Podsumowanie roku 2012: Michał Jakubowski (easyCALL.pl S.A.) dla callcenternews.pl

2012 na rynku telefonii internetowej był kolejnym rokiem konsolidacji, rozwoju usług dodanych dla biznesu, migracji rozwiązań VoIP na platformy mobilne, a także dalszych obniżek cen. To właśnie w te trendy można wpisać większość wydarzeń, jakie miały miejsce w firmach zajmujących się telefonią VoIP w Polsce w mijającym roku.

Rynek nadal się konsoliduje
Największym wydarzeniem związanym z konsolidacją rynku telefonii internetowej w Polsce w 2012 roku było nawiązanie współpracy pomiędzy dwomi liderami tego rynku – easyCALL.pl i GG Network. W ramach współpracy użytkownicy komunikatora GG mogą obecnie wykonywać płatne rozmowy głosowe na numery stacjonarne i komórkowe w Polsce i za granicą, w oparciu o nowoczesną platformę easyCALL.pl. Użytkownicy komunikatora otrzymali również dostęp do wielu usług dodanych od easyCALL.pl. Obejmą one m.in.: numery we wszystkich strefach w Polsce oraz możliwość ich przenoszenia, usługę fax2mail, możliwość połączenia z telefonu na numer GG (dla użytkowników niekorzystających z płatnych usług) i wiele innych usług. Współpraca GG i easyCALL.pl wpisuje się w trend porządkowania rynku VoIP, zapoczątkowany już w latach wcześniejszych. Wynika on z faktu, że operatorom VoIP coraz trudniej utrzymać swoich klientów bez stałego podnoszenia jakości usług i oferty usług dodanych. Takie działania oznaczają jednak koszty, które przekraczają możliwości większości małych operatorów VoIP. Z tego powodu jedynym sensownym wyjściem jest sprzedanie swoich klientów większemu graczowi lub też połączenie sił z dotychczasowym konkurentem, jakie miało to miejsce w przypadku GG Network i easyCALL.pl.

VoIP szturmuje platformy mobilne
Bardzo silnym trendem w 2012 roku było także udostępnianie przez operatorów VoIP swoich usług na platformach mobilnych. Urządzenia mobilne, w tym w szczególności te z systemem Androidem, zyskują coraz większą popularność w Polsce. Dla wielu osób to obecnie podstawowy sposób korzystania z bezprzewodowego internetu w domu czy biurze. Z tego powodu większość operatorów już od jakiegoś czasu zapewniała swoim użytkownikom możliwość dzwonienia z urządzeń mobilnych za pośrednictwem specjalistycznych programów, które po odpowiedniej konfiguracji pozwalały na wykonywanie połączeń VoIP. Tego typu programy mają jednak wiele ograniczeń i dlatego w 2012 roku przyszła pora na rozwój aplikacji własnych operatorów. Przykładem takiej aplikacji jest rozwiązanie easyCALL.pl na urządzenia z systemem Android, które stworzyliśmy w minionym roku. Dzięki tej aplikacji wszyscy użytkownicy easyCALL.pl mogą w wygodny dla siebie sposób i bardzo tanio dzwonić ze swojego smartfonu czy tabletu, rozmawiać za darmo z innymi użytkownikami easyCALL.pl, a także zarządzać własnym kontem. Dzięki aplikacji można także odbierać i wykonywać połączenia w zasięgu sieci WiFi zagranicą, co pozwala na uniknięcie kosztów roamingu.

