Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

Mean Time to Restore Service

(inaczej MTRS) to metryka wydajności, która odnosi się do średniego czasu, jaki zajmuje przywrócenie usługi lub systemu do pracy po wystąpieniu awarii. MTRS jest miarą czasu, jaki jest potrzebny na zidentyfikowanie przyczyny awarii, rozwiązanie problemu i przywrócenie usługi do pełnej funkcjonalności.

MTRS jest kluczowym wskaźnikiem wydajności dla usług i systemów, które są krytyczne dla biznesu lub dla klientów. Im krótszy czas przywracania usługi, tym mniejsze ryzyko utraty przychodów, a tym samym większa wydajność przedsiębiorstwa oraz zadowolenie klientów. Dlatego MTRS jest jednym z ważniejszych wskaźników wydajności, którego monitorowanie jest istotne dla przedsiębiorstw i organizacji, aby zapewnić jak najwyższą dostępność usług i systemów.

Czy w roku 2013 połączenia telefoniczne będą tańsze?

Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał 14 grudnia decyzję o obniżeniu stawek rozliczeń międzyoperatorskich. Obniżenie stawek dotyczy Mobile Termination Rate (MTR) – opłaty hurtowej za zakończenie połączenia telefonicznego w sieci mobilnej. Najprościej mówiąc operator „dzwoniący” płaci operatorowi, do którego jest połączenie, za zakończenie tego połączenia.

Od 1 stycznia większość operatorów będzie płaciła za takie połączenie 8,26 gr, od 1 lipca 2013 r. tylko 4,29 gr za minutę połączenia.

W porównaniu z opłatami w latach 2011-2012, obniżka w niektórych przypadkach to ponad 100%. Największa zmiana wśród wiodących operatorów mobilnych dotyczy P4 (Play), który jeszcze w I połowie 2012 roku miał stawkę MTR na poziomie 24,78 gr, opłata w przypadku Play zmniejszy się więc drastycznie! Koszty dla operatorów ulegną zmniejszeniu, czy konsekwencją będzie również zmniejszenie stawek? Nie do końca tak jest – operatorzy będę mniej płacić za MTR, ale też mniej będą otrzymywać MTR od innych operatorów. Można więc powiedzieć, że bilansując opłaty wchodzące do operatora i od niego wychodzące, sytuacja stawek za połączenia nie ulegnie dużym zmianom.

Poza jednym wyjątkiem – opłaty MTR będą płaskie – jednakowe dla wszystkich. Wcześniej były zróżnicowane, zależnie od sieci, a ponieważ dla np. Polsatu Cyfrowego czy Play stawki były wysokie, przykładało się to na stawki połączeń z nimi wykonywanych przez użytkowników pozostałych sieci. Teraz mamy pewność, że te różnice w cenach połączeń zależne od sieci, znikną od 01 lipca 2013.

Wątpliwe jednak, aby operatorzy obniżali masowo ceny za połączenia, szczególnie jeżeli mają podpisane z klientami długoterminowe umowy abonenckie. Znacznie łatwiej obniżyć będzie stawki operatorom alternatywnym którzy koncentrują się na pozyskiwaniu nowych klientów.

Niektórzy operatorzy alternatywni już od 01 stycznia zdecydowali się na obniżenie stawek. Pytamy Marcina Krasnodębskiego Dyrektora ds. Sprzedaży LoVo, jakie argumenty stoją za taką decyzją. „Obniżenie stawek wiąże się pośrednio z decyzją UKE o obniżeniu MTR, jest też jednocześnie konsekwentną częścią długoterminowej polityki proklienckiej LoVo. Z analiz wynika, że możemy od 01 stycznia obniżyć stawki, średnio o 25%, ponieważ po decyzji UKE nasze koszty jednak spadną”.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

AGORA inwestuje w firmę z branży MarTech

Agora S.A. zainwestuje w sumie 4,4 mln EUR w czeską spółkę ROI Hunter, dostawcę platformy marketingowej umożliwiającej firmom z branży e-commerce promowanie i sprzedaż produktów za pośrednictwem Google’a i Facebooka dzięki zaawansowanym narzędziom do kreacji kampanii i analizy danych. Poprzez inwestycję podzieloną na dwie rundy finansowania Agora zamierza zwiększyć swoją obecność w segmencie MarTech.
Czytaj więcej

Facebook będzie karał firmowe strony

Jeśli Twoje call center publikuje na swoim fanpage posty wyłudzające udostępnienia lub polubienia (np. polub by wyrazić swoje poparcie, udostępnij – jeśli chcesz wziąć udział w konkursie) możesz zostać ukarany znacznym zmniejszeniem zasięgów swoich postów.
Czytaj więcej

SMB rozwija partnerstwa dla rynku customer care

W listopadzie br. Polskie Stowarzyszenie Marketingu SMB uruchomiło program edukacyjny dla branży contact center. Pierwszym elementem programu jest Studium Menedżera Contact Center organizowane wspólnie z Wydziałem Zarządzania UW. Na uroczystej inauguracji 10 listopada pojawili się studenci oraz wykładowcy i zaproszeni eksperci branży.