Palikot startuje z infolinią anty-CBA

Ruch Palikota uruchomił specjalną infolinię dla prześladowanych przez CBA, która ma działać codziennie od 6 rano do północy; oferuje też bezpłatną pomoc prawną dla tych osób. Janusz Palikot zapowiedział też w środę projekt ustawy likwidującej Biuro.

Numer infolinii to: 792 034 034. To jest numertelefonu, który już działa, na który może zadzwonić każdy, kto był w jakiś sposób prześladowany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne i złożyć tam różnego rodzaju informacje dotyczące okoliczności, w których został właśnie wobec niego zastosowany jakiś rodzaj przymusu – podkreślił Palikot na środowej konferencji prasowej. Sprawdziliśmy – dodzwonienie się na podany numer telefonu graniczy z cudem.

Trudno powiedzieć, czy wszyscy poszkodowani przez CBA nagle ruszyli do telefonów. Może po prostu ludzie chcą sprawdzić, czy Palikot nie wciska im kitu z tą pomocą dla prześladowanych. – mówi Michał Gąsior, dziennikarz serwisu naTemat.pl

Infolinia proponuje kontakt z prawnikiem i ewentualny pozew cywilny przeciwko Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu – tyle może zaoferować Ruch Palikota za pośrednictwem właśnie uruchomionej infolinii potencjalnemu poszkodowanemu przez CBA.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Klienci nadal uczestniczą w programach lojalnościowych

Polacy uczestniczą średnio w 3 programach lojalnościowych. Konsumenci doceniają fakt, że dzięki takim inicjatywom mogą nabyć produkty i usługi w bardziej korzystnej cenie lub otrzymać bonusy. Dodatkowo, uczestnicząc w takich programach klienci budują związek z daną marką. Jest on tym silniejszy, im lepiej oferta programu dopasowana jest do ich zmieniających się w czasie potrzeb.
Czytaj więcej

Jak mapowanie procesów sprzedaży może wpływać na Twoje zyski?

Sukces firmy, której celem jest sprzedaż swoich produktów czy usług, w dużej mierze zależy od dobrze działającego procesu sprzedaży. Pomocna zarówno dla pracodawcy, jak i pracowników jest mapa procesów czyli graficzne przedstawienie wzorcowej realizacji zadań w danym przedsiębiorstwie. Można ją zrobić samemu, dzięki dostępnym w Internecie prostym programom, bądź zlecić specjalistom jej profesjonalne wykonanie. Poznaj 4 główne powody, dla których warto mapować procesy sprzedaży.
Czytaj więcej

Jak zidentyfikować bolączki klientów w procesie obsługi klienta?

Każdy, kto choć raz w życiu pracował przez chwilę z klientem, a już szczególnie na projektach sprzedażowych, doskonale wie, że nie telefonują oni z podziękowaniami, ale z problemami. To ich często małe i duże bolączki, które w swej masowości potrafią wpędzić konsultanta w depresję, sprawiają, że albo się na nie uodparniamy, albo eskalujemy je do granic możliwości – po czym wpadamy w rutynę dnia codziennego.