Czas na call center[1] i inne usługi dla biznesu z chmury
Miniony rok to także okres intensywnych inwestycji związanych z rozwojem hostowanych usług dodanych dla firm. Wraz z malejącymi cenami za połączenia telefoniczne VoIP, to właśnie oferta usług dodanych dla biznesu jest jedną z najbardziej perspektywicznych dla operatorów VoIP. Potwierdzają to także doświadczenia easyCALL.pl. Nasza pakietowa oferta dla biznesu – obejmująca tanie rozmowy telefoniczne, a także takie usługi dodane, jak np. wirtualny faks, bilingi online, przekierowania połączań, telekonferencje, IVR[2], czy call center – cieszyła się w 2012 roku bardzo dużym zainteresowaniem wśród małych i średnich przedsioębiorstw. Jednocześnie prowadziliśmy też intesywne prace nad rozwojem naszej oferty usług dodanych z chmury. Nowe aplikacje będziemy stopniowo wprowadzać w 2013 roku. Ich koncepcja zakłada, że to użytkownicy będą mogli samodzielnie konfigurować całość systemu przy pomocy intuicyjnego, wizualnego kreatora. Nie będą również musieli inwestować pieniędzy w jakikolwiek sprzęt, ponieważ rozwiązanie będzie oferowane w modelu hostowanym.

Coraz tańsze połączenia
W 2012 roku mogliśmy także obserwować kolejne obniżki cen za połączenia telefoniczne. Wynikały one z jednej strony z wciąż ogromnej konkurencji na rynku VoIP, a z drugiej z działań regulatora rynku (UKE), który doprowadził do obniżenia stawek MTR / FTR (stawki zakończeń do sieci mobilnych / stacjonarnych). Skalę obniżek cen dobrze ilustrują zmiany w cenniku easyCALL.pl. Obecnie w naszej sieci za minutę połączenia ze wszystkimi numerami stacjonarnymi w Polsce można rozmawia już za 7 groszy brutto. W porównaniu do poprzednio obowiązujących stawek, cena zmniejszyła się o 1 grosz. Z kolei 19 groszy brutto to jednolita stawka za minutę połączenia ze wszystkimi sieciami komórkowymi w Polsce. Cena ta uległa obniżeniu o 10 groszy w przypadku połączeń na telefony komórkowe Orange, Plus, T-Mobile, i aż o 70 groszy w przypadku połączeń na telefony komórkowe sieci P4. Jeszcze większa skala obniżek dotyczy połączeń z telefonami komórkowymi na świecie. W jednym z najpopularniejszych kierunków – do Wielkiej Brytanii – koszt połączenia na komórkę spadł w easyCALL.pl aż o 1,5 złotego i wynosi obecnie 29 groszy za minutę. Jeszcze niższe stawki obowiązują w innych popularnych kierunkach – np. do Niemiec, Holandii czy Włoch. Dzwoniąc do tych krajów za minutę połączenia z telefonami komórkowymi zapłacimy 19 groszy.

Słownik
1. call center. Firma lub dział w firmie zajmujący się telefoniczną obsługą klienta realizowaną przez przeszkolonych pracowników (telemarketerów, konsultantów, agentów). Obsługa…
2. IVR. system teleinformatyczny umożliwiający interaktywną obsługę połączeń przychodzących. Klient przechodzący przez drzewo IVR po wysłuchaniu nagranych wcześniej komunikatów dźwiękowych…


Total
0
Shares
1 komentarz
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
więcej

Czemu aż tak irytują nas infolinie?

Dzwonisz kilka razy, czekasz a na koniec dowiadujesz się, że najlepiej wysłać mail lub zadzwonić pod zupełnie inny numer. Tak niestety kończy się część rozmów z obsługą klienta czyli infolinią. Zamiast załatwienia sprawy przychodzi irytacja.
więcej

Cyfrowe finanse. Potrzeby klienta w centrum uwagi instytucji finansowych

Polska technologia w zakresie płatności jest na najwyższym, światowym poziomie - podkreślił Ajay Banga, prezes i dyrektor generalny Mastercard podczas dyskusji o cyfrowych finansach pt. "Prezesi o banku przyszłości, czyli cyfrowe finanse jako krwiobieg gospodarki 4.0" na European Financial Congress w Sopocie. Patronem medialnym wydarzenia był portal CCNEWS.pl