Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

Software as a Service

w skrócie SaaS, z ang. oprogramowanie jako usługa – jeden z modeli chmury obliczeniowej, którym aplikacja jest przechowywana i wykonywana na komputerach dostawcy usługi i jest udostępniana użytkownikom przez Internet. Eliminuje to potrzebę instalacji i uruchamiania programu na komputerze klienta. Model SaaS przerzuca obowiązki instalacji, zarządzania, aktualizacji, pomocy technicznej z klienta na dostawcę usługi. W efekcie użytkownik oddaje kontrolę nad oprogramowaniem dostawcy i obowiązek zapewnienia ciągłości jego działania. Istotą biznesową oprogramowania w modelu SaaS, decydującą o jej rosnącej popularności jest to, że użytkownik kupuje działające rozwiązanie o określonej funkcjonalności bez konieczności wchodzenia w zagadnienia związane z infrastrukturą informatyczną oraz zapleczem technicznym. W wielu przypadkach SaaS umożliwia dostęp do najnowszych technologii informatycznych bez długotrwałych wdrożeń i dużych inwestycji. Model SaaS zakłada najczęściej cykliczne opłaty (abonament) za dostęp do programu, staje się to dla użytkownika wydatkiem stałym, a nie jednorazowym w momencie zakupu. Z punktu widzenia dostawcy SaaS zapewnia lepszą ochronę jego własności intelektualnej, producent może we własnym zakresie udostępniać swoją aplikację, lub przekazać to zadanie wyspecjalizowanej firmie
ZGŁOŚ TEMAT

Daj nam CYNK :)

Premiera Microsoft Dynamics AX 2012

W grudniu ubiegłego roku polski oddział firmy Microsoft poinformował o wprowadzeniu na lokalny rynek nowej wersji swojego rozwiązania klasy ERP – Microsoft Dynamics AX 2012. Dziś, podczas uroczystej premiery systemu na torze gokartowym F1 Karting, uczestnicy spotkania dowiedzą się m.in. o nowościach, jakie eksperci firmy Microsoft wprowadzili do swojego nowego rozwiązania ERP, zapoznają się z przykładem wdrożenia systemu w firmie Lotus F1 Team, a także wezmą udział w spotkaniach tematycznych dedykowanych różnym branżom, w tym produkcyjnej, logistycznej, handlowej czy usług profesjonalnych. Przyjrzą się również ciekawym zagadnieniom z zakresu Business Intelligence, migracji do systemu Microsoft Dynamics AX 2012, zarządzania finansami firmy i wielu innym.

– Spotkanie ma na celu przybliżenie uczestnikom możliwości naszego nowego systemu oraz ogólnej idei jego kreacji – komentuje Adam Komorowski, dyrektor działu aplikacji biznesowych Microsoft Dynamics w polskim oddziale firmy Microsoft. – Microsoft Dynamics AX 2012 jest naturalnym krokiem w promowaniu wizji „Dynamic Business” – idei firmy Microsoft skierowanej do przedsiębiorstw, które pragną nadal się rozwijać, aby sprostać nowym wyzwaniom ekonomicznym, operacyjnym i organizacyjnym. Jest to możliwe dzięki zaawansowanym, nowoczesnym aplikacjom biznesowym, które pozwalają firmom na wdrażanie indywidualnych scenariuszy biznesowych, odpowiednio elastycznych, aby zdynamizować prowadzony biznes i sprostać nowym, pojawiającym się potrzebom – dodaje.

Wśród nowych funkcji Microsoft Dynamics AX 2012 warto wymienić nowoczesny moduł budżetowania, zarządzanie relacjami z dostawcami, procesami (tzw. case management) i wspomaganie audytu za pomocą narzędzia Audit Workbench, a także ważne rozszerzenia w takich obszarach jak: finanse, sprzedaż i marketing, zaopatrzenie, obsługa księgowa projektów, zarządzanie kapitałem ludzkim, zarządzanie łańcuchem dostaw, zarządzanie zapasami, kontrola zgodności z przepisami oraz kontrola wewnętrzna.

