Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

Mean Time to Restore Service

(inaczej MTRS) to metryka wydajności, która odnosi się do średniego czasu, jaki zajmuje przywrócenie usługi lub systemu do pracy po wystąpieniu awarii. MTRS jest miarą czasu, jaki jest potrzebny na zidentyfikowanie przyczyny awarii, rozwiązanie problemu i przywrócenie usługi do pełnej funkcjonalności.

MTRS jest kluczowym wskaźnikiem wydajności dla usług i systemów, które są krytyczne dla biznesu lub dla klientów. Im krótszy czas przywracania usługi, tym mniejsze ryzyko utraty przychodów, a tym samym większa wydajność przedsiębiorstwa oraz zadowolenie klientów. Dlatego MTRS jest jednym z ważniejszych wskaźników wydajności, którego monitorowanie jest istotne dla przedsiębiorstw i organizacji, aby zapewnić jak najwyższą dostępność usług i systemów.

Datera inspiruje

Datera SA już po raz drugi została laureatką regionalnej (pomorskiej) edycji konkursu „Krajowi Liderzy Innowacji i Rozwoju”. Kapituła konkursowa przyznała spółce tytuł „Inspirująca Firma”.

 

Na tytuł „Inspirująca Firma” Datera zasłużyła opracowaniem i wdrożeniem innowacyjnego systemu i oprogramowania do zarządzania projektami. Dzięki temu w firmie, w której każdego dnia powstają dziesiątki linii kodów dla różnych, nowych i stale rozwijanych produktów, sprawnie prowadzone jest planowanie, wyznaczanie priorytetów, podział zadań i kontrola ich wykonania. Przyczyniło się to nie tylko do zwiększenia komfortu pracy programistów i innych pracowników firmy, ale także usprawniło współpracę z klientami.

 

– Datera konkuruje z największymi producentami rozwiązań teleinformatycznych na świecie. Aby wygrywać w tej konkurencji nie wystarczy wytwarzać świetne oprogramowanie. Niezwykle ważna jest terminowość realizacji zamówień i sprawna bieżąca komunikacja z klientem w trakcie wspólnych projektów. Cieszymy się, że wprowadzone przez nas rozwiązanie, zostało ocenione jako inspirujące – powiedział po odebraniu nagrody Marcin Krasowski, wiceprezes zarządu Datera SA.

 

Zwycięstwo w etapie regionalnym otwiera Daterze drogę do ogólnopolskiego finału konkursu, w którym zmierzy się z laureatami z pozostałych 15 regionów.  W ubiegłorocznej regionalnej edycji konkursu Datera zwyciężyła jako mała firma w dwóch kategoriach: Wizjoner IT i Dynamicznie rozwijająca się firma.

Organizatorem konkursu „Krajowi Liderzy Innowacyjności i Rozwoju” od pięciu lat jest Fundacja Innowacji i Rozwoju. Zapraszając do udziału w konkursie firmy różnej wielkości, gminy oraz instytucje i stowarzyszenia, fundacja stawia sobie za cel promocję przedsięwzięć o innowacyjnym charakterze i upowszechnianie idei innowacyjności i rozwoju w społeczeństwie i gospodarce.

Uroczyste ogłoszenie wyników regionalnej edycji konkursu, połączone z seminarium „Innowacje bliżej nas”, odbyło się 27 listopada br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

 

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Jak realizować cele i dbać o jak najniższą rotację w contact center?

Tegoroczna jesień jest pełna konferencji. Ale jedna zapowiada się wyjątkowo merytoryczna i tak ważna w obecnym okresie rozwoju branży customer care w Polsce. Employer Branding i tworzenie programów retencyjnych to jest to, co robią największe firmy oparte na klientocentryzmie. Budowanie wizerunku zawodu i roli pracownika w organizacji oraz tworzenie - często na błędach(!) programów przeciwdziałających rotacji to od dawna temat numer jeden w naszych rozmowach. Dotychczas na konferencjach, warsztatach czy szkoleniach mówiło się o tym zbyt mało. Pora to zmienić!
Czytaj więcej

Nowe interfejsy wyzwaniem dla projektantów interakcji

Sztuczna inteligencja, wirtualna i rozszerzona rzeczywistość, interfejsy głosowe oraz boty – to narzędzia, z którymi coraz częściej mamy styczność w codziennym życiu. To również nowy i bardzo intensywnie rozwijający się obszar pracy  dla projektantów interakcji. Największe wyzwanie, przed którym stoi branża experience design, to spójność produktu i doświadczeń w styczności z nim w różnych kanałach kontaktu. Takie są główne wnioski płynące z tegorocznej edycji UX Poland, której partnerem strategicznym był Deloitte Digital.
Czytaj więcej

Nowi klienci? Skorzystaj z Akademii Rekomendacji…

Akademia Grzegorza Turniaka - cykliczna konferencja, podczas której promujemy relacje, networking i rekomendacje. To miejsce spotkań, rozmów, rozwoju życzliwych ludzi i społeczności. Inspirujemy, integrujemy menadżerów, profesjonalistów i przedsiębiorców. Ułatwiamy im poznawanie się, nawiązywanie relacji, wymianę doświadczeń i robienie biznesów.