorstwem (ERP) w 2013 roku. Firma wierzy, że ten rok, będzie czasem, w którym chmura obliczeniowa (cloud computing), w tym model usługowy SaaS[2] (Software as a Service[1]), aplikacje mobilne oraz rozwiązania do przetwarzania danych znajdą swoje miejsce w planach IT firm.

„W 2013 roku nie spodziewamy się powstanie całkowicie nowych trendów, ale bardziej dynamicznego i dojrzałego rozwoju już istniejących na rynku”. – powiedział Hermann Stehlik, wiceprezes na Europę Środkową w Epicor. „Jednym z nich jest technologia cloud, która gromadzi coraz większą grupę zwolenników w polskim środowisku biznesowym”.

Z ogłoszonego ostatnio raportu Epicor wynika, że 14 proc. polskich przedsiębiorstw, rozważa wdrożenie systemu ERP w modelu chmurowym. Chociaż wciąż organizacje szczególnie cenią sobie rozwiązania dedykowane (50 proc.), to „chmura” staje się coraz bardziej popularna.

„W roku 2012 wiele firm zapoznało się z samą technologią i korzyściami, jakie mogą osiągnąć przechodząc na model zarządzania danymi w chmurze. Przewidujemy, że 2013 będzie rokiem realnych decyzji inwestycyjnych” – stwierdził Hermann Stehlik.

Kolejnym czynnikiem, który przeformułuje w najbliższym czasie wydatki firm na IT, jest wzrost danych firmowych. W tym obszarze Epicor prognozuje rosnące zapotrzebowanie na systemy do przetwarzania, przechowywania danych oraz ich ochrony.

„Narastająca liczba wrażliwych danych idzie w parze z potrzebą ich zabezpieczenia. Tym bardziej jeśli są one intensywnie wykorzystywane do tworzenia prognoz rynkowych i stanowią istotny element strategii biznesowych”. – powiedział Stehlik. „Analizując zmieniające się wymagania klientów, wzbogaciliśmy naszą ofertę o system do przywracania danych System Backup[3] & Recovery. To efekt kompleksowego podejścia, które ma wprowadzać realne usprawnienia w funkcjonowaniu organizacji naszych klientów”.

Według prognoz Gartner „bankowość, komunikacja, media i usługi (CMS) oraz produkcja to rynki o największym wzroście możliwości rozwoju do 2016 roku”. Ponadto „branże produkcyjna oraz zasobów naturalnych osiągną najwyższe wyniki wśród rynków wertykalnych z wydatkami na poziomie 478 mld dolarów w 2013, co stanowi wzrost o 2,3 proc. względem 2012 roku (467 mld dolarów)” .

Jak pokazują wyniki badania Epicor , polskie firmy produkcyjne w zakresie ERP zwracają szczególną uwagę na możliwość obsługi płatności elektronicznych, w tym e-podpisu (31 proc.), dopasowanie do zagranicznego środowiska biznesowego (zarządzanie różnymi walutami, regulacjami – 30 proc.) oraz działania systemu na urządzeniach mobilnych (26 proc.).

Słownik
1. Software as a Service. w skrócie SaaS, z ang. oprogramowanie jako usługa – jeden z modeli chmury obliczeniowej, którym aplikacja jest przechowywana…
2. SaaS. Zobacz Software as a Service.
3. Backup. Inaczej kopia zapasowa.
Total
0
Shares
1 komentarz
  1. Epicor nie jest wyrocznią. Trend cloud computing / mobilność można da się zauważyć od dawna w innych obszarach IT niż systemy ERP. Wyzwaniem dla firm będzie wprowadzenie uniwersalnych rozwiązań przeznaczonych na każdą mobilną platformę. Liczę, że SAP na przestrzeni 2013-1014 ustabilizuje swoją politykę i połączy swoje produkty dotyczące mobilności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Microsoft Inspire 2018. Najważniejsze dopiero przed nami

Żyjemy w czasach architektury klient-serwer, sieci, mobilności i chmury, ale to, co najważniejsze, dopiero przed nami – powiedział Satya Nadella, CEO Microsoftu, podczas tegorocznej konferencji Microsoft Inspire, która odbyła się w Las Vegas. Nie zabrakło podsumowań, planów na kolejne miesiące i trudnych tematów.