Microsoft Dynamics AX 2012 oferuje ponad 1000 nowych funkcji i rozszerzeń wspierających system zarządzania zasobami przedsiębiorstwa oraz opcje dedykowane poszczególnym branżom. Co ważne, w tej wersji systemu ERP nowością jest obsługa sektora publicznego. Do systemu zostały wprowadzone funkcje księgowania funduszy i rozszerzone opcje tworzenia raportów, przygotowane z myślą o organizacjach sektora publicznego, by umożliwić wielowymiarowe księgowanie z podziałem na fundusze, programy, funkcje, organizacje, dotacje, projekty, lokalizacje i obiekty. Użytkownik może śledzić wiele źródeł finansowania i automatycznie dystrybuować fundusze zgodnie z zaleceniami programu, co ułatwia tworzenie wieloletnich budżetów, wykonywanie operacji księgowych oraz tworzenie raportów dotyczących projektów i dotacji. Nowe funkcje umożliwiają w szczególności: powiązanie transakcji z określonymi źródłami finansowania, ustalenie priorytetów źródeł finansowania, ograniczenie źródeł finansowania do określonych zadań lub klas wydatków oraz wzajemne dopasowanie funduszy i dotacji.

Co ważne, Microsoft Dynamics AX 2012 umożliwia tworzenie zaawansowanych raportów za pomocą rozwiązania Microsoft SQL Server Reporting Services, zapewnia kilkanaście kostek OLAP w poszczególnych obszarach biznesowych oraz rozszerzenia platformy. Rozwiązanie oferuje również nowe koncepcje programowania – nowy zestaw funkcji, który udoskonala model danych i umożliwia wielokrotne wykorzystanie wybranych komponentów schematu. Model ten zapewnia lepszy dostęp do informacji, zwiększając produktywność oraz ułatwiając tworzenie raportów. Warto wspomnieć również o rozszerzonym interfejsie użytkownika RoleTailored, który umożliwia teraz przeglądanie danych pochodzących z różnych źródeł bez opuszczania otwartego formularza. Nowe, praktyczne sposoby oznaczania wybranych pozycji, wykonywania wielu zadań równocześnie i wizualizacji danych zmniejszają prawdopodobieństwo przypadkowego wprowadzenia zmian. Dzięki nowym przestrzeniom współpracy zespoły mogą szybko organizować oraz udostępniać sobie informacje o projektach, kampaniach marketingowych i nadarzających się możliwościach.

– Nasz Dynamics AX 2012 posiada mnóstwo nowych funkcjonalności. Jest niezwykle elastycznym oprogramowaniem, które ułatwia firmom dostosowanie się do zmiennych warunków rynkowych – komentuje Adam Komorowski. – W Microsoft Dynamics staramy się dostrzegać wyzwania, jakim muszą sprostać firmy w przyszłości i na tej podstawie tworzymy nową wizję oprogramowania, aby móc zaoferować firmom narzędzia pozwalające osiągnąć im większy sukces, przewidywać potencjalne problemy i szanse, oraz wzmocnić przewagę konkurencyjną – podsumowuje.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Chmura z własnym IQ

Sztuczna inteligencja coraz mocniej przenika do świata dedykowanych biznesowi usług IT. Abstrahując od coraz bardziej inteligentnych chatbotów, przewidywania popytu na produkty i usługi a nawet automatycznego inwestowania na giełdach warto zastanowić się co jeszcze może nam zaoferować jej połączenie z chmurą obliczeniową?
Czytaj więcej

PayTel i SelfMaker łączą siły

Pandemia wymusza na przedsiębiorcach przyśpieszenie decyzji na temat unowocześnień w prowadzonych przez nich działalnościach. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom PayTel, Krajowa Instytucja Płatnicza oraz SelfMaker – polska firma zajmująca się działalnością badawczo-rozwojową i produkcyjną, podjęły decyzje o rozpoczęciu współpracy.
Czytaj więcej

Powstaje projekt wspólnej europejskiej chmury

Ze względu na pandemię koronawirusa masowa migracja polskich przedsiębiorstw do chmury jest już nieunikniona. Firmy wciąż mają jednak obawy dotyczące tego procesu. Przykładowo 44 proc. z nich wymaga, aby ich centra danych podlegały unijnej legislacji.